Daugiausia pinigų algoms mokėti trūksta Kaunui. LSA skaičiavimais, dėl MMA padidinimo Kaunui turėjo trūkti 7 mln. Lt. Tačiau savivaldybės atstovai tikina, kad darbuotojai dėl to nenukentėjo.
„Kaunas, kaip ir kitos savivaldybės, papildomų išteklių spręsti šiai problemai negavo. Lėšų trūkumas buvo kompensuotas iš savų išteklių. Todėl Kauno miesto savivaldybės administracijos ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojams nemokamų atostogų eiti nereikėjo, atlyginimai nevėluoja“, – Kauno miesto savivaldybės Finansų skyriaus vedėjas Algimantas Laucius.
LSA apskaičiavimais, vos trims savivaldybėms turėjo pakakti pinigų mokėti MMA. Tuo metu kitos – vos suduria galą su galu. Pavyzdžiui, Vilkaviškio rajone, kuriame į Seimą beveik be konkurencijos renkamas premjeras Algirdas Butkevičius, vėluoja atlyginimai.
„Kol kas tiksliai pasakyti, pinigų pritrūks, ar ne, dar sunku. Atlyginimai vėluoja, bet jau turbūt išmokėsime atlyginimą už spalio mėnesį“, – 15min.lt sakė Vilkaviškio rajono meras Algimantas Antanas Greimas.
LSA skaičiavimais, savivaldybei turėtų trūkti apie 1,2 mln. Lt.
Situacija sudėtinga visur
Šakių rajono meras Juozas Bertašius 15min.lt aiškino, kad savivaldybės finansinė padėtis yra prasta: „Trūksta pinigų. Yra prastai renkamas gyventojų pajamų mokestis, kuris yra pagrindinis savivaldybių pajamų šaltinis. O jis ir negali rinktis, nes buvo sumažinta paliekamoji dalis. Kiek buvo sumažinta šiems metams, tiek procentų ir mažiau renkame."
Skaičiuojama, kad Šakių savivaldybei dėl MMA didinimo turėjo trūkti beveik 1,3 mln. Lt. Tačiau, J.Bertašiaus teigimu, dėl to niekas nemokamų atostogų nėra siunčiamas, algos nevėluoja: „Kol kas iki šios dienos viskas yra natūraliai. Kas dirba dirba, kas nedirba – nedirba. Nė vieno nesiunčiam atostogauti, tokių priemonių pas mus nebuvo imtasi. Kol kas visi atlyginimus gauna laiku.“
Pasak LSA direktoriaus pavaduotojo Rimanto Čapo, savivaldybėse sunki finansinė situacija susidarė būtent dėl sprendimo didinti MMA iki 1000 Lt.
„Mano nuojauta šnibžda, kad daliai savivaldybių nėra taip lengva šiais metais susibalansuoti ir dalis, ko gero, algų nebus išmokėta šiais metais, bus išmokėta tik kitais metais. Taip atsitiko dėl minimalios algos didinimo“, – 15min.lt sakė R.Čapas.
Pasak jo, dalis savivaldybių problemą sprendė padidindamos įsipareigojimus verslo subjektams.
Savivaldybių finansinė situacija nelabai pagerės ir kitais metais, – sakė R.Čapas.
„Taip, matyt, buvo sprendžiamas atlyginimo darbuotojams išmokėjimo klausimas.
R.Čapas įsitikinęs, kad ir kitais metais savivaldybėms kils panašių problemų.
„Savivaldybių finansinė situacija nelabai pagerės ir kitais metais. Dalis savivaldybių ir toliau ieškos, kaip išgyventi nenuskriaudžiant iš savo biudžeto išlaikomų darbuotojų“, – sakė R.Čapas.
Jam esą žinoma atvejų, kai, po MMA padidinimo daliai darbuotojų buvo sumažintas darbo valandų skaičius, kad nereikėtų atleisti žmonių.
„Esu girdėjęs. Patys darbuotojai prašėsi, kad jų neišmestų į gatvę ir nepaliktų bedarbiais, o galbūt paliktų nepilną darbo dieną dirbant. Tokių gandų buvo“, – sakė LSA atstovas.
Marijampolėje, pavyzdžiui, algoms mokėti pinigų užtenka, tačiau auga skola už komunalines paslaugas.
„Marijampolės savivaldybėje iki šiol buvo išmokėti atlyginimai laiku ir numatoma mokėti laiku. Darbuotojams neteko eiti nemokamų atostogų ar pan. Dėmesys buvo sutelktas į mokos fondą, bet dėl lėšų trūkumo didėjo skolos už komunalines paslaugas“, – rašoma savivaldybės atsakyme 15min.lt.