15min išklausė dviejų šiemet į pensiją išėjusių moterų istorijų. Abi jos tikina, kad, jeigu būtų baigusios darbus praėjusiais metais, jų pensija būtų didesnė. Moteris iš Plungės tikina, kad jos pensija, turėjusi siekti 235 eurus, šiemet tesiekia 196 eurus.
Kita šiemet į pensiją išėjusi moteris tikina, kad dėl naujos tvarkos galbūt prarado 90–110 eurų per mėnesį.
Šie skaičiai veikiausiai yra labai netikslūs, tokius apytikslius skaičiavimus ir prognozes joms pateikė konsultantės. Nepaisant paklaidos, „Sodra“ pripažino, kad dėl pasikeitusios tvarkos dalis naujai į pensiją išėjusių Lietuvos gyventojų galėjo prarasti dalį pensijos.
IŠSAMIAU SKAITYKITE: Gimė kiek per vėlai: ne laiku išėjusi į pensiją moteris neteko 40 eurų
„Skiriant senatvės pensiją po 2018 m. sausio 1 d. pajamos, turėtos iki 1994 metų – nebevertinamos, tačiau laikoma, kad tuo laikotarpiu gyventojas uždirbo tiek pat, kiek vidutiniškai nuo 1994 metų iki sulaukė senatvės pensijos amžiaus“, – 15min aiškino „Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis.
Būtent dėl tokios pasikeitusios tvarkos pasikeitė ir žmonių pensijos.
„Jeigu žmogaus pajamos tuo laikotarpiu iki 1994 metų buvo santykinai didesnės nei po 1994 metų, tai gali lemti, kad išėjus į pensiją po 2018 m. sausio 1 d. suskaičiuojama pensija gaunama mažesnė, nei išėjus į pensiją iki 2018 m. sausio 1 d. Tai neturi nieko bendra su pensijų formule ir taškų sistema, tik su pajamų turėtų iki 1994 m. vertinimu“, – aiškino „Sodros“ atstovas.
Moterys kėlė klausimą, ką dabar daryti, ar tokia tvarka sąžininga, ar galima ją kur nors skųsti – mat, išėjusios į pensiją kiek vėliau, prarado kelias dešimtis eurų pajamų per mėnesį.
15min kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, kad paaiškintų, kodėl buvo priimta tokia tvarka ir ar ji yra sąžininga didesnes pajamas gavusių asmenų atžvilgiu.
Sovietmečiu socialinių įmokų nemokėjo
Iš tiesų sovietmečiu gautas pajamas buvo ketinta nustoti vertinti dar 2008 metais, tačiau šis pereinamasis laikotarpis buvo vis pratęsiamas ir galiausiai baigėsi 2018 metų sausį.
„Nevertinti sovietmečiu gautų pajamų apskaičiuojant senatvės pensiją anuomet nuspręsta todėl, kad senatvės pensijos turėtų būti mokamos atsižvelgus į pajamas, nuo kurių buvo mokamos socialinio draudimo įmokos. Kitaip tariant, buvo sutarta sieti įmokas su išmokomis, kad tai būtų tikras socialinis draudimas. 2002 metais Konstitucinis Teismas šią nuostatą – sieti įmokas ir išmokas – įtvirtino savo nutarimu“, – 15min paaiškino ministerija.
Archyvai neišduoda pažymų apie gautas pajamas, tiesiog nukopijuojami pirminiai dokumentai, kuriuos „Sodros“ darbuotojai vienaip ar kitaip interpretuoja, – apie keblumus vertinant senus duomenis aiškino ministerijos specialistai.
Pasak Konstitucinio Teismo, toliau aiškina ministerijos specialistai: „solidarumo principo negalima aiškinti kaip įtvirtinančio įstatymų leidėjo diskreciją reguliuoti senatvės pensijų skyrimą ir mokėjimą taip, kad senatvės pensijų dydžiai, kai senatvės pensijų sistema grindžiama socialiniu draudimu, nepriklausytų arba tik menkai priklausytų nuo to, kokio dydžio įmokos buvo mokamos sudarant materialines šių pensijų mokėjimo prielaidas. Socialinio draudimo įmokų dydžiai yra pagrindas diferencijuoti senatvės pensijų dydžius.“
Sovietų okupacijos metais pensijų socialinio draudimo įmokų iš viso nebuvo, be to, daugeliui žmonių tenka sunki dalia rasti labai senus dokumentus, kurios liudytų tuometines jų pajamas, tikina specialistai.
„Archyvai neišduoda pažymų apie gautas pajamas, tiesiog nukopijuojami pirminiai dokumentai, kuriuos „Sodros“ darbuotojai vienaip ar kitaip interpretuoja“, – ministerija taip pat pridėjo pavyzdį dokumentų, kuriuos tenka interpretuoti.
Kita problema ta, kad personalo dokumentai (pavyzdžiui, vaiko priežiūros suteikimo įsakymai) archyvuose saugomi ne ilgiau nei 25 metus, todėl įvertinti vaikų susilaukusių mamų pajamų anuo laikotarpiu galimybės nėra.
„Daugeliu atvejų buvo laikoma, kad tuo metu mama gaudavo minimalią mėnesinę algą, nes nėra duomenų apie tikras pajamas. Pažymėtina, kad, pavyzdžiui, estai apskaičiuodami senatvės pensijas niekada nevertino sovietiniais metais gautų pajamų – tik to laikotarpio stažą. Sovietiniais metais įgytas stažas Lietuvoje taip pat vertinamas“, – paaiškino ministerija.