Pasiruošimo į mokyklą aritmetika: kiek kainuoja išleisti vaiką ir kaip sutaupyti?

Jau tuoj į mokyklinius suolus sukvies Rugsėjo 1-osios skambutis. Pasiruošti laiko jau visai nedaug, bet besirengiantys pirmokus ir vyresnius vaikus į ugdymo įstaigas išleisti tėvai dar spės apipirkti savo atžalas. Kiek kainuos pagrindinių mokyklinių prekių krepšelis, pigesnis ar brangesnis jis šįmet ir kaip sutaupyti – atsakymai iš ekspertų lūpų.

„Šiuo metu daugiausia perkama sąsiuvinių ir jiems skirtų aplankalų, tušinukų ir parkerių, piešimo priemonių – dažų, guašo“, – 15min vardija „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

„Rimi Lietuva“ atstovė Gabrielė Šerėnienė antrina, kad be šių priemonių, kaip ir kasmet, tinklo parduotuvėse labiausiai perkamos kuprinės, flomasteriai.

Pirkėjai skyla į dvi grupes

Tačiau dalis pirkėjų reikalingų mokyklinukams priemonių pasidairė gerokai anksčiau. Parduotuvių lentynose mokyklines prekes galima rasti jau nuo liepos pabaigos.

„Kiekvienas pirkėjas turi skirtingus apsipirkimo įpročius. Vieni planuojasi pirkinius iš anksto ir stengiasi išvengti apsipirkimo bumo, kiti keliauja apsipirkti paskutinę minutę. Pastebima, jog atsiranda vis daugiau pirkėjų, kurie mokyklai apsiperka po truputį“, – sako „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė E.Dapkienė.

Kaip pasakoja pašnekovė, tokiu atveju kiekvienu apsilankymu parduotuvėje pirkėjas nusiperka po kelias reikalingas prekes, stebi kainos pasiūlymus ir taip papildo savo mokyklinių prekių krepšelį.

Tėvai suplanavę išleisti mažiau, nei reikia

Šių metų liepą „Maxima“ užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa atskleidė, kad 41 proc. tėvų vieno vaiko mokykliniam krepšeliui šiemet planuoja išleisti 51-100 Eur. Trečdalis respondentų mokyklinėms prekėms šiemet ketina skirti 101-200 Eur. 17 proc. – 11-50 Eur. 15 proc. nusiteikę išleisti daugiau nei 200 Eur.

Vis dėlto ekspertai skaičiuoja, kad paruošti pirmoką, kuriam priemonių reikia daugiausia, brangiau, nei tikisi šeimos.

„Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė 15min teigė, kad penkerius metus skaičiuoja, kiek tėvams atsieina pirmokus išleisti į ugdymo įstaigą. Skaičiavimus institutas atlieka vadovaudamasis mokyklų pateiktais svarbiausių reikmenų, tarp jų – kanceliarinės prekės, sporto apranga, uniforma, įvairios pratybos, kuprinė – sąrašais.

„Ieškome visada pigiausių prekių ir paskaičiuojame pigiausią būtiniausių prekių mokyklai krepšelį. Šįmet tokių radome „Lidl“, „Pegase“, „Barboroje“. Mūsų skaičiavimais, pats pigiausias krepšelis šįmet atsieitų 350 Eur“, – skaičiuoja J.Cvilikienė.

„Swedbank“ nuotr./Jūratė Cvilikienė
„Swedbank“ nuotr./Jūratė Cvilikienė

Tiesa, ji pažymėjo, kad pigiausia prekė negarantuoja kokybės.

„Šokio batelių, šlepečių ar kuprinės už 9,99 Eur kokybė? Turbūt labai tokia abejotina“, – svarstė J.Cvilikienė.

Vis dėlto, specialistų teigimu, kokybė yra svarbiausias momentas renkantis kuprinę ir parkerį.

„Kuprinė tarnaus kiekvieną dieną ir turės įtakos vaiko sveikatai (ypač nugarai), tad ji turėtų būti ergonomiška, tvirta ir nekaboti žemiau vaiko juosmens. O parkeris taip pat yra kertinis daiktas, tad itin svarbu, kad jo plunksna būtų pakankamai tvirta ir stipriau paspaudus nelūžtų“, – 15min sakė SEB banko asmeninių finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė.

Be to, J.Cvilikienė atkreipė dėmesį į tai, kad mokykloje gali „pasitikti" ir klasės fondo, ir kitokios rinkliavos, kurioms lėšų teks atseikėti papildomai. Analitikės teigimu, jos įsivaizdavimu, pirmoką, kuriam reikia į mokyklą supirkti viską „nuo nulio“, šeimai išleisti į mokyklą gali kainuoti iki 500 Eur.

G.Šerėnienė antrina, kad pagrindinio krepšelio kaina labai skiriasi nuo šeimos, kuri jį įsigyja poreikių – vieniems reikia naujos kurpinės, sportinių batelių ar aprangos, naujų sąsiuvinių ar tapybos reikmenų – kitiems ne.

„Tačiau, jei jūsų vaikas nebe pirmokas, arba turi vyresnių brolių / sesių / pusbrolių, pagalvokite gal kai kuriuos daiktus galite pernaudoti. Galbūt praėjusiais brolio išaugti sportiniai bateliai vis dar atrodo kaip nauji, o sesės parkeris vis dar puikiai rašo? Ar dailės reikmenys buvo praktiškai nepanaudoti? Taip ne tik sutaupysite pinigų, bet ir būsite draugiški gamtai – pirkdami mažiau, mažiau jai kenkiame“, – pataria S.Strockytė-Varnė.

Asmeninio archyvo nuotr./Sigita Strockytė-Varnė
Asmeninio archyvo nuotr./Sigita Strockytė-Varnė

Brango uniformos, sąsiuviniai

Palyginti su praėjusiais metais, jos teigimu, šiek tiek – keletu eurų – pabrango uniformos, o ir jų tiekėjų, tarkime, Vilniuje – vos keletas.

„Uniformos labai nepaieškosi, o kainos kilo dėl darbo sąnaudų ir medžiagų“, – teigė Finansų instituto vadovė.

Jai antrina ir kainų palyginimo „Pricer.lt" vadovas Arūnas Vizickas, sakydamas, kad „turbūt ir siuvėjų darbo valandos brango, ir medžiagų tiekime galbūt buvo sutrikimų“.

Anot jo, sąsiuviniai jau tampa prabangos preke, nes dėl karo bei tiekimo sutrikimų jie šįmet kainuos bent 30-35 proc. brangiau.

Asmeninio archyvo nuotr./Arūnas Vizickas
Asmeninio archyvo nuotr./Arūnas Vizickas

„Piešimo sąsiuviniai, popierius brango apie 30-40 proc., apie 30 proc. brango ir baldai, kurių prireiks pirmokams. Kompiuteriai, telefonai, pasikeitus charakteristikoms, kainuoja daugiau“, – 15min vardijo A.Vizickas.

VIDEO: Kiek šiemet kainuos išleisti vaiką į mokyklą: surinkome pigiausių prekių krepšelį

„Deja, bet infliacijos neišvengiame ir mokykliniame prekių krepšelyje. Didžiausią įtaką kainoms šiemet daro pakilusios žaliavų – popieriaus ir plastiko – kainos“, – 15min antrino ir E.Dapkienė.

Tačiau ji priduria, kad pirkėjams sudarant dideles pasirinkimo galimybes, galima atliepti skirtingus norus, poreikius ir šeimos skiriamo biudžeto galimybes.

„Dalis kanceliarinių prekių šiemet kainuoja šiek tiek brangiau, dalies kainas pavyko išlaikyti panašiame lygyje“, – atkreipė dėmesį E.Dapkienė.

„Maxima LT“ nuotr./Ernesta Dapkienė
„Maxima LT“ nuotr./Ernesta Dapkienė

Tai kaip sutaupyti?

Specialistai pataria neskubėti pirkti ir nepatingėti pataupyti. Anot E.Dapkienės, pirkinių, tarp jų ir mokyklinių prekių, planavimas leidžia pernelyg neištuštinti kišenių. Ji rekomenduoja susidaryti planuojamų įsigyti mokyklinių prekių sąrašą, peržvelgti geriausius pasiūlymus bei jais pasinaudoti.

Susidaryti reikalingų pirkinių mokyklai sąrašą rekomenduoja ir SEB banko asmeninių finansų ekspertė S.Strockytė-Varnė.

„Kai kurios mokyklos padeda tėvams pateikdamos mokiniams reikalingų prekių sąrašus. Pasidomėkite – galbūt ir jūsų mokykla yra sudariusi tokį sąrašą? Jei ne – galbūt galite pasinaudoti kitos mokyklos pateiktu sąrašu? Turėdami reikalingų daiktų sąrašą ne tik nenukrypsite nuo suplanuoto biudžeto, bet ir neprisipirksite per daug ar nereikalingų daiktų“, – pataria ji.

S.Strockytė-Varnė taip pat rekomenduoja apsibrėžti savo biudžetą, kas mėnesį iš anksto atsidėti pinigų pasiruošimui mokyklai, nepirkti visko „į priekį“.

„Reikėtų labai gerai pagalvoti, ar tiek sąsiuvinių, kiek jų įsidėjote į pirkinių krepšelį, jūsų vaikui tikrai prireiks. Pasibaigus rugsėjui sąsiuviniai iš parduotuvių nedings, jų taip pat galėsite nusipirkti. Gal net ir pigiau, nei rugpjūtį „su akcija“, – pataria asmeninių finansų ekspertė.

Apskritai svarbu pirkti apgalvotai, neįsigyti tam tikrų dalykų pernelyg daug.

„Ar tikrai vaikui reikia trijų ar keturių porų džinsų? Ar penkto, nors ir „labai gražaus“ ir „gera kaina“ megztinio? Jei mokykloje nešiojama uniforma, susikoncentruokite į ją: darbo dienomis drabužių vaikui reikės kur kas mažiau. Be to, turint per daug drabužių ir vaikams augant, kai kurie jų tiesiog nebus apsivilkti, nes bus išaugti“, – primena S.Strockytė-Varnė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų