Mentorystė versle – neįkainojama investicija

Mentorius gali būti profesionalumo, itin vertingos patirties ir pagalbos šaltinis. Mentorystės pavyzdžių netrūksta tiek verslo, tiek politikos, tiek istorijos srityse. Įspūdingų karjeros aukštumų įvairiose srityse pasiekę žmonės, tokie kaip Barackas Obama, Steve'as Jobsas ar Markas Zuckerbergas, neslepia, kad už savo sėkmę yra labai dėkingi būtent mentoriams.
Verslininkas
Verslininkas / „Scanpix“ nuotr.
Mentorystės šaknys

Mentorystės šaknys glūdi kur kas giliau, nei dažnas galėtų pagalvoti. Jos pradininku veikiausiai galėtume vadinti Sokratą, gyvenusį dar 399 m. prieš Kristų. Būtent jis buvo svarbiausias kito filosofijos galiūno ir apskritai daugelio pagrindinių šių dienų sąvokų tėvu laikomo Platono mentorius. Mentorystės svarba suvokiama iki šių dienų. Vienas iš pavyzdžių – dabartinis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama, kuris patirties sėmėsi iš teisininkės Michelle Robinson.

Pats sėkmingiausias pasaulio investuotojas Warrenas Buffettas, dar besimokydamas Kolumbijos universitete sutiko garsų amerikiečių ekonomistą bei profesionalų investuotoją Benjaminą Grahamą. B.Grahamas mokė jaunąjį Warreną Buffettą, ir tai buvo viena iš produktyviausių pasaulio mentorystės istorijų. Šiuo atveju, pasinaudojęs mentoriaus patirtimi, mokinys tapo vienu turtingiausių žmonių pasaulyje.

Vienas iš pavyzdžių – dabartinis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barackas Obama, kuris patirties sėmėsi iš teisininkės Michelle Robinson.

Mentorių turėjo net ir pats Steve'as Jobsas. Juo buvo Robertas Friedlandas, būtent jis pakeitė Steve'o Jobso požiūrį į darbą, jo metodus bei pavertė patį S. Jobsą komunikabilia ir plačiai mąstančia asmenybe. S.Jobsas buvo ne tik vienas geriausių mokinių, vėliau jis tapo ir vienu iš geriausių pasaulio mentorių. Būtent jis svarbiausius žingsnius padėjo žengti „Facebook“ įkūrėjui Markui Zuckerbergui. Savo paskutiniame S.Jobsui skirtame „Facebook“ įraše socialinio tinklo įkūrėjas sakė: „Ačiū, kad parodei, kad tai, ką sukuri, gali pakeisti pasaulį.“

Abipusė nauda

Mentorystė – tai dalinimasis patirtimi, idėjomis, ne tik teoriniais, bet ir praktiniais įgūdžiais. Iš mentoriaus mokinys gauna neįkainojamos patirties. Mentorius pakelia besimokančiojo profesionalumą, gerina jo darbo įgūdžius, išmoko vertybes susieti su strategija ir produktyviais veiksmais.

Mokiniui tai naujų karjeros galimybių, perspektyvų ir krypčių atradimas. Mentorius praplečia ne tik žinių ir patirties lauką, bet ir kontaktų. Mokinys tampa matomesnis savo profesinėje sferoje, atsiranda naujų įsidarbinimo ar partnerystės ryšių galimybių. Galiausiai, turėti mentorių bet kokios srities pradedančiajam svarbu dėl asmeninių savybių ugdymo. Jis padeda patikėti savimi, savo idėjomis, paskatina jas realizuoti, moko ne tik gerai pažinti savo sritį, bet ir būti lyderiu.

Bendravimas su jaunais žmonėmis suteikia galimybę pažinti tą kartą, jos poreikius, mąstymą ir šias žinias pritaikyti praktiškai.

Nors neretai manoma, kad mentorystė – vienpusis reiškinys, tai toli gražu netiesa. Dalindamiesi savo patirtimi naudos gauna ir mentoriai. Kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl naujų idėjų, kone iš kiekvieno mokinio, pasisemia ir pats mentorius. Bendravimas su jaunais žmonėmis suteikia galimybę pažinti tą kartą, jos poreikius, mąstymą ir šias žinias pritaikyti praktiškai. Galiausiai, mentorystė gali tapti ir iššūkiu – perduoti žinias taip, kad jos būtų tinkamai panaudotos, kad mokinys pasiektų savo tikslą.

Mentorystė versle

Verslas yra viena tų sričių, kuriai mentorystės vystymas ir skatinimas – itin svarbus. Prie mentorystės programų prisijungiančios įmonės gauna labai daug naudos – padidėja įmonės produktyvumas, gilinami darbuotojų profesiniai, organizaciniai, lyderystės ir vadovavimo įgūdžiai, o kas itin svarbu – gerėja komandos vidinis „mikroklimatas“.

Mentorystės programa padeda paruošti didelį potencialą turinčių darbuotojų, o tai kiekvienai įmonei yra reikšminga. Tai suteikia galimybę augti savo srityje, būti konkurencingai ir inovatyviai.

Verslo mentorystę Lietuvoje itin aktyviai skatina VšĮ „Versli Lietuva“. Siekiant kaip įmanoma labiau populiarinti neatlygintiną dalinimąsi patirtimi, prieš mėnesį startavo „Nacionalinio mentorių tinklo“ sistema. „Mentorystę mes skatinome ir anksčiau. Turėjome daugybės mentorių kontaktus, o kai įmonės kreipdavosi į mus dėl tam tikrų konsultacijų, nukreipdavome juos į vieną ar kitą mentorių.

Laikui bėgant pamatėme, kad vienai įmonei gali reikėti skirtingų sričių mentorių, todėl kilo mintis kurti mentorių tinklą. Minėtoje sistemoje mentoriai yra suskirstyti pagal sferas, kurias jie geriausiai išmano, ir sistemoje užsiregistravusios įmonės pačios gali jiems siųsti užklausas“, – apie „Nacionalinį mentorių tinklą“ kalbėjo „Verslios Lietuvos“ projektų vadovė Inga Stegvilaitė.

Laikui bėgant pamatėme, kad vienai įmonei gali reikėti skirtingų sričių mentorių, todėl kilo mintis kurti mentorių tinklą, – teigė Inga Stegvilaitė.

Šiuo metu bendrauti su pradedančiais verslininkais jau yra užsiregistravę apie 40 patyrusių ekspertų iš skirtingų sričių. Pasinaudoti verslo vilkų patarimais jauniems verslininkams labai paprasta – tereikia prisiregistruoti ir su patyrusiais verslininkais galima bendrauti tiesiog pačioje sistemoje.

Paklausta, kodėl „Versli Lietuva“ apskritai ėmėsi tokio projekto, I. Stegvilaitė įvardijo kelias priežastis: „Visų pirma, labai norime skatinti neatlygintiną dalijimąsi patirtimi, kuri jaunoms įmonėms yra tikrai labai svarbi. Jaunos įmonės neretai pačioje pradžioje padaro klaidų, kurios nulemia jų žlugimą per kelerius pirmuosius gyvavimo metus. Mentorių patarimai tikrai gali padėti to išvengti, taigi antrasis tikslas – padėti jaunoms įmonėms išsilaikyti rinkoje.“

„Versli Lietuva“ liepos 29 dieną organizuoja naujiems ir patyrusiems verslininkas aktualų renginį „Mentorystė – nauda ir naujos galimybės“. Renginio metu bus pristatytas „Nacionalinis mentorių tinklas“ bei bus kalbama apie mentorystės naudą tiek verslininkui, tiek su juo bendraujančiam mentoriui. Savo praktika dalinsis ne vienerius metus mentoriavimo patirties turintys verslininkai. Šiuo metu jau žinoma, kad prie renginio prisijungs „Hanner“ imperijos savininkas ir vadovas Arvydas Avulis ir advokatė Jurgita Judickienė. Renginys yra nemokamas, o į jį registruotis galim iki liepos 28 dienos.

Duoti ir gauti

„Nacionalinio mentorių tinklo“ projekte dalyvaujanti advokatė J.Judickienė teigė, kad naudos iš mentorystės išties gauna abi pusės. „Šis projektas nėra pirmasis, kuriame dalyvauju, taigi mentorystės naudą esu atradusi jau anksčiau. O dalyvavimo tikslas yra labai paprastas – dalinkis, nes duodamasis gauni naudos ir pats. Mentorystė suteikia galimybę pasidalinti patirtimi, išgirsti kito nuomonę, pamatyti tam tikrus dalykus visiškai kitu kampu“, – kalbėjo ji.

Advokatė atkreipė dėmesį į tai, kad mentorystė padeda atrasti ir naujų komandos narių: „Pirmą karta aš dirbau su tokia jauna teisininke, kuri šiandien jau yra mūsų kolektyvo narė. Taigi mentorystė yra ir puiki proga užauginti žmogų, parodyti jam kelią, išmokyti jį panaudoti geriausias savo savybes ir taip siekti užsibrėžtų tikslų.“

Prie „Nacionalinio mentorių tinklo“ prisijungti sutiko ir jau 15 metų tarptautinio verslo patirties turintis verslo vadybos konsultantas, „Investuok Lietuvoje“ valdybos narys Laimutis Abeciūnas. „Kodėl sutikau? Nes jaučiu pareigą pasidalinti versle sukaupta patirtimi bei žiniomis, įgytomis studijuojant verslo mokyklose Niujorke ir Londone. Žengiantiems pirmuosius žingsnius versle dažnai kyla tokių klausimų, į kuriuos atsakymus aš žinau iš karto arba jį sugalvoti man užtrunka kur kas mažiau laiko nei jiems. Labai malonu žinoti, kad padėjau žmogui ir gal todėl jis tapo sekmingu arba jam pavyko išvengti lemtingos klaidos“, – apie malonumą mentoriauti kalbėjo L.Abeciūnas.

Verslo vadybos konsultantas taip pat pridūrė, kad neretai mentorystė ko nors išmoko ir jį patį. „Būna ir taip, kad susiduri su padėtimi, kurios išspręsti dar nežinau kaip. Tada tobulėji ir pats. Kartu, suradus sudėtingos situacijos sprendimą, įgauni naujos patirties, o tuo pačiu ir padedi kitam, kas ir yra, mano nuomone, pagrindine motyvacija mentoriui“, – kalbėjo L. Abeciūnas, pabrėždamas, kad mentorystė naudinga abiem pusėms – tiek mentoriams, tiek, aišku, priimančiam neatlygintinus patarimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų