Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga aiškina, kad vaistų pardavėjai neturėtų trukdyti gydytojų darbo ir gaišti pacientams skirto laiko.
„Siūloma neleisti vaistų reklamuotojams tiesiogiai susitikinėti ir reklamuoti vaistus sveikatos priežiūros specialistams. Tačiau įstaigose vykstančiuose renginiuose, kurie skirti susipažinti su naujais vaistiniais preparatais, sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka, neužkertama galimybė susipažinti“, – Seimo Sveikatos reikalų komitetui įstatymo pataisą pristatė A.Veryga.
Komitetas šiai pataisai pritarė ir jau ryt dėl jos balsuos visi parlamento nariai.
Pritarta ir dar vienam draudimui – neleisti kartu reklamuoti vaistinių preparatų ir maisto papildų. Pavyzdžiui, reklamuojant vaistus nuo peršalimo, nebūtų galima kartu reklamuoti ir vitamino C.
„Vaistų ir maisto papildų reklamos atskyrimo argumentas labai paprastas. Gyventojai, skųsdamiesi didelėmis vaistų kainoms, jų paprašius pateikti konkrečius faktus, apie tai, kokios tos kainos yra didelės, neretai pateikia čekius, kuriuose yra visai ne vaistų, o maisto papildų kainos. Tai panašu, kad gyventojams reklamuojant vaistus greta maisto papildų susidaro klaidingas įspūdis, kas yra vaistas, kas maisto papildas. Siūlymas, kad reklama būtų atskirta fiziškai, o ne drausti“, – sako A.Veryga.
Dėl to, ar gali farmacininkai lankyti gydytojus, komitete užvirė audringos diskusijos.
Tačiau komitetas kol kas nesiėmė svarstyti esminių Farmacijos įstatymo pakeitimų – savo nuomonės nepateikė Sveikos gyvensenos komisija. 15min jau rašė, kad Seimas ėmėsi svarstyti Farmacijos įstatymo pataisas.
Nors Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlė liberalizuoti dalies vaistų pardavimą – leisti jais prekiauti parduotuvėse ar degalinėse, įsigyti internetu, tačiau Seime greitai gimė priešingų iniciatyvų – uždrausti vaistinių reklamą, apriboti vaistinių skaičių, nustatyti ribojimus prekybai, leisti kurti valstybines vaistines.
Eis po darbo į kavines
Nors visi, išskyrus vieną komiteto narį, naujiems draudimams pritarė, diskusijos užvirė audringos.
Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos atstovas Kęstutis Čereška tikino, kad reikalavimas drausti farmacijos specialistams individualiai susitikti su medikais yra perteklinis ir nepadės pasiekti tų tikslų.
„Daugumoje poliklinikų yra tik po vieną tos srities specialistą, ir reikalavimas, kad susirinkimų ar grupinių susitikimų metu būtų pristatomi nauji vaistai, apsunkintų“, – dėstė K.Čereška.
Seimo nariai atkirto, kad medikai gali su farmacininkais susitikti po darbo – niekas nedraus „susitikti kavinėse“.
Su gydytoju susitikti tikrai nereikia nebijoti, uždarius gydymo įstaigą jis tampa paprastu žmogumi. Bet jei ministras nueina kažkur papietaut ar pavakarieniauti, tai kas“, – sako Remigijus Žemaitaitis.
Komiteto narys patikino, kad po darbo medikai gali susitikti su kuo nori.
„Pykit nepykit, bet ne farmacininko darbas ateiti į gydymo įstaigą ir ten tuomet kažką pristatinėti. Tam renginiai, ten eikite ir pristatinėkite“, – sako R.Žemaitaitis.
Antanas Matulas piktinosi, kad asociacijų komitetas neišklauso, klausimai nėra tinkamai išdiskutuojami.
„Jei bus draudžiama susitikti įstaigoje, bet nebus draudžiama kitur, ar nebus taip, kad susitiks kavinėje, kur duos kokį lankstinuką, ir dėl to vėliau bus problemų“, – sakė A.Matulas.
Anot jo, tik farmacininkai gali medikams pateikti tinkamus lankstinukus apie vaistų poveikį, šalutinius reiškinius, o tokiu draudimu „perlenkiama lazda“.
Lietuvos farmacijos sąjungos atstovai baiminosi, kad naujas draudimas ribos tarpdisciplininį bendradarbiavimą, vaistininkams bus sunkiau pasitarti su gydytojais netgi dėl jau pacientams paskirtų vaistų.
Pagal naują reglamentavimą, farmacininkai vaistus ar kitą informaciją galėtų pristatyti tik specialių renginių metu.
„Aš tik keletą dalykų noriu patikslinti, kad be reikalo baimių neįsivarytume. Labai aišku, kas ir kur reglamentuojama. Tai yra asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Nereglamentuojame susitikimų už įstaigų ribų. Jie ir šiandien vyksta, ir konferencijos vyksta“, – ramino A.Veryga.
Masto papildų gamintojų asociacija jau buvo išsakiusi nepritarimą reklamos atskyrimui tarp vaistų ir maisto papildų. Siūlomu reglamentavimu numatyta, kad tarp dviejų reklamų būtų privalomas nesusijusios reklamos intarpas.
„Sveikintinas toks įstatymo keitimas, bet ar negalime radikaliau? Jei tai maisto papildas, iškelti maisto papildų pardavimą iš vaistinių atrodytų logiškai. Jei tai maistas, tai, logiškai, juo ir turėtų būti prekiaujama maisto prekių parduotuvėje“, – replikavo Algimantas Kirkutis, tačiau toks pasiūlymas pritarimo nesulaukė.
A.Veryga patikino, kad įprasta praktika, kai vaistinėse prekiaujama ir kosmetika, ir kitais preparatais – tai leidžia vaistinėms išsilaikyti.
„Aišku, gaila, kad specialistai, baigę sudėtingas studijas, užsiima tokias veikla“, – sako A.Veryga.