Prancūzijos žemės ūkio ministerija pranešė, kad „itin patogeniškos“ paukščių gripo viruso H5N8 atmainos protrūkis ketvirtadienį buvo užfiksuotas vienoje ančių fermoje pietvakariniame Tarno regione – pelningo, tačiau prieštaringai vertinamo kepenėlių pašteto gamybos širdyje.
Japonija – viena didžiausių kepenėlių pašteto eksporto rinkų – eksportą iš Prancūzijos uždraudė pernai gruodį.
Pašteto eksportas už Europos Sąjungos ribų buvo uždraustas prieš metus, kai buvo užfiksuotas paukščių gripo protrūkis, ir gamintojai nekantriai laukė šeštadienio, kad galėtų atnaujinti savo produkcijos eksportą prieš pat šventes.
Japonija – viena didžiausių kepenėlių pašteto eksporto rinkų – eksportą iš Prancūzijos uždraudė pernai gruodį po to, kai pietvakarių Prancūzijoje H5N1 virusas buvo aptiktas 69-iose fermose.
Dėl naujo protrūkio Prancūzija šeštadienį negalės „atgauti, kaip buvo tikėtasi, savo, kaip šalies be paukščių gripo, statuso“, nurodoma ministerijos pranešime.
Pašteto pardavimai ES viduje vis dar tęsiasi, remiantis Pasaulio prekybos organizacijos gyvūnų sveikatos normomis, pridūrė ministerija. Jos teigimu, veikiausiai dėl naujo protrūkio kalti migruojantys paukščiai. Virus užsikrėtė 2 tūkst. iš minėtos Tarno fermos 5 tūkst. paukščių.
Dabar pašteto gamintojams teks dar tris mėnesius laukti galimybės atnaujinti eksportą, jei nebus užfiksuota naujų židinių.
Kepenėlių paštetas jau ne vienerius metus nesutarimų tarp kovotojų už gyvūnų teises ir gurmanų priežastimi.jam gaminti žąsys ar antys priverstinai šeriamos, kad apriebėtų jų kepenys.
H5N8 paukščių gripo atmaina yra itin pavojinga paukščiams ir greitai plinta, tačiau žmonėms ji pavojaus nekelia.