Ant dabartinių banknotų pavaizduoti tiltai ir arkos yra nekonkretūs ir nepriskirti konkrečiam miestui ar valstybei.
Išleidžiant euro banknotus į apyvartą nei vienas pavaizduotas tiltas realiai neegzistavo. Tiesa, 2011 m. Nyderlanduose netoli Roterdamo esančiame Spijkenisse mieste pastatytos visų septynių ant europietiškų pinigų matomų tiltų kopijos.
Panaši tendencija vengti tik vienam regionui ar šaliai būdingų ženklų gali būti tęsiama ir toliau. Visgi kai kurios temos konkretumo neišvengtų – štai jei būtų pasirinkta tema „Europos kultūra“ ant banknotų galėtų būti pavaizduotas kuris nors žymus Europos meno kūrinys ir jo autorius.
Balsuoti už patikusią temą gyventojai kviečiami balsuoti internetu iki rugpjūčio 31 d.
Atrinktos būsimų banknotų temos
Toliau išvardytos septynios ECB valdančiosios tarybos jau atrinktos į trumpąjį sąrašą įtrauktos temos
Ateitis – jūsų rankose
Europos ateitį lemsiančios idėjos ir naujovės glūdi kiekviename europietyje. Šiai temai sukurti vaizdai atspindi kolektyvinės vaizduotės, kurią pasitelkę žmonės kurs šią bendrą savo ateitį, dalyvius. Šia tema perteikiamas neribotas Europos gyventojų potencialas.
Europos kultūra
Turtingas Europos kultūros paveldas ir dinamiški kultūriniai bei kūrybiniai sektoriai stiprina europinę tapatybę ir bendruomeniškumo jausmą. Kultūra padeda puoselėti bendras vertybes, įtrauktį ir dialogą Europoje ir visame pasaulyje. Ji vienija žmones.
„Pavyzdžiui, galėtų būti pavaizduotas kuris nors žymus Europos meno kūrinys ir jo autorius“, – nurodoma apklausos formoje.
Europos vertybės, atspindėtos gamtoje
Europa – ne tik gyvenamoji vieta, bet ir idėja. Europos Sąjunga – ne tik organizacija, bet ir vertybių sistema. Šia tema pabrėžiamas Europos vertybių (žmogaus orumo, laisvės, demokratijos, lygybės, teisinės valstybės principo ir žmogaus teisių), kaip Europos pamatinių dalių, vaidmuo, o šios vertybės susiejamos su mūsų pagarba gamtai ir aplinkos išsaugojimu.
„Demokratiją simbolizuojančiame banknote galėtų būti pavaizduotas Europos Parlamentas, balsavimo procesas (perteiktas rankos vaizdiniu) arba Europos jūros kraštovaizdis su pajūriu, kuriame svarbi kiekviena smiltelė, taip kaip svarbus kiekvienas Europos pilietis“, – paaiškinama apklausos formoje.
Mūsų Europa – mes patys
Augame ir kaip individai, ir – per savo santykius vieni su kitais – kaip bendruomenės dalis. Turime savo pačių istorijas ir tapatybes, tačiau kaip europiečiai turime ir bendrą tapatybę. Ši tema perteikia Europos žmonių laisvę, vertybes ir atvirumą.
„Bendravimas galėtų būti perteiktas pavaizduojant žmogaus burną, kartu panaudojant ir kitus motyvus, simbolizuojančius kalbos laisvę ir kalbinį turtingumą“, – rašoma apklausoje.
Paukščiai – laisvi, atsparūs ir įkvepiantys
Paukščių nevaržo šalių sienos, jie simbolizuoja judėjimo laisvę. Jų lizdai mums primena apie mūsų pačių troškimą kurti vietas ir visuomenes, brandinančias ir saugančias ateitį. Paukščiai mums primena, kad savo žemynu dalijamės su visų formų gyvybe, padedančia palaikyti mūsų bendrą egzistavimą.
„Ant banknoto galėtų būti pavaizduota pelėda – išminties simbolis, žiemiški vaizdai ir žinias, pavyzdžiui, mokslą, simbolizuojanti žmogaus veikla“, – vieną pavyzdžių pateikia apklausos sudarytojai.
Rankos – kartu statome Europą
Rankos yra pažįstamos mums visiems, tačiau nėra dviejų vienodų porų rankų. Rankos kuria Europą – jos fizinę infrastruktūrą, meno paveldą, jos pasiekimus. Rankos stato, audžia, gydo, moko, jungia ir veda. Rankos pasakoja darbo, amžiaus ir santykių istorijas, taip pat paveldo, praeities ir kultūros istorijas. Šia tema išreiškiama pagarba Europą pastačiusioms ir toliau ją kasdien statančioms rankoms.
„Vienai iš Europos vertybių – teisinės valstybės principui – simbolizuoti banknote galėtų būti pavaizduota teisingumo svarstykles laikanti ranka“, – rašoma ECB tinklapyje.
Upės – gyvybės vandenys Europoje
Europos upės kerta sienas. Jos jungia mus vienus su kitais ir su gamta. Jos simbolizuoja nesustojantį dinamiško, nuolat besikeičiančio žemyno kitimą. Upės augina mus ir primena mums apie gilius mūsų bendro gyvenimo šaltinius, todėl ir mes turime rūpintis upėmis.
Atrenkant temas buvo atsižvelgta į patariamosios grupės, sudarytos iš įvairioms sritims atstovaujančių narių iš visų euro zonos šalių, pasiūlymus.
„Banknotuose galėtų būti pavaizduoti Europos sienas kertančių upių fragmentai – nuo ištakų iki pat jūros, per atšiaurius kalnus, dirbamas žemes ir didingus miestus, nuo tylios vienatvės iki judrios prekybos“, – nurodoma apklausoje.
Naujo dizaino kūrimo chronologija
Atsižvelgdamas į apklausų rezultatus, ECB iki 2024 m. išrinks naujos kartos banknotų dizaino temą. Po to bus paskelbtas konkursas dėl dizaino.
Europos piliečiai vėl turės galimybę išsakyti savo nuomonę apie šiam konkursui pateiktus dizaino variantus.
Sprendimą dėl būsimo dizaino ir dėl to, kada naujieji banknotai bus gaminami ir išleidžiami į apyvartą, ECB turėtų priimti 2026 m.