Nulis promilių darbe: kas gresia pažeidėjams?

Neblaivumas darbe pagal Lietuvos teisės aktus vertinamas griežčiau, nei vairavimas neblaiviems. Vairuotojai gali „praslysti“, jei alkoholio koncentracija kraujyje neviršija 0,4 promilės, o štai darbo vietą galima prarasti su perpus mažesniu alkoholio kiekiu organizme, rašoma „TGS Baltic“ pranešime spaudai.
Eksperimentas su alkotesteriu
Eksperimentas su alkotesteriu / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Abiem atvejais neblaivumas gali lemti žalą ne tik pačiam neblaiviam darbuotojui, bet ir aplinkiniams, tad darbdavio pareiga – užkirsti tam kelią, komentuoja advokatų kontoros „TGS Baltic“ vyresnioji teisininkė, advokatė Indrė Mažeikaitė.

Kodėl visgi geriau – „nė lašo“?

9600 Lietuvos žmonių kasdien į darbą ateina neblaivūs, atskleidžia iniciatyvos dirbkblaivus.lt atliktas tyrimas. Bendra taisyklė darbo vietoje ir darbo metu leidžia 0,2 promilės etilo alkoholio koncentraciją. Tačiau yra ir išimčių – ir į tolerancijos, ir į griežtumo pusę. Retesnis atvejis – kai darbe leidžiama 0,4 promilės etilo alkoholio koncentracija, nes alkoholio vartojimas susijęs su gamybos, technologiniu ar kitais procesais, kurių metu alkoholis vartotas pagal darbdavio nustatytus reikalavimus.

Bendrovės nuotr./Indrė Mažeikaitė
Bendrovės nuotr./Indrė Mažeikaitė

Kur kas dažnesnis atvejis, kai darbdavys vidiniuose teisės aktuose yra nustatęs 0 promilių taisyklę, tai yra, net 0,1 promilės laikoma pažeidimu. Kodėl reikalingos tos „nulinės“ promilės? Kai kurios įmonių veiklos yra susijusios su padidinta rizika, pavyzdžiui, statybos, gamybos įmonėse, kur bet koks apsvaigimas nuo alkoholio gresia neigiamais padariniais ir žala.

Gal neprireiks, bet pasiruošti reikia

Pagal Darbo kodeksą neblaivumas gali būti laikomas šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu, nepriklausomai nuo neblaivumo laipsnio. Už šį pažeidimą darbuotojas gali būti atleistas iš darbo be išeitinės išmokos ir įspėjimo termino.

Darbdavys apsvaigusį nuo alkoholio pasirodžiusį darbuotoją tą dieną nušalina nuo darbo, kartu nemokėdamas ir darbo užmokesčio. Be to, Administracinių nusižengimų kodeksas nurodo, kad neblaivaus darbuotojo buvimas darbo vietoje, darbdavio patalpose ar teritorijoje ne tik darbo metu, bet ir po jo, užtraukia baudą darbuotojui nuo 60 iki 290 eurų.

Tad kaip darbdavys turėtų pasiruošti tiems atvejams, kai kyla įtarimų dėl darbuotojo neblaivumo? Nustatant darbuotojo neblaivumą darbe svarbi kiekviena minutė – ekspertų apskaičiavimu, suaugusio vyro organizme alkoholio koncentracija kraujyje per valandą sumažėja vidutiniškai 0,15–0,2 promilės. Todėl darbdaviui tokiose situacijose labai svarbu gebėti greitai reaguoti.

Tam padės darbdavio patvirtinta tvarka, kurioje numatyta visa veiksmų eiga, kaip elgtis, kai kyla abejonių dėl darbuotojo blaivumo. Joje galėtų būti numatyta: kaip registruojamas įvykis, būdai ir priemonės, kaip teisingai patikrinti darbuotojo neblaivumą, asmenys, tikrinantys neblaivumą bei pildantys reikalingus dokumentus, dokumentai, kuriuos reikia užpildyti, bei instrukcijos, kas juose turi būti nurodyta ir pan. Prie tvarkos galėtų būti pridėtos ir dokumentų pildymo formos, kad įvykio dieną jų nereikėtų ieškoti ar kurti.

Kaip patikrinti darbuotojo neblaivumą?

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu galėtų būti laikomas tik toks atvejis, jei darbuotojo neblaivumas nustatomas darbo vietoje ir darbo metu. Taigi, jeigu neblaivumas nustatytas įmonės apsaugos poste, o darbuotojas iškart „pasijuto“ peršalęs ir išėjo namo, įrodyti pažeidimą ar atleidimo teisėtumą gali būti sudėtinga. Kaip pozityvus padarinys lieka tai, kad neblaiviam darbuotojui nepatekus į darbo vietą, buvo išvengta kitų grėsmių.

Darbuotojo neblaivumas darbo vietoje gali būti patikrinamas alkotesteriu, o darbuotojui atsisakius pasitikrinti, jis gali būti siunčiamas tuo pačiu tikslu į sveikatos priežiūros įstaigą. Jei darbuotojas atsisako ir tokio patikrinimo, darbuotojo neblaivumo faktas gali būti įrodinėjamas ir kitais būdais, pavyzdžiui, liudininkų rašytiniais parodymais. Pastaroji opcija būtų tinkama ir darbuotojui, kuris įtariamas neblaivumu, bet dirba nuotoliniu būdu ir atsisako vykti į sveikatos priežiūros įstaigą pasitikrinti neblaivumo. Tokiu atveju gali būti raštu užfiksuojamos aplinkybės, pastebėtos per darbuotojų vaizdo susitikimą.

Jeigu darbuotojas visgi tikrinamas alkotesteriu čia pat darbo vietoje, svarbu užfiksuoti tikslius duomenis: tikrinimo datą ir tikslų laiką, alkotesterio rodmenis, alkotesterio markę, modelį, numerį, nepamirštant ir naujausios alkotesterio metrologinės patikros datos. Pritrūkus fiksavimo duomenų ar kilus abejonėms dėl alkotesterio rodmenų tikslumo, darbuotojo neblaivumo faktas darbe gali būti ir paneigtas, jei jis būtų atleistas dėl neblaivumo, o ginčas nukeliautų iki darbo ginčų komisijos ar teismo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis