Lyginant su rekordiniu praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, kai būsto rinka buvo ypatingai aktyvi dėl euro įvedimo, naujų butų pardavimai yra beveik 30 % mažesni.
Antrinėje būsto rinkoje fiksuojamos kiek kitokios tendencijos. Registrų centro duomenimis per pirmąjį 2015 metų ketvirtį Vilniuje sudaryta apie 1670 būsto pardavimo sandorių, t. y. 30 % mažiau nei pernai tuo pačiu metu ir 18 % mažiau nei paskutinį 2014 metų ketvirtį.
Didžiausią Registro centro fiksuojamų pardavimų dalį – 81 % sudarė senos statybos būsto sandoriai.
„Pirmąjį šių metų ketvirtį naujų butų pardavimai Vilniuje augo, o būsto pirkėjams neprireikė adaptacinio laikotarpio po euro įvedimo. Šiuo metu susidomėjimas naujais projektais yra ženkliai išaugęs, aktyviai rezervuojami butai vos tik paskelbiama apie projekto pradžią. Būsto pardavimus skatina ir rekordiškai žemos palūkanų normos, kartu tai ir akstinas investuotojams, ieškantiems alternatyvos beveik nulinėms indėlių palūkanoms“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas „Eika“ plėtros projektų vadovas Tomas Žiaugra.
Per pirmąjį 2015 metų ketvirtį parduota 320 ekonominės klasės būstų, kurie sudarė 44 % visų naujos statybos butų pardavimų, o vidutinei klasei teko 42 % naujų būstų pardavimo sandorių. Išaugusi pasiūla prestižinėje klasėje daro įtaką pardavimams.
Jau antrąjį ketvirtį iš eilės šioje klasėje parduodama apie 110 butų, kurie sudaro net 15 % pirminės rinkos pardavimų. Ankstesniais ketvirčiais prabangiam būstui tekdavo tik keli procentai naujos statybos būsto rinkos.
Pasak „Eika” plėtros projektų vadovo, per pirmus tris šių metų mėnesius Vilniuje populiariausi buvo Naujamiesčio (17 %) ir Baltupių (9 %) rajonai, kuriems teko 26 % visų naujos statybos butų pardavimo sandorių. Trečioje vietoje pagal pardavimų aktyvumą Pilaitė ir Pašilaičiai (po 8 %), kuriuose pirkėjams siūlomi ekonominės klasės butai.
„Kaip ir 2014 metais pirkėjų apsisprendimui projekto baigtumas nedarė didelės įtakos. Vos 30 % naujų butų buvo įsigyta jau pastatytuose namuose. Visi likę butai buvo nupirkti tik pradedamuose statyti arba jau statomuose daugiabučiuose“, – teigia „Eika“ atstovas.
Per pirmąjį 2015 metų ketvirtį vidutinė kv. metro kaina sumažėjo vos 1 %. Ekonominės klasės butų kaina sumažėjo 4 % ir šiuo metu siekia 1221 eurą už kvadratinį metrą. Vidutinėje klasėje butų kaina per pirmus tris šių metų mėnesius nekito ir siekia 1694 eurus už kvadratinį metrą.
Prestižinėje klasėje, kurioje paklausa labiausiai išaugo, butų kainos nuo metų pradžioje ūgtelėjo beveik 2 % ir siekia 2645 eurus už kvadratinį metrą.
Nekilnojamojo turto plėtotojai šiuo metu Vilniuje siūlo įsigyti apie 3350 naujos statybos butų. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu naujų butų pasiūla išaugo net 94 %. Įmonės „Eika“ skaičiavimu, per pirmąjį ketvirtį pasiūlą papildė apie 10 naujų projektų, kuriuose siūloma 500 butų.
Pasak T.Žiaugros, pasiūlos augimas dar tik įsibėgėja. Per antrąjį šių metų ketvirtį nekilnojamojo turto vystytojai planuoja pasiūlyti dar apie 1500 naujų butų. Esant tokiam nekilnojamojo turto plėtotojų aktyvumui būsto pirkėjams būtina įvertinti statytojų patikimumo riziką. Vos 20 % šiandien siūlomų įsigyti būstų yra pastatyti, o didžioji dalis yra tik popieriuje.
„Artimiausiu metu rinką papildys dar keliolika projektų – didžioji dalis jų bus plėtojama Užupyje ir Naujamiestyje, todėl pasirinkimo galimybės šiose miesto dalyse pirkėjams išliks labai didelės. Paskutinius tris ketvirčius pasiūla Vilniuje svyruoja tarp 3300-3600 laisvų naujos statybos butų. Šių metų viduryje pasiūla gali viršyti 4000 laisvų butų ribą, kuri istoriškai buvo viršyta tik kartą – prieš prasidedant 2008-2009 metų krizei“, – teigia „Eika“ atstovas. „Ar ji bus ne per didelė, parodys laikas, tačiau šioje situacijoje vienintelis laimėtojas bus pirkėjas.“