JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris 2018 metais pradėjo prekybos ginčus su Kinija ir Europa ir nuo to laiko vis kursto įtampą viso pasaulio ekonomikoje, trečiadienį pareiškė, jog rezultatas priklausys nuo jo.
„Jie [Kinija] nori sudaryti susitarimą, – pareiškė jis Baltuosiuose Rūmuose. – Klausimas yra, ar aš noriu sudaryti susitarimą.“
Po penkių dienų Vašingtonas ketina padidinti importo muitus, taikomus 250 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms.
Tuo tarpu dviejų šalių santykiai šią savaitę dar pablogėjo.
Vašingtonas įvedė vizų apribojimus Kinijos aukšto rango pareigūnams ir įtraukė į „juodąjį“ sąrašą daugiau kaip dvidešimt Kinijos bendrovių. Šių priemonių esą buvo imtasi dėl uigūrų ir kitų mažumų, daugiausia musulmonų, teisių pažeidimų Sindziango regione.
Tai papiktino Pekiną, kuris tokius Jungtinių Valstijų veiksmus pavadino „kišimusi į Kinijos vidaus reikalus“.
Visgi Kinijos vyriausiasis prekybos derybininkas, vicepremjeras Liu He rengiasi ketvirtadienį susitikti su JAV prekybos atstovu Robertu Lighthizeriu ir iždo sekretoriumi Stevenu Mnuchinu.
Tačiau D.Trumpo požiūris į derybas gali bet kada pasikeisti, ypač dabar, kai jo dėmesio reikalauja nemažai svarbių klausimų.
Jis, kaip visada, yra paniręs į sąmyšį: viena vertus, demokratai deda vis daugiau pastangų, siekdami jam pareikšti apkaltą, o kita vertus, jam tenka susidurti su aštria respublikonų kritika, jog, nusprendęs atitraukti amerikiečių pajėgas iš Šiaurės Sirijos, jis iš esmės leido Turkijai Sirijoje pulti kurdus, kurie daug metų drauge su amerikiečiais kovojo su „Islamo valstybe“ (IS).
Visgi žiniasklaidoje trečiadienį pasirodę pranešimai apie tai, jog Pekinas pasiūlys sudaryti dalinį susitarimą, kuris leistų išvengti tolesnio ginčo aštrėjimo, palaikė rinkas.
Agentūra „Bloomberg“ ir britų verslo dienraštis „The Financial Times“ nurodė, jog Kinija yra pasirengusi Jungtinėse Valstijose pirkti daugiau žemės ūkio produktų ir padaryti kitų nuolaidų, tačiau ne tais klausimais, kurie D.Trumpui rūpi labiausiai.
Mainais Pekinas norės, kad Jungtinės Valstijos atsisakytų planų spalį ir gruodį padidinti kiniškoms prekėms jau nustatytus importo muitus.
Griežtos pozicijos besilaikantis Baltųjų Rūmų prekybos patarėjas Peteris Navarro JAV visuomeniniam radijui NPR šią savaitę pareiškė, jog dalinės priemonės D.Trumpo nedomina ir jis rodo „plieninį ryžtą“ siekti plataus susitarimo.