Politikos apžvalgininkai tvirtina, kad Pakistanui skubiai reikalinga ekonominė pagalba ir geopolitinė parama po to, kai JAV kariuomenė išvedė savo pajėgas iš Afganistano, o Vašingtonas nukreipė savo dėmesį nuo šio regiono.
Pekinas su didžiuliu džiaugsmu yra pasiryžęs užimti Vašingtono vietą regione. Savo vizito Pakistane metu, Kinijos prezidentas pasirašys sutartis dėl įvairių energetikos ir infrastruktūros projektų vykdymo, kurių vertė siekia apie 46 mlrd. JAV dolerių. Šios investicijos taptų didžiuliu stimulu silpnai Pakistano ekonomikai ir taip pat padėtų sukurti daugybę naujų darbo vietų.
2007 m. Kinijos ir Pakistano dvišalės prekybos apimtis siekė vos 4 mlrd. dolerių, o 2014 m. pasiekė 10 mlrd. dolerių ribą.
Be to, panašu, kad Kinija yra pasiryžusi užbaigti susitarimą dėl aštuonių povandeninių laivų, kurių vertė siekia iki 5 mlrd. JAV dolerių, pardavimo Islamabadui.
Kinijos lyderio vizitas prisidės prie didėjančių dvišalės prekybos apimčių. 2007 m. Kinijos ir Pakistano dvišalės prekybos apimtis siekė vos 4 mlrd. dolerių, o 2014 m. pasiekė 10 mlrd. dolerių ribą.
Negailėdamas pinigų investicijoms Pakistane, Pekinas siekia padidinti savo įtaką ne tik šioje šalyje, bet ir visoje Vidurio ir Pietų Azijoje, kur Kinija konkuruoja su Indija ir JAV.
Analitikai teigia, kad Pakistanas pasiryžęs paremti Kinijos regionines ambicijas ir tapti savotišku Pekino satelitu, kadangi Vašingtonas Islamabadui šiuo metu negali pasiūlyti ekonominės ir geopolitinės pagalbos.
Analitikai teigia, kad Pakistanas pasiryžęs paremti Kinijos regionines ambicijas ir tapti savotišku Pekino satelitu.
„Pakistanas žino, kad Kinija taps supervalstybe per dešimt metų. Islamabadas stengiasi suartėti su Pekinu, o jo aljansas su Vašingtonu lėtai ir pamažu nebetenka prasmės“, – teigia Pakistano politikos ekspertas Alis Shahas.
Jam antrina ir kitas Pakistano analitikas Maqsoodas Ahmadas Janas.
„Islamabadas neturi kitos išeities kaip tik didinti bendradarbiavimą su Pekinu ir daryti tai, ką jis liepia“, – įsitikinęs M.A.Janas.
„Saudo Arabija negali būti tokia didelė investuotoja kaip Kinija, o JAV yra nepatikimos. Tuo tarpu Pakistano vyriausybei skubiai reikia pinigų“, – pridūrė ekspertas ir pareiškė, kad Pakistanas buvo parduotas Kinijai už 46 mlrd. dolerių.
„Nemanau, kad Kinijos pagalba yra už dyką. Pakistano ekonomika nėra tokia didelė, o Pekinui dabar priklausys dauguma didžiausias pajamas nešančių ūkio šakų“, – tvirtina M.A.Janas.
M.A.Jano toks Pakistano valdžios atstovų optimizmas neįtikina: „Tai mus pavers Kinijos ekonomine kolonija“.
Tačiau su tokia pesimistiška nuomone nesutinka Pakistano plėtros ministras Ahsanas Iqbalas, tikintis ekonominių sandorių su Kinija nauda jo šaliai.
A.Iqbalas žurnalistams teigė, kad intensyvėjantys ekonominiai ryšiai „reikšmingai transformuos Pakistano ekonomiką“.
M.A.Jano toks Pakistano valdžios atstovų optimizmas neįtikina: „Tai mus pavers Kinijos ekonomine kolonija“.