Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Oksfordo universiteto profesorius: tikslinga migracija gali prisidėti prie darbo rinkų sureguliavimo

Praėjusią savaitę Vilniuje vykusios Europos migracijos tinklo (EMN) metinės konferencijos metu Europos laisvų darbo vietų (EU Vacancy Monitor) stebėsenos analitikas Konstantinos Pouliakas pabrėžė, kad net ir kriziniu laikotarpiu apie 25 proc. Europos darbdavių nurodė negalintys užpildyti visų laisvų darbo vietų. Tai, pasak analitiko, vyksta todėl, kad žmonių turimi įgūdžiai neatitinka rinkos poreikių. Esant tokiai situacijai, migracija tampa vienu iš būdų šiam neatitikimui mažinti. Tikslinga migracija prisideda tiek prie šalių ekonomikos augimo, tiek prie jos stabilumo užtikrinimo, nes valstybių darbo rinkos dažnai nėra pakankamai lanksčios išspręsti susidariusias situacijas.
Turizmas
Migracija. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Stebėdamas pokyčius dabartinėje Lietuvos darbo rinkoje, Lietuvos pramonininkų konfederacijos pirmininkas Robertas Dargis mano, kad šiandien ne visuose šalies darbo sektoriuose pakanka turimų žmogiškųjų išteklių. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos valstybėse, pastebima, kad tam tikrų profesijų atstovų paklausa gerokai lenkia pasiūlą. Pasak R. Dargio, tokios situacijos priežasčių, visų pirma, reiktų ieškoti ydingoje Lietuvos švietimo sistemoje. „Švietimo įstaigos rengia  perteklinių sričių profesionalus, o paklausiausių specialybių darbuotojų – trūksta. Juk šiandien net 60 % universitetų absolventų iš karto eina persikvalifikuoti “, – teigė R. Dargis.

Tam tikrų profesijų atstovų paklausa gerokai lenkia pasiūlą.

Atsižvelgiant į tai, pagrindinis klausimas migracijos srityje yra – kaip atsirinkti ir sudaryti palankias sąlygas atvykti tiems užsieniečiams, kurių trūksta ir kurie gali bei nori prisidėti prie šalies vystymosi. Esama šalies migracijos politika leidžia kviestis tuos darbuotojus, kurių darbo rinkai trūksta labiausiai. Tačiau analizuojant idėjas generuojančio žmogiškojo kapitalo pritraukimą, dabartinė politika yra netinkama. Orientuota į turimus diplomus, o ne į sukauptas žinias, ji užkerta kelią inovacijų skatinimui šalyje. „Inovacijų nesukuria įgyti diplomai, inovacijas kuria žmonės“, – konferencijoje pabrėžė Migracijos politikos instituto Vašingtone prezidentas dr. Demetrios G. Papademetriou. Pasak jo, viena pagrindinių inovacijas skatinančių jėgų – žmonių ir jų gebėjimų įvairovė, kurią užtikrinti gali tik tinkamai valdomi migracijos procesai.

Tiek Lietuvos, tiek ir kitų ES valstybių darbo rinkose, migracijos procesai yra ir ateityje bus neišvengiami.

Esant tokiai situacijai tiek Lietuvos, tiek ir kitų ES valstybių darbo rinkose, migracijos procesai yra ir ateityje bus neišvengiami. EMN konferencijoje dalyvavusių mokslininkų teigimu, migracijos specialistai turi vertinti ne tik pavienius šalių, bet ir regioninius migracijos procesus. Juk, pavyzdžiui, pasikeitimai JAV ar Kinijos imigracijos politikoje, gali iš esmės pakeisti žmonių, kurie nori atvykti į ES, skaičių. „Ateities migracijos procesuose reikia tikėtis netikėto ir mokėti prisitaikyti“, – teigia Oksfordo profesorius migracijos ekspertas dr. Heinas de Haasas. Todėl, pasak eksperto, migracijos srityje dirbančių institucijų požiūris turės gerokai keistis. „Ateityje konkurencija augs ne tarp migrantų, bet tarp šalių, norinčių juos pasikviesti, todėl pagrindinė migracijos politikos užduotimi taps šaliai reikalingų žmonių pritraukimas. Konkuruojama bus tiek dėl savų, tiek dėl kitų šalių piliečių“, – prognozavo Migracijos politikos instituto Vašingtone prezidentas dr. D.G. Papademetriou.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos