Dėl to nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) siūlo verslui atrasti paskolų priemones, tokias kaip „Perspektyva“, „Verslumo skatinimo fondas 2014-2020, finansuojamas iš Europos socialinio fondo“ (VSF2) ir „Startuok“.
Tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA“ vedėja Jekaterina Rojaka pastebi, kad inovatyvūs produktai ir paslaugos atveria verslui kelią kurti aukštesnę pridėtinę vertę bei stiprina visos šalies ekonomiką.
Tačiau išorinio finansavimo šaltinių, kurie finansuotų pramoninius tyrimus ar bandomąją taikomąją veiklą, nėra gausu. O be mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) sukurti inovatyvius produktus ar paslaugas yra sudėtinga. Tad lemiamą impulsą kurti ir sukurti inovaciją gali suteikti INVEGOS paskola „Perspektyva“.
Siūlo mokytis uždirbti
VšĮ Inovacijų agentūros Proveržio sričių departamento direktorius Paulius Petrauskas teigia, kad šiuo metu Lietuvoje MTEP veikla aktyviausiai užsiima ir daugiausia prototipų sukuria mokslas, jaunieji talentai. „Tačiau daug prototipų, kurie galėtų tapti ryškiomis inovacijomis, tiesiog neišvysta dienos šviesos, nes nesulaukia investicijų“, – konstatuoja P. Petrauskas.
Pašnekovo nuomone, mokslo institucijos ir inovacijų kūrėjai yra pernelyg prisirišę prie ES struktūrinių fondų ir projektinio finansavimo. Juos išlaisvinti galėtų būtent rizikos kapitalas ar paskolos, suteikiamos palankiomis sąlygomis.
„Be abejo, dėl to turėtų keistis mokslinių tyrimų orientacija – labiau susitelkti ne į procesą, o į verslo tikslus. Kitaip tariant, turėtų būti svarbu ne tik kurti mokslą, bet ir numatyti, kaip iš sukurtų produktų bus uždirbama. Tai yra komercializacijos esmė“, – aiškina Inovacijų agentūros Proveržio sričių departamento vadovas.
Turėtų būti svarbu ne tik kurti mokslą, bet ir numatyti, kaip iš sukurtų produktų bus uždirbama.
Inovacijų agentūros ekspertai kartu su INVEGOS komanda vertina verslų, norinčių gauti valstybės paskolas pagal skatinamąją finansinę priemonę „Perspektyva“, projektus. Kiekvieno pareiškėjo atveju ekspertai parengia išvadą dėl projekto veiklų atitikties pramoniniams tyrimams ir bandomosioms taikomosioms veikloms (dar kitaip – moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai arba MTEP), taip pat dėl projekto veiklų rizikų.
Suartina mokslą ir verslą
P. Petrausko nuomone, INVEGOS siūlomos priemonės rodo valstybės ryžtą prisiimti dalį rizikų, kurios kyla verslui. Tai sumažina įtampą ir leidžia sutelkti energiją į svarbiausią veiklą.
„Europos Sąjungos mastu atliekami tyrimai rodo, kad, lyginant su kitomis šalimis, verslui Lietuvoje gauti tradicinių šaltinių finansavimą nėra lengva. Savo ruožtu, INVEGA siūlo įvairaus tipo paskolų, kad augantis verslas nepapultų į aklavietę ir turėtų reikiamų lėšų – apyvartinių arba naujam projektui finansuoti“, – pripažįsta INVEGOS generalinio direktoriaus pavaduotoja, Verslo plėtros direktorė Inga Beiliūnienė. Ji priduria, kad, teikdama paskolas, INVEGA koncentruojasi tiek į įprastus verslus, tiek į startuolius, nors pastariesiems tipiškai dažniau tinka rizikos kapitalas.
Iki šiol dominavusius subsidijų mechanizmus keičia rizikos kapitalo investicijos ir paskolos.
I. Beiliūnienės teigimu, finansavimo priemonių pasiūla atspindi pakitusią ne tik Lietuvos, bet ir visos ES orientaciją – iki šiol dominavusius subsidijų mechanizmus keičia rizikos kapitalo investicijos ir paskolos, todėl mokslo pasaulyje natūraliai atsiranda daugiau verslumo ir verslui būdingų taisyklių.
Ką gali pakeisti milijonas eurų?
Pirmoji iš tinklalaidėje pristatytų priemonių, kurias siūlo INVEGA, yra „Perspektyva“ – tai paskolos, skirtos bet kokio dydžio Lietuvos verslui, kuris imasi mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros projektų ir kuria inovatyvius produktus. Tiesioginės paskolos padeda finansuoti pramoninius tyrimus ir (ar) bandomąsias taikomąsias bei inovacines veiklas, kurių tikslas yra mokslo tyrimų rezultatų ir išradimų panaudojimas, siekiant išplėtoti ir atnaujinti gaminamą produkciją ar paslaugas.
„Bendraudami su inovacijas kuriančiomis įmonėmis, nustatėme aklavietę, į kurią jos patenka – iš privačių skolintojų gauti finansavimą, kai, pavyzdžiui, gaminamas produktas vien tam, kad būtų pademonstruotas ir patvirtintas, beveik neįmanoma. Pamatėme, kad inovatyvaus produkto ar paslaugos kūrimo pradžioje dažnai nereikia didelių gamybinių pajėgumų, bet reikia prieigos prie mokslinių ir techninių resursų, įrangos ar laboratorijų. Todėl INVEGOS komanda kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija sukūrė specializuotą priemonę „Perspektyva“, kuri užtikrina finansavimą Lietuvos bendrovėms, dar tik kuriančioms inovatyvius produktus, technologijas ar prototipus ir atliekančioms mokslinius tyrimus bei vykdančius eksperimentinę plėtrą“, – dalijasi I. Beiliūnienė.
Finansavimas pirmiausia bus skirtas padėti verslo ir mokslo bendradarbiavimui.
Priemonės lėšomis finansavimas pirmiausia bus skirtas padėti verslo ir mokslo bendradarbiavimui – puoselėti artimus ryšius, kurie yra aukštą pridėtinę vertę kuriančios ekonomikos pagrindas. Šiai specializuotai priemonei yra numatyta 20 mln. eurų, bet ji yra atvira – jeigu įmonės aktyviai domėsis, bendra priemonės lėšų suma galės būti didinama.
„Perspektyva“ suteikia galimybę verslui gauti 1 mln. eurų paskolą su mažomis metinėmis palūkanomis. Be to, jeigu finansuotas projektas bus įgyvendintas tinkamai pasiekti užsibrėžti rodikliai, ir pakaks turimos valstybės pagalbos, iki 20 proc. paskolos dalies galės būti negrąžinama.
Paskolos pagal priemonę „Perspektyva“ yra teikiamos iki 10 metų laikotarpiui ir vienam paskolos gavėjui gali būti suteikiamos kelis kartus, tačiau bendra priemonės lėšomis gautų paskolų suma vienam paskolos gavėjui negali viršyti 1 mln. eurų.
Kalbėdama apie šios paskolos sąlygas, I. Beiliūnienė atkreipia dėmesį, kad pramoninių tyrimų arba bandomoji taikomoji veikla projekte yra privaloma, o inovatyvi prekė, paslauga ar technologija rinkai turės būti pateikti ne vėliau kaip per 5 metus nuo paskolos sutarties pasirašymo. Projekto įgyvendinime įmonė turi dalyvauti nuosavomis lėšomis ne mažiau kaip 20 proc. – tai gali būti paskolos gavėjo arba privataus skolintojo pinigai.
Paskolos prieinamos ir verslui be MTEP
Tinklalaidėje „Stiprus verslas su Invega“ atkreiptas dėmesys ir į kitas INVEGOS siūlomas priemones – „Startuok“ ir „Verslumo skatinimo fondas 2014-2020, finansuojamas iš Europos socialinio fondo“ (VSF2).
I. Beiliūnienė nurodo, kad finansavimas priemone „Startuok“ gali būti skiriamas pradedančio verslo investicijoms arba apyvartinėms lėšoms. Dėl šios priemonės tiesiogiai į INVEGĄ gali kreiptis smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai, kurie:
– veikia ne ilgiau kaip trejus metus, skaičiuojant nuo įmonės ar individualios veiklos įregistravimo datos; arba
– vykdo socialinio poveikio projektus ir veikia ne ilgiau kaip penkerius metus, skaičiuojant nuo įmonės ar individualios veiklos įregistravimo datos; arba
– ne anksčiau kaip nuo 2022 m. vasario 24 d. yra įsteigti Lietuvoje, kurių dalyvis (akcininkas, narys, dalininkas) ar savininkas yra leidimą gyventi Lietuvoje turintis Ukrainos pilietis ar Ukrainos juridinis asmuo ir veikia ne ilgiau kaip penkerius metus.
„Startuok“ paskolos teikiamos rinkos sąlygomis, tačiau turi specifinių nuolaidų. Paskolos palūkanos yra iš dalies fiksuotos. Verslo subjektams, vykdantiems socialinio poveikio projektus ir Ukrainos įmonėms, yra suteikiama papildoma parama paskolos sąlygoms.
Investicijų finansavimo atveju didžiausia galima paskola yra 3 mln. eurų, o paskolos trukmė – 10 metų, apyvartinių lėšų papildymo atveju didžiausia galima paskola yra 200 tūkst. eurų, o paskolos trukmė – 3 metai.
INVEGOS generalinio direktoriaus pavaduotoja I. Beiliūnienė teigia, kad ne mažiau kaip 20 proc. finansuojamo projekto išlaidų privalo finansuoti privatūs finansuotojai, kur ne mažiau kaip 10 proc. projekto išlaidų turi sudaryti paties paskolos gavėjo turimos lėšos. Šioms paskoloms gali būti suteikiamos Europos garantijų fondo (EGF) garantijos, o tai leidžia INVEGAI prisiimti didesnę riziką ir skolinti pigiau.
Priemonė VSF2 skirta jaunam verslui
I. Beiliūnienė atkreipia dėmesį, kad maži ir labai maži verslai, kurie gyvuoja iki 1 metų, gali kreiptis į priemonę įgyvendinančias LKU grupės kredito unijas dėl VSF2 priemonės paskolos iki 25 tūkst. eurų. Dėl priemonės „Startuok“ gali kreiptis įmonės, kurios gyvuoja iki 1 metų, tačiau paskolos suma turi būti didesnė nei 25 tūkst.
Priemonė VSF2 buvo sukurta tam, kad norintys pradėti verslą arba jauni verslai, kurie neturi pakankamos kreditingumo istorijos, galėtų gauti finansavimą verslo pradžiai ir vystymui. Šios paskolos yra skirtos investicijoms ir (arba) apyvartinėms lėšoms papildyti. Be to, jei trūksta įkeičiamo turto ar jis yra nepatrauklus finansuotojui, verslai gali pasinaudoti INVEGOS garantijomis.
Daugiau apie verslo galimybes gauti finansavimą, klausykitės tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA” 15min, Youtube ir Spotify platformose.