Lietuvoje notarų atlyginimo už notarinius veiksmus dydžiai yra tvirtinami teisingumo ministro įsakymu. Galiojantis reguliavimas daugeliu atveju palieka notarams galimybę tarpusavyje konkuruoti įsakyme nustatytų intervalų ribose ir pasirinkti įtvirtintų dydžių apskaičiavimo tvarką, skelbia Konkurencijos taryba.
Tyrimą atlikusi Konkurencijos taryba padarė išvadą, kad Lietuvos notarų rūmai ir jų valdymo organui priklausantys aštuoni notarai priėmė nutarimus, kuriais nustatė griežtesnę įkainių už tam tikras notarines paslaugas apskaičiavimo tvarką, negu numatyta ministro įsakyme. Tokiais nutarimais buvo apribota notarų galimybė pasirinkti mažesnius atlyginimo dydžius ir vartotojams pasiūlyti palankesnius įkainius. Pavyzdžiui, įsakyme nustatyta, kad už hipotekos (įkeitimo) patvirtinimą notarai galėjo imti atlyginimą nuo 0,2 iki 0,3 proc. nuo daikto vertės, bet ne mažiau kaip 14,48 Eur ir ne daugiau kaip 144,81 Eur. Tačiau prezidiumas 2017 m. priėmė išaiškinimą, kad notarai šį nustatytą atlyginimo dydį turi dauginti iš sandoriu įkeičiamų daiktų skaičiaus, nors įsakyme toks reikalavimas nėra nustatytas. Tokiu būdu šių notarinių veiksmų kaina vartotojams galėjo išaugti bent keletą kartų.
Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas pabrėžė, kad notarai, kuriems pavesta vykdyti Lietuvos piliečiams ir valstybei svarbias funkcijas, turi nepažeisti konkurencijos teisės reikalavimų.
„Lietuvos notarų rūmai ir prezidiumą sudarantys notarai, priėmę nutarimus dėl įkainių nustatymo, eliminavo visų notarų galimybę savarankiškai pasirinkti taikomą atlyginimo dydį ir jo apskaičiavimo būdą. Taip buvo apribota tiek notarų, t. y. konkurentų, veikimo laisvė, tiek konkurencija paslaugų kainomis, kas nulėmė didesnius įkainius vartotojams“, – sakė Š. Keserauskas.
Konkurencijos taryba taip pat pradėjo naują tyrimą dėl galimo Konkurencijos įstatymo pažeidimo – bus siekiama išsiaiškinti, ar teisingumo ministro įsakymu nustatyti fiksuoti ir minimalūs notarų atlyginimo įkainiai nesudarė sąlygų riboti konkurenciją, kadangi tokiu atveju ūkio subjektams neleidžiama konkuruoti kainomis siūlant pigesnes paslaugas.
Nutarimas per 20 dienų nuo jo paskelbimo Konkurencijos tarybos interneto svetainėje dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Notarai: sprendimas niekinis ir nepagrįstas
Teisinėje valstybėje niekas negali būti persekiojamas ir baudžiamas už tai, kad laikosi įstatymų.
Tai pareiškė Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis, reaguodamas į Konkurencijos tarybos sprendimą.
Notarų rūmų pranešime teigia,a, kad prieš kelerius metus Lietuvos notarų rūmų prezidiumas, vykdydamas įstatymais ir poįstatyminiais aktais nustatytą pareigą, patvirtino išaiškinimą notarams dėl įkainių taikymo forminant tam tikrus hipotekos sandorius. Konkurencijos taryba 2017 m. pavasarį pradėjo tyrimą dėl konkurencijos pažeidimo ir apkaltino prezidiumo narius konkurenciją ribojančiu susitarimu. Tokio pobūdžio kaltinimas yra unikalus ne tik Lietuvos, bet ir Europos mastu.
“Daugiau nei vienerius metus LR Konkurencijos tarybos tyrimas trikdo Lietuvos notarų rūmų veiklą ir atitraukia šią pagal įstatymą veikiančią teisinę savivaldą nuo tiesioginių užduočių – organizuoti bei prižiūrėti notarų darbą ir kelti jų kvalifikaciją. Notarų rūmų nuomone, Konkurencijos tarybos tyrimas prasilenkia su Lietuvos Respublikos Konstitucija ir įstatymais bei kitais teisės aktais, yra ideologiškai motyvuotas, o Notarų rūmų ir jo prezidiumo narių atžvilgiu priimtas sprendimas – teisiniu požiūriu niekinis ir nepagrįstas”, - sako M. Stračkaitis.
Notarų rūmai laikosi nuomonės, kad savo tyrimu Konkurencijos taryba braunasi į teisinę aplinką už Konkurencijos tarybos kompetencijos ribų. Lietuvos notarų rūmų ir jų prezidiumo veikla nukreipta tik į Lietuvos įstatymų ir teisės aktų vykdymą, ir visi priimti notarų savivaldos institucijos sprendimai griežtai pagrįsti Lietuvos įstatymais. Teisinėje valstybėje už įstatymų laikymąsi niekas negali būti persekiojamas ir baudžiamas.
"Be to, inicijuodami tyrimą Lietuvos notarų rūmų atžvilgiu ir prašydami teismo sankcijos, Konkurencijos tarybos pareigūnai pateikė teismui neatitinkančius tikrovės duomenis, o vėliau, tyrimo metu, padarė nemažai procedūrinių pažeidimų bei bandė nuslėpti tyrimo medžiagą nuo Lietuvos notarų rūmų. Tokie veiksmai, Lietuvos notarų rūmų prezidento teigimu, kelia abejonių ne tik dėl Konkurencijos tarybos sprendimo Notarų rūmų atžvilgiu teisėtumo, bet ir apskritai dėl Konkurencijos tarybos veiksmų teisėtumo", - teigiama komentare.
Konkurencijos taryba ignoravo tiek Teisingumo ministeriją, kuri yra notarų veiklą prižiūrinti institucija, tiek ir Finansų ministeriją, kuri dalyvauja notarų įkainių nustatymo procese, skelbia Notarų rūmai. "Per visą Lietuvos notariato istoriją – 25-erius metus – nebuvo sulaukta pastabų dėl Notarų rūmų veiksmų, kurie dabar vertinami Konkurencijos tarybos kaip įstatymo pažeidimas. Primename, kad notarai yra valstybės kontroliuojami asmenys, atliekantys viešojo pobūdžio funkcijas, ir kurių veikla griežtai reglamentuota įstatymų ir prižiūrima Teisingumo ministerijos", - teigiama komentare.
Gindamiesi nuo nepagrįsto Konkurencijos tarybos sprendimo ir jo pasekmių, Lietuvos notarų rūmai ketina išnaudoti visas teisines priemones.