„Kalbant apie šio klausimo ekonominę pusę, elektrinė visų pirma buvo statoma siekiant sumažinti priklausomybę nuo tiekiamų dujų. Ir dėl to planuojama palaipsniui išvesti iš eksploatacijos dujų generuojančius pajėgumus, senstančius morališkai ir fiziškai“, – ministro žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.
„Antra, planuojame didesnį elektros energijos vartojimą, stimuliuojant elektros pramonės plėtrą“, – pridūrė A.Čarviakovas.
Vertindamas Baltijos šalių atsisakymo pirkti baltarusišką elektrą ekonominį poveikį vidutiniuoju laikotarpiu, ministras sakė, kad tai „be abejo, taps papildomu veiksniu Baltarusijai sparčiau kurti gamybos įmones, orientuotas į perteklinės elektros energijos vartojimą“.
Lietuvos energetikos ministerija pirmadienį informavo, kad visos trys Baltijos šalys priartėjo prie techninių žingsnių, reikalingų solidariam Astravo atominės elektrinės elektros boikotui, galutinio suderinimo.
„Baltijos šalys turi vienodą politinę poziciją dėl elektros iš Astravo AE nepirkimo. Lietuva, Latvija ir Estija iš esmės jau sutarė ir dėl reikalingų tolesnių žingsnių, kad būtų įgyvendintos veiksmingos techninės priemonės, kurios leis užtikrinti, kad į Baltijos šalių elektros rinką nepatektų elektra iš Baltarusijos nuo tada, kai bus pradėta elektros energijos gamyba Baltarusijos AE Astrave“, – teigiama ministerijos komentare.
Pasak ministerijos, dalis priemonių galės būti įgyvendintos iš karto, dalis – kai bus atlikti reikalingi teisės aktų pakeitimai Baltijos šalyse.
„Taip pat svarbu pažymėti, kad Baltijos šalys sutaria ne tik dėl elektros iš Baltarusijos nepirkimo, bet ir dėl to, kad eliminavus Lietuvos ir Baltarusijos infrastruktūrą beveik perpus bus sumažintos galimybės importuoti elektrą iš kitų trečiųjų šalių iki Baltijos šalių elektros energetikos sistemos sinchronizacijos“, – rašoma komentare.
Lietuva ir aktyviausia Astravo atominės elektrinės, statomos vos už kelių dešimčių kilometrų nuo Vilniaus, kritikė, akcentuojanti būtinybę laikytis saugumo reikalavimų projekte. Savo ruožtu Minskas atmeta kritiką.
Pirmoji Baltarusijoje branduolinė jėgainė, turėsianti du rusiško VVER projekto reaktorius, kurių kiekvieno galia – 1 200 megavatų, statoma Gardino srityje už maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus ir mažiau nei 30 km nuo Lietuvos sienos.
Rugpjūčio pradžioje oficialiai pranešta, jog į Astravo AE pirmąjį reaktorių pradėtas krauti branduolinis kurą ir kad šį reaktorius paleidimo etapą planuojama baigti iki rugpjūčio pabaigos.
Baltarusijos energetikos ministerijos vertinimais, Astravo elektrinė elektrą turėtų pradėti tiekti šių metų ketvirtajame ketvirtyje. Antrasis jėgainės blokas, kaip planuojama, pradės veikti 2022 metų gegužę.