„Prailginti mokslo metai pagadins birželio skaičius, bet skųstis nėra kuo – orai puikūs, o nakvynės kainų čia beveik niekas nekelia jau penkerius metus“, – sako Palangos verslininkai, nuomojantys būstą ilgąjį Joninių savaitgalį.
Negali kainų kelti. Jei pakelsi bent keliais eurais – nueis pas kitą. Konkurencija Palangoje dabar yra nežmoniška, o nakvynės vietų – rekordiškai daug, – sako I.Švanienė.
Populiariausias kurortas ilgąjį savaitgalį pasitinka giedru dangumi, tačiau kurorte laisvų vietų dar apsčiai – Palanga dėl ilgojo savaitgalio svečių priversta konkuruoti su paežerėmis ir kitais kurortais.
Kai kas vos spėjo atsidaryti
Penktadienio popietę Palangos tiltas dar apytuštis, o paplūdimyje gali spardyti kamuolį net ir netoli tilto.
Žmonės gausiau į kurortą plūsteli tik vakare, bet ir spūsčių prie įvažiavimo nematyti. Pirmadienis – nedarbo diena, ir būtent šis savaitgalis šią vasarą – vienintelis toks.
Todėl Palanga ilgai ruošėsi trijų dienų šturmui, kai kas vos spėjo atsidaryti, pavyzdžiui, populiari LRT Opus vasaros terasa su kavine lankytojus pirmą kartą pakvietė tik penktadienio pavakarę, o kai kurios kavinės dar tik rengėsi šeštadieniui, pavyzdžiui, populiarioji lietuviškos virtuvės kavinė Jūratės gatvėje penktadienį dar tik rengėsi šeštadienio atidarymui.
„Reikalus šiek tiek apgadino prailgintos moksleivių atostogos. Per didžiuosius karščius Palangoje trūko žmonių, nes mokiniai sėdėjo mokyklose. Tik šiomis dienomis paskutiniai palieka mokyklas, ir tai mes pajutome“, – sako 70 proc. dviračių ir velomobilių nuomos rinkos Palangoje valdančios „Kurortų pramogos“ vadovas Dainius Drungilas.
Birželį nuomos pajamos kiek krito
Dviračių nuomotojas neslepia – po birželio 1 dienos pajamos iš nuomos krito 20 procentų, ir tai dėl mokslo metų pratęsimo.
Nors D.Drungilas verčiasi iš dviračių nuomos, tačiau jis teigia palaikantis Palangos valdžios sprendimą uždrausti eismą J.Basanavičiaus gatvėje.
„Palaikau šį sprendimą, nes gatvė labiau skirta pėstiesiems, šeimoms su vaikais, ją įsivaizduoja kaip pėsčiųjų alėją. Apskritai, daugelis pėsčiųjų nustebdavo, kai tokios transporto priemonės pralekia su garsiniais signalais, taip išgąsdinančiais poilsiautojus“, – pasakojo verslininkas.
Nors didelė dalis nuomotojų spiečiasi būtent čia, bet J.Basanavičiaus gatvę sunku atpažinti – per pusvalandį pastebi vos vieną kitą riedantį paspirtuką, beje, įprastą, neelektrinį. Tačiau kas penkias minutes pastebi gatvės centre marširuojančio Viešojo saugumo pareigūnus, apsiginklavusius šaunamaisiais ginklais ir „bananais“.
Jei bandysi lėkti – būsi sustabdytas ir nubaustas. Todėl dviračius ar paspirtukus čia dauguma sėkmingai stumiasi, kol pasiekia nuošalią gatvelę. Žinoma, pasitaiko vienas kitas ir laužantis taisykles, tačiau jis būna palydimas piktais žodžiais ar bent jau žvilgsniais.
Tiesa, paspirtukų nuomotojų Palangoje pakanka.
„ Nuomojamų priemonių mieste matome gal kiek mažiau, ir važinėja jos drausmingiau, gal žmonės atsiveža savuosius ir dėl plačiai nuskambėjusio draudimo elgiasi santūriau. Mažiau matyti važiuojančių vaikų“, – sako jis.
„Tikrosios sezono pradžios tikimės po Joninių. Birželį kainos dar puikios. Pas mus už 40 žmogus gauna ne tik nakvynę centre, bet ir nemokamas pramogas vaikams“, – sako D.Drungilas.
Birželis: su karšta saule ir poilsiautojų trūkumu
Kritikos strėles trumpesnių atostogų sumanytojams laido ir Irena Švanienė, Palangos apgyvendinimo paslaugų teikėjų asociacijos „Svetingas šeimininkas“ vadovė.
„Pernai ir šįmet Joninės, manau, bus panašios, poilsiautojų skaičius panašus. Praėjęs savaitgalis buvo apytuštis, nors oras tobulas. Taip ir norėjo pasakyti švietimo ministrui – nekankinkit vaikų, paleiskit atostogų“, – pasakojo I.Švanienė. Ji irgi mano, kad birželio statistiką paveiks trumpesnės mokinių atostogos – daugelis lietuvių atostogas atidėjo būtent dėl vaikų atostogų.
O kaip šis ilgasis savaitgalis? „Bent jau pas mane vietų nėra. Gal ir nebus 100 procentų užpildyta Palanga, bet žmonės pagaliau atvyko. Juk patys matote – vienintelis ilgas savaitgalis šią vasarą“, – minėjo verslininkė.
Kainų kelti negali – konkurencija milžiniška
Tiek D.Drungilas, tiek I.Švanienė lyg susitarę teigė – tokios konkurencijos tarp nakvynės vietos nuomotojų Palangoje dar nėra buvę. Todėl ir kainos, pasak jų, liko tos pačios kaip ir pernai ar užpernai.
„Negali jų kelti. Jei pakelsi bent keliais eurais – nueis pas kitą. Konkurencija Palangoje dabar yra nežmoniška“, – sako I.Švanienė.
Su ja sutinka ir „Kurorto pramogos“ vadovas D.Drungilas. „Paslaugų kainų nekėlėme, nors ir norėjome. Atlyginimai darbuotojams išaugo, žmonių pajamos padidėjo, bet kainų nekeliame. Batutų parke atsirado įvairių paslaugų paketų, bet kainų lygis tas pats“, – minėjo verslininkas.
Dviratį išsinuomoti valandai galima ir po du eurus.
Tiek nakvynės vietų Palangoje nėra buvę
Jei kas penkerius metus nebuvo Palangoje, kurorte pastebėtų, kiek daug pridygo vilų, nedidelių poilsio namų. „Per tris metus nakvynės vietų skaičius išaugo 40 procentų“, – vardija skaičius „Svetingo šeimininko“ vadovė. Booking.com sistemoje šuolis dar įspūdingesnis – jei prieš porą metų nakvynės siūlytojų Palangoje buvo apie 300, tai šiandien – apie tūkstantį.
„Konkurencija tapo nežmoniška, jūs tik pažiūrėkit, kiek naujų vilų, namų, privačių butų. Tiek niekada nėra buvę“, – kalbėjo I.Švanienė.
Ilgojo savaitgalio pajamas užuodė ir pavieniai būsto siūlytojai. Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių (AVMI) inspekcijos duomenimis, birželio 21 dieną, prieš pat ilgąjį savaitgalį Palangoje apgyvendinimo paslaugų verslo liudijimų skaičius Klaipėdos apskrityje šoktelėjo 24 proc., palyginti su pernai laikotarpiu. Lyginant su 2017 metais, verslo liudijimų skaičius išaugo 40 poc.
Vien per keturias šios savaitės dienas verslo liudijimus papildomai įsigijo apie 200 šalies gyventojų, siūlančių apgyvendinimą Palangoje, Šventojoje, Neringoje ir Klaipėdoje.
„Verslininkai kurortuose, laukdami vasarotojų antplūdžio, prieš Jonines įprastai suskumba pasirūpinti verslo liudijimais – ši vasara ne išimtis“, – sakė Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė.