Pasirašyta Ramiojo vandenyno regiono laisvosios prekybos sutartis

Jungtinių Valstijų vadovaujamos 12 – os Ramiojo vandenyno regiono šalių grupės prekybos ministrai ketvirtadienį per Naujojoje Zelandijoje surengtą ceremoniją pasirašė laisvosios prekybos sutartį, pabrėždami, kad šis žingsnis suteiks reikšmingą postūmį prekybos plėtrai.
12 – os Ramiojo vandenyno regiono šalių grupės prekybos ministrai
12 – os Ramiojo vandenyno regiono šalių grupės prekybos ministrai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau Ramiojo vandenyno partnerystės (Trans-Pacific Partnership, TPP) sutartis įsigalios tik tada, kai ją atskirai ratifikuos kiekviena šalis. Kol kas neaišku, ar ji bus patvirtinta ir politiškai susipriešinusiose Jungtinėse Valstijose.

Ramiojo vandenyno laisvosios prekybos sutartis buvo viena iš JAV prezidento Baracko Obamos prekybos politikos prioritetų.

Sutartis aprėpia regioną, kurio prekybos apimtys sudaro apie trečdalį pasaulinės komercijos, nors prie jos pabrėžtinai neprisidėjo Kinija, siekianti sudaryti atskirus prekybos susitarimus.

Šio pakto šalininkai sako, kad jis padidins prekybos apimtis ir konkurencingumą, panaikindamas daugumą muitų ir kitų kliūčių. Tuo tarpu oponentai tvirtina, kad sutartis sumažins šalių suverenumą ir suteiks per didelę galią JAV korporacijoms.

Naujojoje Zelandijoje daug žmonių išlieka nusistatę prieš šią sutartį, o šimtai aktyvistų protestavo prie konferencijų centro Oklande, kur buvo pasirašytas dokumentas, blokuodami eismą kai kuriose gatvėse. Kiti surengė protestų sostinėje Velingtone.

Ramiojo vandenyno laisvosios prekybos sutartis buvo viena iš JAV prezidento Baracko Obamos prekybos politikos prioritetų. Nors jai pritarė verslo grupės ir daugelis respublikonų, Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas kol kas neišreiškė palaikymo šiam projektui ir siūlė Kongresui balsuoti dėl jo ratifikavimo tik po lapkritį įvyksiančių prezidento rinkimų.

JAV prekybos atstovas Michaelas Fromanas ketvirtadienį išreiškė įsitikinimą, kad Amerikos įstatymų leidėjai galiausiai ratifikuos šią sutartį.

Naujosios Zelandijos premjeras Johnas Key savo ruožtu sakė, kad jo šalis didžiuojasi padėjusi užtikrinti ilgiau negu penkerius metus trukusių derybų sėkmę.

„Šiaip ar taip, Ramiojo vandenyno partnerystė yra didžiulis pasitikėjimo balsas ir optimizmas, kad mūsų ekonomika ir mūsų žmonės ateityje klestės“, – sakė jis.

Be JAV ir Naujosios Zelandijos šią sutartį pasirašė Japonija, Kanada, Meksika, Australija, Malaizija, Singapūras, Peru, Čilė, Vietnamas ir Brunėjus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų