Pasaulinės technologijų milžinės gali sutrikdyti Europos finansų sistemą, perspėja ECB

Pasaulinių technologijų milžinių, tokių kaip „Facebook“, planuojamos kriptovaliutos gali sutrikdyti Europos finansų sistemą, penktadienį perspėjo Europos Centrinio Banko (ECB) valdybos narys.
ECB pastatas Frankfurte prie Maino
ECB pastatas Frankfurte prie Maino / 123rf.com nuotr.

„Didžiosios technologijų įmonės gali kelti didelę riziką ekonominiu ir socialiniu požiūriu bei gali apriboti, o ne išplėsti vartotojų pasirinkimą“, – pareiškė ECB vykdomosios valdybos narys Fabio Panetta.

„Nors tokios kriptovaliutos galėtų pasiūlyti patogius ir efektyvius mokėjimo sprendimus, – pažymėjo F.Panetta, – kyla rizika, kad bus pakenkta konkurencijai, privatumui, finansiniam stabilumui ir net piniginiam suverenitetui.“

F.Pancetta įspėjimą išsakė tuo metu, kai koronaviruso pandemija spartina perėjimą mokėjimų be grynųjų pinigų ir prie skaitmeninių mokėjimų, o ši tendencija, ECB atstovo manymu, greičiausiai išliks ir pasibaigus sveikatos krizei.

„Facebook“ siekia sukurti savo kriptovaliutą „Libra“ – vadinamąją „StableCoin“ kriptovaliutą, susietą su stabiliu turtu, – kuri, pasak technologijų milžinės, gali sumažinti vartotojų išlaidas visame pasaulyje ir panaikinti didelius tarpvalstybinių pervedimų mokesčius.

Visgi šie planai sukėlė prieštaravimų ir viso pasaulio reguliuotojų nerimą, kurie išreiškė susirūpinimą dėl privačiai valdomos valiutos.

„StableCoin“ kriptovaliuta gali reikšti, kad galimybe naudotis kriptovaliuta galės tik „klubo nariai“, mainais už narystės platformoje mokesčius, pažymėjo F.Panetta.

Europa taip pat turėtų vengti priklausomybės nuo paslaugų teikėjų iš užsienio, kurie „pakenktų konkurencijai mokėjimų be grynųjų“, pridūrė jis.

ECB šiuo metu vykdo viešas konsultacijas dėl skaitmeninės valiutos įvedimo.

J. Panetta anksčiau yra pareiškęs palaikantis skaitmeninį eurą kaip būdą stiprinti Europos Sąjungos finansinį suverenitetą.

Rugsėjį Europos Komisija pristatė kriptovaliutų reguliavimo planus, siūlydama taisykles, kurios galėtų apriboti „Libra“ ir panašių projektų plėtrą.

„Kol nebus tinkamai nustatyti ir išspręsti teisiniai, reguliavimo ir priežiūros iššūkiai bei rizikos klausimai, Europos Sąjungoje neturėtų pradėti veikti pasaulinė turtu paremta kriptovaliutos priemonė“, – teigė jie.

ECB „vienintelis gali išleisti valiutą“, – kiek anksčiau yra pareiškęs Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as.

„Facebook Inc.“ planuoja savo kriptovaliutą „Libra“ ribotu kiekiu išleisti 2021 metų pradžioje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis