Pagaliau – derliaus metai, bet vis daugiau iššūkių ūkiams kelia klimato pokyčiai

Po dvejų, o kai kuriems ūkininkams ir po trejų prasto derliaus metų, šie – labai geri. Tačiau, kaip pastebi „Luminor“ Verslo klientų skyriaus vadovas Vytis Žegužauskas, vis daugiau iššūkių ūkininkams kelia klimato pokyčiai.
Ūkininkas
Ūkininkas / 123RF.com nuotr.

„Kinta sėjimas, augimas, pasėlių nuėmimas, persipina sezonai. Kartais tenka labai greitai nuimti derlių, turint vos kelias dienas iki vėl ateinančių liūčių. Taigi, ūkininkams reikia našesnės, greitesnės technikos. Ne tik dėl plėtros, bet ir kad būtų greitesni, lankstesni. Tai pastebime, suprantame ir priimame kaip rimtą argumentą, spręsdami dėl lizingo, paskolų“, – sakė V. Žegužauskas.

Ypač į efektyvumo didinimą orientuoti didesni augalininkystės ūkiai. „Jie yra imlūs naujovėms, eksperimentuoja, keičia žemės įdirbimo technikas, trešimo metodus, sėjomainą, naudoja modernius melioracijos sprendimus ir t. t. Smulkesni ūkiai šioje vietoje atsilieka. Pastebime, kad naujovės sunkiau pasiekia mažesnius,“ – komentavo banko atstovas.

Organizatorių nuotr./Vytis Žegužauskas
Organizatorių nuotr./Vytis Žegužauskas

Didžiausias rūpestis mažesniesiems – žemės plotų plėtra ir priverstiniai pirkimai

Smulkesniems ūkiams išliekantis didžiausias rūpestis – žemės plotų plėtra, jų konsolidacija. Taip pat – dažni priverstiniai pirkimai, kai mažas ūkis nuomojasi žemes ir nuomininkas nusprendžia jas parduoti. „Kartais kyla situacijų, kai ūkininkai yra priversti pirkti žemę, jei nori jos neprarasti. Tokiais atvejais neišvengiamas kreipimasis į banką. Nors tai nėra naujovė, ši aktualija išlieka stipri“, – pastebi V. Žegužauskas.

Mažesni ir vidutiniai ūkiai dažnai yra šeimos ūkiai, kur pats ūkininkas yra ir verslininkas, ir organizatorius, darbininkas, technikas, neretai atlieka visa tai, ko prireikia. „Nederlius ar kita nesėkmė tokiems ūkininkams, žinoma, yra rizika. Visgi mums, kaip bankui, tokios susiklosčiusios situacijos teikia daugiau pasitikėjimo, nes toks ūkis – šeimos verslas, neretai tai visas ūkininko gyvenimas, kas reiškia ir didelę motyvaciją įveikti sunkumus“, – sakė banko verslo klientų skyriaus vadovas.

Pasak V. Žegužausko, žemės ūkis – vienas patikimiausių sektorių kalbant apie atsiskaitymus laiku. „Stengiamės su kiekvienu klientu kalbėtis apie tai, kaip tvarkingai, tvariai valdyti finansus ir išvengti nemokumo duobių, iš kurių sunku išsikapstyti. Vieniems ūkininkams reikia didesnės mūsų pagalbos, kiti finansus valdo tvarkingai ir nedaro nepamatuotų finansinių sprendimų“, – lygino banko atstovas.

Geras derlius pasėjo nerimo

Tiek smulkūs šeimos ūkiai, tiek dideli ūkininkai džiaugiasi šių metų derliumi. Dauguma ketina susimažinti skolas tiekėjams, bankams, investuoti į ūkio plėtrą, atnaujinti nusidėvėjusią žemės ūkio techniką. Kiti planuoja pirkti žemių, o tie, kurie numatę dalyvauti ES struktūrinių fondų paramos programose, kreipiasi į banką paramos, kurios reikės.

„Tačiau dėl gero derliaus kyla ir tam tikro rūpesčio, – pastebi V. Žegužauskas. – Kai kurie ūkininkai nerimauja dėl derliaus supirkimo kainų, mat derliai šiemet geri daug kur, ne tik pas mus Lietuvoje, todėl pasaulinėje grūdų rinkoje pastebima didesnė konkurencija. Ūkininkams kyla klausimų, kaip grūdų supirkėjai atėjus laikui atsiskaitys su ūkininkais, nes šiemet jie turi supirkti didesnius grūdų kiekius, o tam reikia papildomų apyvartinių lėšų.“

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Grūdai
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Grūdai

Rudenį ūkininkams paprastai nereikia daug apyvartinių lėšų, nes įplaukia pajamų už parduotą produkciją, prasideda valstybės dotacijų mokėjimas. Lėšų apyvartai poreikis paprastai padidėja pavasarį. „Kita vertus, ūkininkai patys pastebi, kad jei turi mažiau savų apyvartinių lėšų, trąšas išsimokėtinai pirkti iš tiekėjų paprastai yra brangiau, nei skolintis iš banko, tad dalis ūkių atidžiai skaičiuoja ir svarsto galimybę pasiskolinti apyvartinėms lėšoms banke“, – komentavo V. Žegužauskas.

Bendradarbiauja pasitikėdami vieni kitais

Kaip pabrėžė banko verslo klientų skyriaus vadovas, ūkininkai subalansuoti savo apyvartines lėšas gali keliais būdais. Yra du pagrindiniai produktai – vienas vadinamas greituoju ūkininko kreditu, kai galima pasiskolinti apyvartinėms lėšoms be užstato per pora dienų. Kitas būdas – tradiciniai kreditai su užstato įkeitimu.

„Jeigu ūkininkas plečia veiklą, bankas gali suteikti lizingą įrangai, technikai finansuoti ar investicinius kreditus žemei įsigyti. Taip pat rekomenduojame nepamiršti ir galimų kreditų su Žemės ūkio paskolų garantinio fondo garantijomis“, – vardijo V. Žegužauskas.

„Luminor“ ūkininkams, siekiantiems įsigyti žemės, gali pritaikyti paskolos grąžinimo grafiką iki 25 metų. „Drąsiai galiu teigti, kad mes gerai pažįstame žemės ūkio sektorių, turime ilgametės patirties, daug klientų ir be išankstinių nusistatymų kalbamės su ūkininkais. Kas mus džiugina, kad ir ūkininkai žino, kad mes galime, ypač turintiems smulkesnius ūkius, patarti, kaip tvarkingai ir teisingai valdyti finansus“, – pabrėžia V. Žegužauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis