Siekiant paspartinti viešųjų pastatų atnaujinimą UAB Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) skelbia naują kvietimą teikti paraiškas pagal priemonę Nr. 04.3.1-VIPA-T-113 „Valstybei nuosavybės teise priklausančių pastatų atnaujinimas (II)“. Pagrindinis šia priemone siekiamas tikslas yra padidinti viešųjų pastatų energijos vartojimo efektyvumą – pasiekti mažiausiai C energinio naudingumo klasę bei pagerinti pastatų bei jų inžinerinių sistemų fizines ir energines savybes.
Pasak LR Energetikos ministerijos patarėjo Mindaugo Stonkaus, šis kvietimas aktualus visiems centrinės valdžios pastatų valdytojams, savo dispozicijoje turintiems pastatus, kurių energetinį efektyvumą būtina gerinti. „Tai kvietimas visiems ūkiškai mąstantiems, ilgesnę perspektyvą matantiems pastatų valdytojams. Akivaizdu, kad pasinaudojus šia priemone bei modernizavus statinius, gali būti efektyviau valdomos lėšos pastatų išlaikymui, sumažinami ištekliai, skiriami pastatų šildymui šaltuoju sezonu, apšvietimui, taip pat užtikrinamos ir geresnės sąlygos darbuotojams“, – sako pašnekovas.
Pasak Energetikos ministerijos atstovo, šis kvietimas turėtų būti aktualus daugybės pastatų valdytojams, mat skaičiuojama, jog vos apie 20 proc. viešųjų pastatų šalyje turi C ar aukštesnę energetinio efektyvumo klasę, likę 80 proc. yra žemesnės klasės. „Galima spėti, jog kone visi iki 1991 metų statyti pastatai šios energetinio efektyvumo klasės nepasiekia“, – pastebi pašnekovas.
Centrinės valdžios viešųjų pastatų modernizavimui iš fondo numatoma skirti iki 65 mln. eurų.
Anot M.Stonkaus, centrinės valdžios viešųjų pastatų atnaujinimo priemonė svarbi vertinant ir vietinį kontekstą, ir globalius mūsų šalies įsipareigojimus. Šios priemonės įgyvendinimas svarbus siekiant užtikrinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2012/27/ES įpareigojimą 2014–2020 m. kiekvienais metais renovuoti ne mažiau kaip 3 proc. bendro valstybės subjektams priklausančių ir jų naudojamų viešųjų pastatų patalpų ploto, kad būtų pasiekta ne mažesnė kaip C energinio naudingumo klasė. Centrinės valdžios viešųjų pastatų modernizavimui iš fondo numatoma skirti iki 65 mln. eurų.
Pasak VIPA Paramos programų skyriaus vadovės Vaidos Lauruševičienės, koks yra vieno ar kito centrinei valdžiai priklausančio pastato energetinis efektyvumas, dažnu atveju jau yra žinoma. Pašnekovės teigimu, jau prieš kelerius metus visi tokie pastatai turėjo būti sertifikuoti. O jei to iki šiol nebuvo padaryta, ketinant teikti paraišką pagal priemonę Nr. 04.3.1-VIPA-T-113 „Valstybei nuosavybės teise priklausančių pastatų atnaujinimas (II)“, pastato energetinio efektyvumo nustatymas ir yra tas pirmasis žingsnis, kurį reikia padaryti. Jei pasirengus energetinį sertifikatą nustatoma jog pastato energetinio efektyvumo klasė yra žemesnė nei C, metas domėtis galimybėmis pastatą ar pastatus atnaujinti.
Kaip akcentuoja V.Lauruševičienė, dabar tam itin palankus metas, mat nuo kovo pabaigos žymiai pagerintos VIPA teikiamos finansavimo sąlygos. Nuo 2018 m. liepos, kai ši priemonė startavo, pareiškėjai galėdavo pretenduoti į 30 proc. reikiamos sumos siekiančią subsidiją ir 70 proc. paskolą (pretenduojant į subsidiją buvo būtinas pritarimas dėl paskolos gavimo iš Energijos efektyvumo fondo), o nuo šių metų kovo 24-osios santykis žymiai pasikeitė – suteikiama iki 70 proc. siekianti subsidija ir iki 30 proc. paskola. Pašnekovės teigimu, vos tik paskelbus apie tokį pakitusį subsidijos ir paskolos santykį, iškart sulaukta didesnio galimų pareiškėjų užklausų srauto – net ir nepaisant Lietuvoje galiojančio karantino, VIPA ekspertai tiesiogiai telefonu bei virtualiai teikia visą reikiamą pagalbą besidomintiems šia priemone. Taip pat artimiausiu metu šia tema pareiškėjams numatomos ir nuotolinės konsultacijos-mokymai.
V.Lauruševičienė antrina Energetikos ministerijos patarėjui M.Stonkui sakydama, jog domėjimasis priemonėmis, kurios padėtų padidinti pastatų energetinį efektyvumą, gerai parodo, kiek ūkiškas, taupantis yra pastato ar pastatų valdytojas. Ji priduria, jog iniciatyva domėtis finansavimo galimybėmis galėtų keliauti abiem kryptimis – ir iš centro į išorę – t.y. yra įvairių ministerijų į joms pavaldžias institucijas ir atvirkščiai, atskiros įstaigos, padaliniai – universitetai, ligoninės ir kt. – galėtų siekti, jog institucija, kuriai jos priklauso, suteiktų palaikymą, prisidėtų reikiamais patvirtinimai, dokumentais ir pan.
VIPA rekomenduoja dar prieš rūpinantis dokumentais, pildant paraiškas, atidžiai perskaityti finansavimo sąlygas.
Paklausta, į ką galimiems pareiškėjams labiausiai patartų atkreipti dėmesį, VIPA atstovė vardino kelis esminius momentus. Visų pirmą, VIPA primygtinai rekomenduoja dar prieš rūpinantis dokumentais, pildant paraiškas, atidžiai perskaityti finansavimo sąlygas. Ne tokie reti atvejai, kai paraiškoje prašoma finansuoti tai, kam pagal sąlygas negalima gauti lėšų. Antrasis patarimas – išnagrinėti informaciją, susijusią su šia priemone, esančią VIPA interneto svetainėje, pavyzdžiui, labai verta peržiūrėti vaizdo filmuką su VIPA pavyzdžiu, kaip pildyti paraišką, kuris atsakytų į daug klausimų, susijusių su paraiškos pildymu. Pagaliau, kai pasinaudojus specialiai sukurta sistema paraiška jau yra pateikta, būtina rimtai ir operatyviai reaguoti į bet kokias vertintojų užklausas dėl patikslinimų, pristatyti trūkstamus dokumentus, jei jų kartais prireiktų ir pan. Per 60 dienų nuo paraiškos pateikimo ji yra įvertinama – lygiagrečiai 2 VIPA skyriai atlieka subsidijos vertinimą bei paskolos vertinimą.
VIPA Paramos programų skyriaus vadovė akcentuoja, jog naujas sąlygas siūlanti priemonė yra labai gera galimybė biudžetinėms įstaigoms. Viešųjų pastatų atnaujinimui yra numatytos dvi finansavimo schemos: biudžetinių įstaigų pastatų atnaujinimui skiriama grąžinamoji subsidija iki 100 proc., viešųjų įstaigų ir centralizuotai valdomo turto valdytojo pastatų projektai finansuojami derinant Energijos efektyvumo fondo (ENEF) paskolas (iki 30 proc.) ir grąžinamąją subsidiją (iki 70 proc.). Projektams, taikantiems energijos taupymo paslaugų teikėjo modelį, finansavimas skiriamas teikiant grąžinamąją subsidiją net iki 80 proc., o paskolą – iki 20 proc.
VIPA darbuotojai patikino, kad visi centrinės valdžios viešųjų pastatų valdytojai, ketinantys atnaujinti (modernizuoti) pastatus, gali gauti ne tik lengvatines paskolas iš ENEF trūkstamai tinkamų išlaidų daliai padengti, bet ir papildomą subsidiją techniniams dokumentams, jei paraišką teikia viešoji įstaiga ar centralizuotai valdomo turto valdytojas (energinio vartojimo auditui, pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektui bei techninio projekto ekspertizei) parengti. Tam reikia tiesiog kreiptis į VIPA, užpildant atskirą paraišką dėl dotacijos techninei dokumentacijai gauti. Biudžetinės įstaigos, kurios kreipiasi dėl 100 proc. subsidijos finansavimo, šias išlaidas gali tiesiog įtraukti į paraiškos biudžetą ir tam taip pat gauti finansavimą. Svarbu ir tai, jog projekto pabaigoje, priklausomai nuo nustatytų rodiklio pasiekimų, gali tekti dalį subsidijos grąžinti: Biudžetinėms įstaigoms numatytas 10 metų laikotarpis, o kai yra viešosios įstaigos bei centralizuotai valdomo turto valdytojas – 5 metai).