„Moody‘s“ konkrečiai paminėjo praėjusią savaitę prokurorų pradėtą tyrimą dėl Konstitucinio Tribunolo pirmininko ir dešiniųjų partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) vyriausybės atsisakymą pripažinti aukščiausiojo šalies teismo sprendimus.
„Tai daro neigiamą poveikį Lenkijos kredito reitingams, nes dėl to dar pagilėja pernai prasidėjusi konstitucinė krizė ir greičiausiai dar padidės įtampa santykiuose su Europos Sąjunga. Taip pat gali būti dar labiau pakenkta investicinei aplinkai Lenkijoje“, – pareiškė agentūra.
Konstitucinė „krizė, regis, jau padarė poveikį“, pareiškė „Moody‘s“ ir pažymėjo, kad 2016 metų pirmąjį ketvirtį, palyginti su tuo pat laikotarpiu pernai, „realiosios investicijos sumažėjo 2,2 procento“.
„Nors manome, kad privatus vartojimas parems realųjį augimą, kuris šiemet sieks 3–3,5 proc., dėl pažeistos investicinės aplinkos augimas gali sulėtėti“, – pabrėžė agentūra.
Gegužę „Moody's“ dėl „fiskalinės rizikos“, kurią kelia PiS vyriausybė, Lenkijos reitingo prognozę iš stabilios pakeitė į neigiama, tačiau šalies investicinio lygio kredito reitingo A2 nepakeitė.
Briuselis liepos pabaigoje davė Lenkijos vyriausybei tris mėnesius laiko atšaukti aukščiausios instancijos teismo pakeitimus ir nurodė, kad priešingu atveju bus taikomos sankcijos už ES normų dėl teisinės valstybės ir demokratijos pažeidimą.
Be patenkinamo atsako per tris mėnesius Europos Komisija, Europos Parlamentas ar 10 valstybių narių grupė galės pasiūlyti atimti iš Lenkijos balsavimo teisę ES institucijose, jei ji bus kalta dėl rimtų ir nuolatinių teisinės valstybės principo pažeidimų.
Europos Komisija reikalauja, kad Konstitucinio Tribunolo sprendimai būtų normaliai skelbiami ir įgyvendinami.