„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nuo išjungtų fontanų iki raginimų važinėti lėčiau: kaip Europos šalys taupo energiją

Pritarusios, kad būtina mažinti energijos suvartojimą ruošiantis atvejui, jei Kremlius nutrauktų visą dujų tiekimą, Europos Sąjungos valstybės jau imasi konkrečių veiksmų: Vokietija išjungė paminklų apšvietimą, Prancūzijoje oro kondicionierius naudojančioms parduotuvėms gresia baudos, jei durys laikomos atviros, o Ispanijos premjeras nusirišo kaklaraištį ir paragino kitus pasekti jo pavyzdžiu.
Vokietijoje išjungiamas apšvietimas
Vokietijoje išjungiamas paminklų apšvietimas / AP/dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten/Scanpix

27 ES valstybių narių, išskyrus Vengriją, energetikos ministrai šią savaitę pritarė savanoriškam 15 proc. dujų vartojimo mažinimui žiemą – šis tikslas galėtų tapti privalomas, jei Kremlius nuspręstų visiškai nutraukti dujų tiekimą Europai.

Kai kurios šalys jau ėmėsi veiksmų mažinti energijos vartojimą, rašo „The Guardian“.

Prancūzija: baudos už atidarytas duris į kondicionuojamas patalpas

Prancūzijoje parduotuvėms, naudojančioms oro kondicionierius, buvo liepta laikyti duris uždarytas, kitaip gresia 750 eurų bauda. Taip pat susitarta, kad verslas išjungs šviečiančias iškabas „iškart, kai tik parduotuvė užsidarys“, ir mažins apšvietimo lygį parduotuvėse.

O.Belovos nuotr./Paryžius
O.Belovos nuotr./Paryžius

Šviečianti reklama uždrausta nuo 1 valandos nakties iki 6 val. ryto visur, išskyrus geležinkelio stotis ir oro uostus. Viešosiose patalpose taip pat bus reikalaujama vasarą nustatyti aukštesnę, žiemą – žemesnę temperatūrą.

Tuo tarpu iš gyventojų tikimasi, kad jie išjungs šviesą nenaudojamose patalpose, o išvykę iš namų – ir belaidžio ryšio maršrutizatorius bei televizorius, rašo „The Guardian“.

Vokietija: išjungia paminklų apšvietimą

Vokietijos miestai išjungia paminklų apšvietimo prožektorius ir fontanus, o savivaldybių baseinuose ir sporto salėse įrengiami šalti dušai.

Pexels nuotr./Konzerthaus, Berlynas, Vokietija
Pexels nuotr./Konzerthaus, Berlynas, Vokietija

Trečiadienį Hanoveris tapo pirmuoju dideliu miestu, paskelbusiu apie energijos taupymo priemones. Žemutinės Saksonijos žemės sostinės savivaldybės pastatai spalio 1 d. – kovo 31 d. bus šildomi iki ne aukštesnės nei 20 laipsnių temperatūros, taip pat uždrausta naudoti mobiliuosius oro kondicionierius ir ventiliatorinius-šildytuvus.

Graikija: vasarą temperatūra pastatuose – ne žemesnė nei 27 laipsniai

Graikija yra labai priklausoma nuo Rusijos dujų – 40 proc. dujų tiekiama iš šios šalies. Birželio mėn. ji pristatė planą, kuriuo siekiama šiais metais energijos suvartojimą sumažinti 10 proc., o iki 2030 m. – 30 proc.

Priemonės apima oro kondicionierių nustatymą, kad vasarą temperatūra būtų ne žemesnė kaip 27 laipsniai, o viešuosiuose pastatuose būtų įrengti langų skydai.

Darbuotojai taip pat raginami po darbo valandų išjungti kompiuterius, rašo „The Guardian“.

O vyriausybė paskelbė apie 640 mln. eurų vertės programą, pagal kurią bus atnaujinami pastatų langai ir šildymo bei vėsinimo sistemos.

Airija: nurodė gyventojams važiuoti lėčiau

Airijos valdžios institucijos paragino žmones sumažinti greitį, kad sumažėtų degalų sąnaudos, o namuose naudoti mažiau energijos.

123rf.com/Dublinas
123rf.com/Dublinas

Airijos tvarios energijos tarnyba patarė namų ūkiams gyvenamosiose patalpose sumažinti termostatą iki 20 laipsnių, koridoriuose ir miegamuosiuose – nuo 15 laipsnių iki 18 laipsnių. Ji taip pat pataria žmonėms reguliuoti indaplovių ir skalbimo mašinų naudojimą.

Komunalinių paslaugų bendrovė „Electric Ireland“ turi papildomų patarimų. „Neužpildykite viso virdulio. Jei darbe stabtelėjote kavos pertraukėlei, virdulyje užvirinkite tik tiek vandens, kiek reikia.“

Italija: viešųjų įstaigų pastatuose per daug vėsintis negalima

Liepos pradžioje Italija rengė nepaprastosios padėties planą, kuriame, be kita ko, buvo numatyta išjungti paminklų apšvietimą. Prieš Mario Draghi atsistatydinant iš Italijos ministro pirmininko pareigų praėjusią savaitę, jo vyriausybė taip pat rengė kraštutinę priemonę – ankstyvą komercinės veiklos nutraukimą 19 val.

Shutterstock.com nuotr./Roma, Italija
Shutterstock.com nuotr./Roma, Italija

Nė vienas iš šių planų dar neįgyvendintas, tačiau nuo gegužės mėn. viešiesiems pastatams, išskyrus ligonines, nurodyta, kad vasarą oro kondicionieriai turėtų vėsinti patalpas iki ne žemesnės negu 19 laipsnių temperatūros, o žiemą šildyti turėtų iki ne aukštesnės negu 27 laipsniai.

Ispanija: premjeras nusirišo kaklaraištį

Skirtingai nei daugelis kitų ES šalių, Ispanija, kuri sutiko 7–8 proc. sumažinti dujų vartojimą, nėra priklausoma nuo Rusijos energijos tiekimo.

Ketvirtadienį šalies aplinkos ministrė Teresa Ribera sakė, kad ispanai turi būti „kuo protingesni“, kai kalbama apie energijos vartojimą, tačiau pridūrė, kad vyriausybė nemano, jog bus sutrikdytas kasdienis žmonių gyvenimas.

„Galime liepti vaikams išjungti šviesą arba nuleisti žaliuzes. Reikia, kad tokie dalykai, kaip šviesos išjungimas, kai išeiname iš kambario, taptų visiškai įprasti. Taip pat svarbu tinkamai naudotis termostatu", – sakė ji.

Penktadienį Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sánchezas nusirišo kaklaraištį ir paragino kitus pasekti jo pavyzdžiu, kad būtų taupoma kondicionierių energija.

„Kaip matote, aš nedėviu kaklaraiščio, – sakė jis žurnalistams. – Paprašiau ministrų, viešojo ir privataus sektoriaus vadovų nenešioti kaklaraiščių, nebent tai būtina. Taip galėsime taupyti energiją, kuri taip reikalinga.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų