Nerijus Mačiulis: įmonių galimybės neleis atlyginimams kasmet augti po 10 proc.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis tikina, kad Lietuva artėja prie visiško užimtumo – tai yra darbdaviams bus vis sunkiau rasti reikiamų darbuotojų. Tačiau šiemet visas prognozes viršijęs atlyginimų augimas negalės siekti 10 proc. kasmet – įmonės to nepakels. Ekonomistas lauktų ir minimalaus atlyginimo didėjimo.
Statybininkai
Statybininkai / 123rf.com

Lietuvoje užimtumo lygis pernai pasiekė rekordinį lygmenį ir šiemet pradėjo mažėti – tačiau jau dėl demografinių priežasčių, kuomet iš darbo rinkos pasitraukia seni gyventojai.

„Praėjusių metas pasiekėme užimtumo piką ir nuo šių metų jis jau mažėja. Darbuotojų trūkumas turėjo aiškias pasekmes atlyginimų augimui ir panašu, kad mes esame arti visiško užimtumo“, – antradienį žurnalistams teigė N.Mačiulis.

Nepaisant to, atlyginimų augimas turės sulėtėti. „Swedbank“ prognozuoja, kad šiemet vidutinio darbo užmokesčio augimas sieks 8 proc, o kitąmet – sulėtės iki 7 proc.

„Darbuotojų trūkumas, aišku, kilsteli atlyginimus, bet tuo pačiu metu ne visos įmonės turi galimybes išlaikyti tokį spartų atlyginimų augimą – didelė dalis yra eksportuojančios įmonės, kurios turi sieti savo darbo sąnaudas su produktyvumu. Produktyvumas paspartės, bet jis nebus toks, kad galėtume kasmet didinti atlyginimus 10 proc ir daugiau“, – sako N.Mačiulis.

Jis akcentavo, kad šiemetis atlyginimų augimas pranoko visas prognozes.

„Swedbank“ ekonomistas prognozuoja, kad tikėtinas dar vienas minimalaus mėnesinio atlyginimo dydžio (MMA) didinimas, tai vėlgi prisidėtų prie atlyginimų augimo.

„Prognozuojame, kad ir MMA bus padidintas maždaug dešimtadaliu ir tai irgi kilstels vidutinį darbo užmokestį“, – sako N.Mačiulis.

Pasak jo, 76 proc. siekiantis Lietuvos užimtumas yra didesnis nei ES vidurkis, tačiau dar kiek atsilieka nuo Švedijos ar Estijos. Iki šiol jį kėlė sparčiai mažėjęs nedarbas.

„Kita vertus, tai aiškiai iliustruoja, kad toliau erdvės progresui šioje srityje yra mažiau. Net jei aktyvumas ir didės, tai nekompensuos darbingo amžiaus žmonių skaičiaus mažėjimo“, – sako N.Mačiulis.

Anot jo, įmonės vis dar konservatyviai vertina ateitis perspektyvas. Dėl darbuotojų atlyginimų augimo Lietuva prarado dalį savo konkurencingumo, tačiau atlyginimai augo ir kitose šalyse, todėl poveikio eksportui tai nepadarė.

„Šiemet matome, kad produktyvumo augimas viršija 4 proc. Prognozuojame, kad tai tęsis ir kitąmet. Produktyvumo augimo šuolis mažina įtampą dėl sparčiai augančių atlyginimų“, – sako N.Mačiulis ir įspėja, kad rizika dėl konkurencingumo išlieka.

„Swedbank“ prognozuoja, kad emigracija ir natūrali kaita toliau lems gyventojų skaičiaus mažėjimą Lietuvoje. Vertinama, kad kitąmet dėl emigracijos Lietuva susitrauks 17 tūkstančių gyventojų, o 2019 m. – 14 tūkst. Papildomai po 11 tūkst. gyventojų kasmet pareikalaus natūrali kaita – mažiau gyventojų gims, negu mirs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai