Pasaulio bankas: laisvoji prekyba galėjo lemti nelygybės didėjimą Vakaruose

Pasaulio bankas pripažino, kad pasaulinis laisvosios prekybos apimčių augimas nereiškė sėkmės visiems jos dalyviams, rašo bbc.com.
Pasaulio banko vadovas Jimas Kimas
Pasaulio banko vadovas Jimas Kimas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Vidiniame dokumente, kurį pamatė BBC atstovai, teigiama, jog globalizacijos padariniai išsivysčiusioms ekonomikoms dažnai netolygūs ir galėjo lemti augančią atlyginimų nelygybę.

Bankas, teikiantis paskolas besivystančioms šalims, taip pat teigia, kad išlaidos prisitaikymui prie globalizacijos, pavyzdžiui, padedant darbo netekusiems žmonėms, buvo didesnės, nei tikėtasi.

„Girdžiu juos sakant, kad jų gyvenimas nėra geresnis nei jų tėvų, o jų vaikų neatrodo būsiantis geresnis nei jų“, – sakė J.Kimas.

Pasaulio banko vadovas Jimas Kimas BBC tikino suprantantis, kodėl išsivysčiusiose šalyse žmonės yra pikti nepaisant fakto, kad laisvoji prekyba buvo vienas iš galingiausių ūkio ir gerovės augimą skatinančių veiksnių.

„Girdžiu juos sakant, kad jų gyvenimas nėra geresnis nei jų tėvų, o jų vaikų neatrodo būsiantis geresnis nei jų“, – sakė J.Kimas.

„Taigi, tai kelia susirūpinimą, tačiau reikia turėti tvirtesnes socialinės apsaugos sistemas, kad būtų užtikrintas saugumas. Ir taip pat gauti įgūdžius, būtinus darbams ateityje“, – pažymėjo Pasaulio banko atstovas.

J.Kimas pridūrė, kad dėl penktadalio išnykusių darbo vietų išsivysčiusiose šalyse galima kaltinti prekybą, dėl likusios dalies – automatizaciją ir naujų įgūdžių poreikį.

Pasaulio banko ekonomistų parengtame dokumente teigiama, kad „prekyba padarė didelę įtaką kurdama darbus ir didindama pajamas išsivysčiusiose šalyse, taip pat ir besivystančiose rinkose“.

Tačiau taip pat pabrėžiamos ir laisvosios prekybos sukurtos problemos.

„Nors prekyba ir galėjo prisidėti prie augančios nelygybės aukšto gyvenimo lygio šalyse, tačiau tai taip pat lėmė ir technologiniai pokyčiai bei institucijų, gynusių darbuotojų interesus, silpnėjimas“, – rašoma dokumente.

Tiesa, J.Kimas pažymi, jog jeigu turtingiausios šalys vėl įvestų prekybinius barjerus, būtų daug sunkiau pasiekti pergalę kovoje su skurdu dėl žymiai sumažėsiančio pasaulinės ekonomikos augimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų