Kaip 15min komentavo VMI, šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 728 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybių biudžetus sumokės apie 40,5 mln. eurų: apie 33,5 mln. eurų sumokės gyventojai, 7 mln. eurų – įmonės.
Praėjusiais metais 719 tūkst. mokesčių mokėtojų buvo apskaičiuota 40 mln. eurų žemės mokesčio.
„Pranešame, kad Elektroninio deklaravimo sistemoje suformuota pažyma „2022 metų žemės mokesčio deklaracijos duomenys“ apie Jums apskaičiuotą žemės mokestį“, – tokius pranešimus VMI antradienį išsiuntė tūkstančiams gyventojų.
Tad koks yra šio mokesčio tarifas ir kam jo mokėti nereikia?
Nemoka diplomatai, Lietuvos bankas, nedarbingi asmenys
Žemės mokesčio tarifas yra 0,01–4 proc. žemės mokestinės vertės, o konkretų tarifą nustato savivaldybės.
Mokestį privalu sumokėti iki lapkričio 15 dienos, kitu atveju bus skaičiuojami delspinigiai.
Žemės mokesčio nemoka užsienio valstybių diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos, tarptautinės tarpvyriausybinės organizacijos ir jų atstovybės, bankrutavusios įmonės, Lietuvos bankas bei žemės savininkai, kurių mokėtinas mokestis mokestiniu laikotarpiu už visus nuosavybės teise turimus žemės sklypus neviršija 2 eurų.
Egzistuoja ir daugiau išimčių: žemės mokesčiu neapmokestinama bendro naudojimo kelių užimta žemė, mėgėjiško sodo teritorijoje esanti naudojimo žemė.
Neapmokestinama ir žmonėms, kurių šeimose nėra darbingų asmenų ir kuriems nustatytas 0–40 proc. darbingumo lygis, arba kuriems yra suėjęs senatvės amžius, jie ar yra nepilnamečiai ar pan., priklausančio žemės sklypo plotas, neviršijantis savivaldybių tarybų nustatytų neapmokestinamų sklypų dydžių.
Taip pat neamokestinama vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų, gamtos paminklų, į Kultūros vertybių registrą įrašytų archeologinių ir nekilnojamojo kultūros paveldo objektų teritorijų žemė, religinėms bendruomenėms nuosavybės teise priklausanti žemė.
Kada mokestį moka nauji savininkai?
Nauji žemės savininkai mokestį mokėti turi šiais metais, jei žemę įsigijo iki birželio 30 d. Įsigiję po liepos 1 d., jį pradės mokėti nuo kitų metų.
Žemės mokestį galima sumokėti prisijungus prie e.bankininkystės, taip pat pateikus deklaraciją pašto skyriuose, „Maxima“ kasose, „Perlo“ terminaluose, spaudos kioskuose, kitose mokėjimų įstaigose.
Mokant žemės mokestį už kitą asmenį mokėjimo dokumente svarbu nurodyti žemės savininko vardą, pavardę, asmens kodą bei žemės mokesčio įmokos kodą, kuris yra 3011.