Naktimis paprastai dirba jauni žmonės, studentai, kurie nori dirbti ir užsidirbti. Jie derina studijas, kelis darbus, nes nenori emigruoti ir nori užsidirbti Lietuvoje, tačiau tą riboja naujasis Kodeksas“, – aiškino „Amatininkų“ vadovė B.Marozaitė.
Vidutiniškai aštuonias valandas per pamainą ir ne daugiau. Tokias ribas naujasis Darbo kodeksas nustato dirbantiems naktį, rodo Darbo inspekcijos išaiškinimas. Tačiau Kodeksą aiškinantys teisininkai teigia, kad Inspekcijos aiškinimai teisės klausimais neturi jokios galios.
Vidutinis 8 darbo valandų skaičius turi būti per tris mėnesius. Taigi jeigu barmenas ar koks pramogų verslo atstovas per pamainą dirbs 12 valandų, kitą dieną jam jau teks dirbti daugiausia 4 valandas.
Viršvalandžiai dirbantiems naktinį darbą iš esmės nepriklauso, nors Darbo kodekso kūrėjai tvirtino, kad naujasis dokumentas leis daugiau dirbti viršvalandžių, leis daugiau uždirbti žmonėms.
Sako, kad neleis užsidirbti daugiau
Naktį dirbančio Vilniaus restorano „Amatininkai“ direktorė Birutė Marozaitė negalėjo patikėti sužinojusi, kad naujasis Darbo kodeksas apribojo galimybę dirbti daugiau naktiniams darbuotojams. Todėl kreipėsi į Darbo inspekciją išaiškinimo. Čia verslininkei patvirtino, kad 8 valandos yra riba.
„Šią normą pažeisti draudžiama. Taigi tuo atveju, jeigu naktį dirbančio darbuotojo darbo dienos trukmė per trijų mėnesių laikotarpį viršija vidutiniškai 8 valandas, tai yra laikoma darbo įstatymo pažeidimu“, – teigiama išaiškinime.
„Amatininkų“ vadovė negali atsistebėti, kad dabartinis Kodeksas, jos nuomone, taip apriboja barų, restoranų, klubų darbuotojų darbo laiką.
„Tokiose srityse paprastai dirba jauni žmonės, studentai, retai dirba vyresnio amžiaus asmenys. Taigi jie ir nesirenka darbų naktinėmis valandomis, o studentai ir jauni asmenys nori dirbti ir užsidirbti. Jie dažnai derina studijas, mokslus, kelis darbus, nes nenori emigruoti ir nori užsidirbti Lietuvoje, tačiau tą riboja naujasis Kodeksas“, – aiškino verslininkė.
Pasak jos, viršvalandžių nori ne eilinių įstaigų darbuotojai ar tarnautojai, o jauni asmenys, kuriems galbūt reikia mokėti būsto paskolą, nori užsidirbti studijoms ir t.t.
Per pamainą – 8 valandos
15min kreipėsi į Darbo inspekciją išaiškinimo ir sulaukė tokio paties atsakymo.
„Naktinėje pamainoje gali būti dirbama ir daugiau valandų per pamainą nei 8 val., tačiau vidutiniškai, imant trijų mėnesių laikotarpį, per pamainą turi susidaryti po 8 valandas.
Eina kalba apie tuos darbuotojus, kurių darbas laikomas naktiniu, t.y. jei ne mažiau kaip tris valandas per pamainą dirba nakties metu arba ne mažiau kaip ketvirtį darbo laiko per metus dirba naktį“, – teigiama Inspekcijos Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus specialistų parengtame komentare.
Teisininkai abejoja Inspekcijos aiškinimu
Tačiau kai kurie teisininkai kritiškai įvertino Darbo inspekcijos aiškinimus. Advokatų profesinės bendrijos „Linden“ asocijuotas partneris Marius Dagys kitaip aiškina viršvalandžius pagal naująjį Darbo kodeksą. Pasak jo, 8 valandos yra vertintinos kaip normali darbo laiko trukmė, o ne maksimali su viršvalandžiais.
„Darbo naktį atveju nėra nustatyta specialaus apribojimo darbo laikui su viršvalandžiais, taip pat nėra draudžiama dirbti viršvalandžius“, – 15min teigė jis ir pridūrė, kad viršvalandžiai visada turi būti mokami, kai plušama daugiau nei 48 valandas per savaitę.
Ką daryti darbdaviams, kai taip skiriasi teisininkų ir Darbo inspekcijos aiškinimai? Advokatas M.Dagys pastebi, kad Inspekcija negali spręsti individualių ginčų, o jų aiškinimai teisės klausimais neturi jokios teisinės galios.
„Todėl šiuo atveju, kaip ir daugybe kitų naujojo Kodekso klausimų, belieka laukti teismų išaiškinimų“, – teigė „Linden“ asocijuotas partneris.
Įspėja dėl galimos žalos
Vis dėlto „Amatininkų“ vadovė įsitikinusi, kad Kodekso nuostata padarys milžinišką žalą turizmo, pramogų, visuomeninio maitinimo, linksmybių verslui.
„Tokių naktinių darbuotojų yra beveik visose mano vardintose srityse. Taigi beveik visi dirbantys kavinėse, baruose, viešbučiuose, hosteliuose, apartamentų nuomoje, koncertų, spektaklių, kino srityje, taksi, apsaugos įmonėse, degalinėse, ilgiau dirbančiose parduotuvėse, atrakcionuose, cirkuose, net ir oro uostuose yra naktiniai darbuotojai. Tai tikrai milžiniški skaičiai žmonių“, – pastebėjo verslininkė.
Ji stebisi, kad naujasis kodeksas lyg ir turėjo būti liberalesnis bei lankstesnis. „Naujasis Kodeksas dėl naktinių darbuotojų, mano manymu, skatina šešėlinę ekonomiką, skatina tiek pačius darbuotojus, tiek darbdavius derintis ir „nerodyti“ naktinių valandų ar apskritai dirbti neoficialiai. Daugelis nesąžiningų verslininkų laisvai gali piktnaudžiauti ir slėpti naktines valandas, taip pat ir nemokėti už jas daugiau“, – sakė B.Marozaitė.