Naujausi ekonominiai duomenys vis aiškiau parodo žalą, kurią daro ši politika, nes skelbiami karantinai tokiuose didmiesčiuose kaip Šanchajus dar labiau varžo tiekimo grandines ir skatina prekių vežimo kainų kilimą.
Metinė infliacija balandį pakilo iki 2,1 proc. ir buvo didesnė negu tikėtasi, pranešė Nacionalinis statistikos biuras (NBS).
Tai lėmė „tokie veiksniai kaip epidemija šalies viduje ir besitęsiantis tarptautinių žaliavų kainų kilimas“, pažymėjo NBS pranešime cituojamas biuro vyresnysis statistikas Dong Lijuanis.
Šanchajus – didžiausias Kinijos miestas – nuo balandžio yra beveik visiškai izoliuotas.
Dauguma iš jo 25 mln. gyventojų yra priversti likti namuose, tuo tarpu miesto uoste kaupiasi vis daugiau prekių, kol valdžia stengiasi įveikti didžiausią nuo ankstyvųjų pandemijos dienų COVID-19 protrūkį.
Pasak Dong Lijuanio, „per pandemiją pakilus logistikos kainoms ir padidėjus atsargoms skiriamų prekių paklausai“, pakilo bulvių, kiaušinių ir šviežių vaisių kainos.
Naujausi duomenys taip pat parodė, kad keturis mėnesius iš eilės smukusios maisto kainos balandį, palyginti su tuo pat mėnesiu pernai, bendrai padidėjo.
Tuo tarpu gamintojų kainų indeksas balandį, palyginti su metais anksčiau, pakilo 8 proc. ir jo prieaugis buvo didesnis negu tikėtasi, bet šiek tiek mažesnis negu kovą.
Pasak Dong Lijuanio, šio indekso pakilimą visų pirma lėmė tai, kad žaliavų, tokių kaip nafta ir spalvotieji metalai, kainos tebebuvo didelės.
Gamintojų kainų pakilimą taip pat greičiausiai paskatino su COVID-19 susiję tiekimo sutrikimai, neseniai paskelbtoje ataskaitoje pažymėjo ekonominių tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Capital Economics“ ekonomistas Julianas Evansas-Pritchardas.
Tačiau trečiadienį jis pareiškė, jog „pagrindinis didesnių kainų šaltinis tebėra nafta, dujos ir geležies rūda“, o „ilgalaikio vartojimo prekių ir elektronikos gamintojų kainos praėjusį mėnesį nepakito“.
„Manome, kad gamintojų kainų kilimas ateinančiais ketvirčiais toliau lėtės“, – pridūrė jis.