09:01

Už JAV nubrėžto brūkšnio palikta Lenkija imasi griežtų veiksmų: o ką darys Lietuva?

Savęs artimiausių 18-os sąjungininkių sąraše neradusios Europos šalys pasipiktinusios. Iš Lenkijos politikų lūpų skrieja griežti pareiškimai, o ambasada JAV jau paprašė Vašingtono paaiškinti, kodėl Lenkija priskirta šalių grupei, kuriai bus taikomi amerikietiškų lustų eksporto ribojimai. 15min pasidomėjo, kokių žingsnių imsis Lietuva, atsidūrusi vienoje valtyje su Lenkija ir kitomis Rytų ir Vidurio Europos šalimis.
Lustai
Lustas / 15min montažas

Žinia, kad JAV nusprendė riboti duomenų centruose naudojamų dirbtinio intelekto (DI) lustų eksportą į daugelį pasaulio šalių, taip pat ir į pusę Europos, sukėlė nuostabą ne vienoje šalyje.

Kaip 15min jau rašė, JAV administracija pasaulio šalis suskirstė į tris grupes: pirmajai, kuriai priklauso 18 šalių, bus palikta iš esmės neribota prieiga prie amerikietiškų lustų. Trečioji grupė, kuriai priklauso priešiškos šalys, lustų įsivežti negalės. O antroji, daugumą pasaulio šalių apimanti grupė, amerikietiškus lustus pirkti galės, tačiau jai bus taikomos kvotos.

Į antrąją grupę pateko Lietuva – ne tik kartu su kitomis Baltijos šalimis, Lenkija, dar keliolika Europos šalių, bet ir Kazachstanu, Mongolija bei didele dalimi Afrikos šalių.

Didelio atgarsio JAV sprendimas sulaukė ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje.

„Štai kaip JAV vertina Lenkiją. Atsidūrėme žemesnių šalių kategorijoje“, „Lenkija – antrarūšė šalis“ skelbė antraštės, o dėl JAV sprendimo griežtai pasisakė Lenkijos užsienio reikalų ir skaitmeninių reikalų ministrai.

Kaip pranešė Lenkijos naujienų agentūra (PAP), Lenkijos ambasada jau kreipėsi į Jungtines Valstijas, prašydama paaiškinti tokį žingsnį. Pasak Lenkijos užsienio reikalų ministerijos, JAV pusė įsipareigojo surengti konsultacijas su Lenkija tiek politiniu, tiek techniniu lygiu. Be to, Lenkijos politikai žada kreiptis ir į Europos Komisiją, prašydami eurokomisarės Hennos Virkkunen imtis ryžtingų veiksmų.

„Šiuo klausimu visoms ES šalims turėtų būti taikomos vienodos sąlygos. Tikiuosi, kad ji įsikiš ir paskelbs griežtą kreipimąsi. Negali būti jokių kalbų apie ES šalių skirstymą į kategorijas A ir B. Oficialių „bla bla“ šiuo klausimu nepakaks, – leidinys „Rzeczpospolita“ citavo Lenkijos vicepremjerą ir skaitmeninių reikalų ministrą Krzysztofą Gawkowskį.

Oficialių „bla bla“ šiuo klausimu nepakaks.

„Tai blogas signalas Lenkijai, nes rodo, kad JAV administracija nesupranta, jog turi ištikimą sąjungininką“, – sakė jis, pareiškęs, kad tai „yra nepagrįstas ir nepateisinamas žingsnis“.

O kokių žingsnių planuoja imtis Lietuva bei kaip galimus ribojimus vertina šalies startuolių įkūrėjai?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai