„Kai kurios profesijos nyksta greičiau, negu buvo prognozuota. Pirmas požymis – mažėjanti kai kurių profesijų darbuotojų paklausa darbo rinkoje. Kasmet kalbame, kokių profesijų atstovai turi mažas įsidarbinimo galimybes šalyje ir apskrityse. Apie tai turėtų galvoti ne tik tą darbą dirbantys, bet ir planuojantys karjerą“, – sakė Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotojas Gytis Darulis.
Kasmet tarnyba skelbia įsidarbinimo galimybių barometrą, tačiau Lietuvoje – nemažai profesijų, kurių atstovams per pastaruosius trejus metus darbo pasiūlymų apskritai nebuvo. Tai tokių profesijų atstovai: pynėjai iš šiaudelių, iškabų piešėjai-dekoruotojai, laikraščių pardavėjai, dailininko modeliai, aktuaro asistentai, dailininkai fotografai, laukinių žvėrelių ir paukščių prižiūrėtojai, kubiliai, televizorių surinkėjai, stručių augintojai, raštinės koduotojai, piemenys, kailių apdailininkai, avalynės klijuotojai, batviršių apklijuotojai, avalynės apdailininkai, nuotraukų, skaidrių spausdintojai, fotokorespondentai.
G.Darulis akcentavo vis sparčiau besikeičiančius technologijų procesus darbo rinkoje. Tai turėtų skatinti specialistus galvoti apie persikvalifikavimą: „Intensyvus skaitmeninių technologijų vystymasis keičia ir specialistų poreikį. Anksčiau iškabas dekoruodavo piešėjai, o dabar šiam darbui samdomi grafikos dizaineriai. Norintys suspėti su besikeičiančia darbo rinka, turi keistis ir patys.“
Aukštos kvalifikacijos darbuotojų labiausiai reikia IT sektoriuje ir inžinerinėje pramonėje. Dėl šių sektorių plėtros Lietuvoje darbo jėgos paklausa – didelė. Šių sektorių kuriami produktai susilaukia didelės paklausos, nes IT sektoriaus kuriamais produktais naudojasi kiti (automatizacija, robotizacija). Pavyzdžiui, naujai statomos inžinerinės pramonės įmonės LEZ, atidaro baldų sektoriaus gamyklas, kurioms reikia inžinierių.
Kaip sakė G.Darulis, vienas didžiausių pokyčių, sąlygotų pandemijos, – nuotolinis ir hibridinis darbas. Nuotolinis darbas didina galimybes pritraukti darbuotojus iš geografiškai nutolusių regionų. Įmonės gali rinktis iš didesnio kandidatų rato ir tai – palanki situacija darbuotojams.
Tačiau paklausos nepraranda ir tos profesijos, kuriose negalima dirbti nuotoliniu būdu. Šiais metais dideles įsidarbinimo galimybes turės gydytojai ir slaugos specialistai, gamybos darbų meistrai ir brigadininkai, statybos vadovai, statybos darbų meistrai, pagrindinio ir vidurinio ugdymo bei specialiųjų poreikių mokinių mokytojai, socialiniai darbuotojai, sandėliavimo tarnybos tarnautojai.
„Visuomenės senėjimo tendencijos didina medicinos srities specialistų poreikį. Ateityje ir toliau išliks slaugytojų padėjėjų ar panašių profesijų poreikis. Jas dažniau renkasi ir vyresni asmenys, ieškantys darbo ir besiryžtantys dalyvauti persikvalifikavimo programose. Jos leidžia grįžti į darbo rinką“, – sakė Užimtumo tarnybos direktorės pavaduotojas.
2021 m. didesnė darbo pasiūla nei paklausa buvo šiose profesijų grupėse: sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojai, mėsininkai ir žuvų darinėtojai, maisto ir panašių produktų gamybos mašinų operatoriai, specialiųjų poreikių mokinių mokytojai, elektros inžinerijos technikai, pakavimo, pilstymo į butelius ir ženklinimo etiketėmis operatoriai, autobusų vairuotojai, statybos darbų meistrai ir brigadininkai, gydytojai specialistai, virėjai, betonuotojai.
Daugumos minėtų darbuotojų poreikis atsispindi ir 2022 m. trūkstamų profesijų sąraše, kuris buvo papildytas 41 giminiška profesija.
Dar anksčiau – 2004–2015 m. – buvo registruojama laisvų darbo vietų kelių transporto priemonių variklių derintojams, gatvės prekiautojams išnešiojamomis prekėmis, sekretoriams stenografininkams, radijo ryšio technikams, radioelektroninės aparatūros ir prietaisų derintojams, aktuaro asistentams, dailininkams fotografams, vyresniesiems durininkams. Jau nuo 2016 m. šių profesijų atstovai neturėjo galimybių įsidarbinti, nes nebuvo pateiktas nė vienas darbo pasiūlymas.
Darbo rinkoje nebeliko paklausos ir radijo ryšio elektroninės įrangos montuotojams, stiklo liejikams, spalvotojo stiklo stikliams, kaminkrėčiams, madų demonstruotojams, molio masės ruošėjams.