Praėjus jau daugiau nei metams nuo pandeminio šoko pradžios, verslo įmonių nuotaikas galima apibūdinti dvejopai. Iš vienos pusės, vis dar juntamas nerimas dėl darbuotojų sveikatos ir saugumo – įdiegtos ir nuolat tobulinamos jį užtikrinančios priemonės. Iš kitos pusės, matomas susitaikymas su susidariusia situacija ir supratimas, kad reikia tęsti numatytų projektų įgyvendinimą ar planuoti naujus, nepaisant pandemijos aplinkybių.
Tačiau pandemijos laikotarpiu smarkiai išaugo logistikos kaštai, o tai prisidėjo prie prekių kainų augimo. Kai kuriais atvejais pristatyti krovinį iš Europos į Aziją arba atvirkščiai atsieina net kelis kartus daugiau. Tokia situacija nulėmė šiuo metu kone visose srityse stebimą kainų augimą.
Brangsta ir žaliavos, ir darbo priemonės
Pirmiausia, stebimas žaliavų kainų augimas. Palyginti su praėjusių metų pabaiga, gerokai pabrango tiek polimerai, tiek žaliavinė mediena, tiek ir metalas. Pavyzdžiui, tona plieno šiuo metu kainuoja kone dvigubai daugiau nei praėjusių metų pabaigoje. Panašiai tiek ūgtelėjo ir medienos kainos.
Palyginti su praėjusių metų pabaiga, gerokai pabrango tiek polimerai, tiek žaliavinė mediena, tiek ir metalas.
Kalbant apie chemijos pramonę, taip pat reikėtų paminėti force majore situaciją, susidariusią JAV pietinėse valstijose, kur sukoncentruota didžioji dalis šios pramonės. Ten pirmaisiais šių metų mėnesiais, vyraujant ypač šaltoms oro sąlygoms ir sustabdžius gamyklas, pastarosios nebegalėjo laiku įvykdyti tiekimo įsipareigojimų pirkėjams. Tai irgi prisidėjo prie spartaus žaliavų kainų augimo šioje industrijoje.
Be to, bendraudami su skirtinguose sektoriuose veikiančiomis verslo įmonėmis matome, kad auga ir kitų jų kasdienėje veikloje reikalingų produktų kainos – pabrango netgi tokie dalykai, kaip darbo priemonės, dažai, lakai.
Toks spartus kainų šuolis gali turėti įtakos ir įmonių pelningumo rodikliams, kadangi ne visais atvejais žaliavos pabrangimą pavyksta perkelti pirkėjui padidinant parduodamos produkcijos kainą.
Poveikį pajuto ir gamybininkai, ir prekybininkai
Kainų augimo įtaką savo veiklai pirmiausia pajuto gamybos ir didmeninės prekybos įmonės. Pavyzdžiui, Lietuvoje ir aplinkinėse šalyse veikiančioms įmonėms, gaminančioms plastikinę pakuotę, statybinę plėvelę, komponentus bei kitus plastiko gaminius, pagrindinė reikalinga žaliava yra polimerinės granulės.
Kainų augimo įtaką savo veiklai pirmiausia pajuto gamybos ir didmeninės prekybos įmonės.
Reikiamą kiekį šios žaliavos gamybininkai dažniausiai įsigyja iš didmenininkų, turinčių susitarimus su visame pasaulyje išsidėsčiusiomis gamyklomis. Ši verslo industrija dabar smarkiai auga, o tai reiškia didelį apyvartinių lėšų poreikį.
Išaugus žaliavų kainoms, didmeninės prekybos įmonės konkuruoja siekdamos sudaryti pirkimo sandorius kuo palankesnėmis sąlygomis. Tam svarbūs du aspektai – greitis ir pakankamas disponuojamų apyvartinių lėšų kiekis. Sudaryti kontraktą ir išpildyti jo sąlygas didmenininkai dažnu atveju turi nedelsiant, tad tinkamas finansavimas tokiems sandoriams įgyvendinti yra ypač svarbus. Dėl šios priežasties rinkoje veikiantys finansuotojai stebi išaugusį greitų ir lanksčių finansavimo sprendimų, padedančių subalansuoti piniginius srautus, poreikį.
Kaip pasirinkti tinkamą finansavimo sprendimą
Tokioms situacijoms dažniausiai reikalingi trumpalaikiai finansavimo sprendimai, padedantys palaikyti reikalingą apyvartinių lėšų lygį. Tarp jų – faktoringas, kredito linija bei overdraftas.
Faktoringas – sąskaitų finansavimo sprendimas, kuomet įmonė teisę į neapmokėtas sąskaitas perleidžia bankui ir taip gali iškart gauti iki 90 proc. šiose sąskaitose įšaldytų lėšų. Renkantis faktoringo paslaugą, su finansuotojais įprastai galima sudaryti tiek metinius, tiek ir vienkartinius finansavimo susitarimus.
Kredito linija paprastai yra naudojama kasdieniams įmonių poreikiams, tokiems kaip atsiskaitymai su tiekėjais, darbuotojų atlyginimai ir pan., finansuoti. Ji gali būti grąžinama tada, kai skolintos lėšos nebereikalingos, ir vėl gali būti panaudota tuomet, kai atsiranda poreikis. Paprastai kredito linija suteikiama įkeičiant įmonės turtą banko naudai.
Overdraftas (kitaip tariant – sąskaitos kreditas) – labai artimas kredito linijai produktas, dažniausiai suteikiamas be užstato. Jo dydis paprastai nustatomas remiantis istorine įmonės apyvarta per banko einamąją sąskaitą. Overdrafto padengimo terminas dažniausiai būna 30-60 dienų.