Socialdemokratai Seime užregistravo įstatymo pataisas, kuriomis siūlo nedelsiant pratęsti lengvatos galiojimą.
„Numatydami, kokia finansinė našta staiga užgrius buitinius vartotojus, skubiai siūlome atkurti iki 2024 m. balandžio 30 d. galiojusį reglamentavimą, numatantį nulinio PVM tarifo taikymą šilumos energijai ir karštam vandeniui“, – sako Lietuvos socialdemokratų partijos Seimo frakcijos seniūnės pavaduotoja Orinta Leiputė.
Pasak pataisas parengusio Seimo nario socialdemokrato Eugenijaus Sabučio, 2022–2023 m. šildymo sezonas buvo rekordiškai brangus – brangiausias per pastaruosius 10 metų.
„Šilumos kainos toli gražu negrįžo į prieškrizinį lygį. Palyginti su 2021 m., vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina dabar yra daugiau ne perpus didesnė.
Dauguma šalies gyventojų, gaunančių mažas ir vidutines pajamas, didelę dalį savo pajamų vis dar turi skirti būtiniausioms komunalinėms paslaugoms apmokėti. PVM lengvata leistų palengvinti sudėtingą finansinę situaciją vartotojams, ypač tiems, kurie susiduria su skurdo rizika“, – pažymi E.Sabutis.
Socialdemokratas atkreipia dėmesį, kad, Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2023 m. žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie 589 tūkst. šalies gyventojų.
„Praktiškai ketvirtadalis mūsų namų ūkių yra nepajėgūs pakankamai šildyti būsto, nes energijos kainos yra tiesiog neįperkamos. Žmonės stumiami įsiskolinti už komunalines paslaugas.
Energetinio nepritekliaus atžvilgiu Lietuvoje situacija viena prasčiausių iš visų ES šalių. Naujas kainų smūgis įstums žmones į dar keblesnę situaciją“, – įspėja E.Sabutis.
Parlamentaras pažymi, kad 2024 m. Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad vis daugiau gyventojų susiduria su sunkumais mokėdami būsto išlaikymo mokesčius.
Socialdemokratai siūlo Seimui atkurti iki 2024 m. balandžio 30 d. galiojusį reglamentavimą, numatantį nulinio PVM tarifo taikymą šilumos energijai ir karštam vandeniui, pakeičiant Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą.
Įstatymo projektu siūloma laikinai iš valstybės biudžeto kompensuoti PVM, apskaičiuotą už šilumos energiją ir karštą vandenį, 9 procentinių punktų PVM tarifo dydžiu. Tokia tvarka būtų taikoma nuo 2024 m. spalio 1 d. iki 2025 m. balandžio 30 d.
Premjerė Ingrida Šimonytė 2022 metų rudenį sakė, kad 2024 metais lengvata bus panaikinta ir bus grąžintas 9 proc. PVM tarifas.
Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė balandį teigė, kad svarstant įvairius šaltinius gynybai finansuoti PVM lengvata šildymui neturėtų būti judinama: „PVM siūlome vis tiktai nedidinti (...), taip pat ir PVM lengvatos šildymui nejudinti“.