Gegužės 1-ąją Lietuva švęs 20-ąsias metines Europos Sąjungoje. Šia proga 15min portalas straipsnių cikle apžvelgia, kaip per šiuos du dešimtmečius pasikeitė Lietuva: nuo kainų iki atlyginimų ir pensijų, nuo skrydžių iki energetinės nepriklausomybės.
Laimėjome daugiausia
Žvelgiant į bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą šiuo metu Lietuva yra tarp daugiausia naudos gavusių naujųjų ES narių, pareiškė doc. dr. Vincentas Vobolevičius, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Ekonomikos ir politikos bakalauro programos direktorius.
„Mes išspaudėme iš ES daugiau nei kitos šalys.“
„Tyrimai, lyginantys realius Lietuvos rodiklius praėjus 15 metų po įstojimo į ES, su „sintetine“ Lietuva, kokia, tikėtina, egzistuotų neįstojus į ES, rodo virš 50 proc. didesnį faktinį BVP.
Tokį teigiamą rezultatą lėmė keli faktoriai: spartus prekybos su ES šalimis apimčių augimas, įplaukos iš ES sanglaudos fondų, žymiai paaugusios investicijos iš ES valstybių ir struktūrinės reformos, susijusios su stojimu į ES“, – 15min teigė V.Vobolevičius.
„Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas jam antrino: „Mes išspaudėme iš ES daugiau nei kitos šalys. Palyginti su kitomis šalimis mes laimėjome daugiausia. Net jei pažiūrėtume, kaip atrodė šalis prieš 20 metų ir dabar, tai tiesiog nepalyginama. Dabar tikrai priklausome elitinių Europos valstybių klubui.“
Tad ką gi mes laimėjome iš narystės ES ir kaip atrodome Europos klube, palyginus su kitomis šalimis?