Nekilnojamojo turto skelbimų portalo Domoplius.lt surengtoje apklausoje paaiškėjo, kad patys namą statytųsi 40 proc. respondentų. Pilnai įrengtą namą pirktų 24 proc., o tarpinį sprendimą – namo su daline apdaila įsigijimą – pasirinktų 18 proc. apklaustųjų. 14 proc. apklausos dalyvių teigė jau gyvenantys name, o 4 proc. buto į namą keisti neketina. Iš viso apklausoje dalyvavo 200 portalo lankytojų.
Domoplius.lt projekto vadovo Evaldo Narbuntovičiaus teigimu, tokie apklausos rezultatai nestebina. Daugelis renkasi namo statybas norėdami ne tik sutaupyti, bet ir efektyviau kontroliuoti visą procesą. Pasirenkamos norimos konstrukcijos, medžiagas, savo poreikius atitinkantis būsto projektas, suplanavimas ir vieta. Nors medžiagų ir darbų kaina laikui bėgant kinta, savininkas turi tiesioginę įtaką galutiniam biudžetui – gali iš anksto numatyti resursus ir susitarti su rangovais ar statybininkais.
Be šių priežasčių, dar didesnę motyvaciją organizuoti statybos darbus savarankiškai lemia gerokai mažesni tokio pasirinkimo kaštai. Mat pirkdamas pastatytą namą, pirkėjas apmoka visus žemės sklypo įsigijimo, paskirties keitimo bei perpardavimo kaštus, padengia statybos bei tarpininkų firmų pelną. „Jei rinka auganti, pardavėjai paprastai kainą kilsteli dar keliasdešimt procentų aukščiau vidutinės. Tad pirkėjas moka daug daugiau nei jam iš tikrųjų kainuotų tą namą pasistatyti“, – sako E.Narbuntovičius.
Šiuo metu naujai pastatytų namų vienas kvadratinis metras su pilna apdaila Vilniuje vidutiniškai kainuoja 3,5 tūkst., Kaune – 2,5 tūkst. o Klaipėdoje – beveik keturis tūkstančius litų. Namai su daline apdaila taip pat brangiausi Klaipėdoje – čia vienas kvadratinis metras vidutiniškai kainuoja 3,3 tūkst. litų. Vilniuje kvadratinio metro su daline apdaila vidutinė kaina yra 3 tūkst., o Kaune – 2,2 tūkst. litų. Namų valdos žemės sklypo aras Vilniuje vidutiniškai kainuoja 27, Kaune 18, o Klaipėdoje – 19 tūkst. litų.
E.Narbuntovičiaus teigimu, permoka šiose naujų namų su pilna arba daline apdaila kainose, skirtingais skaičiavimais, gali svyruoti nuo 50 iki 150 proc. realios vertės.
Vis dėlto, savarankiškos būsto statybos yra gerokai rizikingesnis ir daugiau laiko reikalaujantis žingsnis nei jo pirkimas. Įsigyjant naują namą pirkėjui tereikia, kiek įmanoma nusiderėjus, susimokėti ir įsikelti. Savarankiško statybų organizavimo atveju, sudėtinga numatyti, kada bus galima kraustytis į naująjį namą, nelengva planuoti būsimų išlaidų dydį. Kita problema – sudėtingesnė paskolos gavimo sistema. Jei asmuo nusprendžia statytis namą pats, o ne samdyti rangovų įmonę, tenka mokėti papildomus esamo turto įvertinimo ir įkeitimo mokesčius. Galiausiai nereikėtų pamiršti ir didesnių laiko sąnaudų: savininkas pats turi dalyvauti statybose, supirkinėti medžiagas, sugalvoti techninius sprendimus arba samdyti statybų eigą prižiūrintį darbų vykdytoją, kurį taip pat reikia kontroliuoti.
Anot Domoplius.lt, bent jau dalies šių bėdų įmanoma išvengti: šiuo metu kai kurios kompanijos būstą savarankiškai statantiems asmenims siūlo „iki raktų“ paslaugą, apimančią žemės įsigijimo, projekto išsirinkimo bei projektavimo, namo statybos bei interjero įrengimo ir kraustymosi darbus. Tokiu atveju daug laiko darbe praleidžiantys asmenys turi galimybę valdyti procesus per įgaliotus specialistus, kurie užtikrina kokybę ir biudžeto nuoseklumą.
Taigi galutinis sprendimas, pirkti ar statytis namą, priklauso nuo asmens gyvenimo būdo, užimtumo ir finansinės situacijos. Pirkėjams, kurie nori įsikelti į naująjį būstą kuo skubiau ir turi tam pakankamai lėšų, verčiau rinktis jau pastatytą namą. Vis dėlto, nors statybos trunka keletą kartų ilgiau ir tam tenka išnaudoti daug daugiau laiko, vienareikšmiškai galima teigti, jog statybos pačiam jas organizuojant yra kokybiškesnis ir pigesnis sprendimas.