Kasmetinėje Pasaulio ekonomikos forumo rizikų ataskaitoje perspėjama, kad šalių, kuriose užtikrinta prieiga prie vakcinų nuo COVID-19, bei šalių, kuriose šių vakcinų trūksta, raidos keliai vis labiau skiriasi.
„Didesnis COVID-19 paplitimas šalyse, kuriose mažai paskiepytųjų, palyginti su šalimis, kuriose didelė gyventojų dalis yra paskiepyta, turės įtakos darbo jėgos prieinamumui ir produktyvumui, sutrikdys tiekimo grandines ir susilpnins vartojimą, – perspėjama 17-ajame ataskaitos, kurioje pateikiama pasaulinių ekspertų nuomonė, leidinyje. – Be to, mažesnis popandeminis apetitas rizikai vakcinuotame pasaulyje – kurį sudaro daugiausia išsivysčiusios ekonomikos – gali sumažinti šio pasaulio atstovų investicijas į neskiepytą pasaulį.“
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 98 šalys yra dar nepaskiepijusios 40 proc. savo gyventojų – tai ryškus kontrastas su situacija daugelyje Vakarų šalių, kur skiepijimų rodikliai svyruoja apie 70–80 proc. populiacijos.
Turtingosios šalys yra kaltinamos vakcinų kaupimu, o tik dalis iš kelių milijardų pernai pagamintų vakcinų dozių pateko į šalis, kuriose sveikatos sistemos yra pažeidžiamiausios.
PEF perspėjo, kad didėjanti atotrūkis tarp pasiturinčių ir nepasiturinčių šalių sukurs nuodingą pasipiktinimo palikimą, todėl bus sunkiau pasiekti susitarimus dėl globalių klausimų, tokių kaip klimato kaita, migracijos srautų valdymas ir kibernetinių atakų stabdymas.
Klimato krizė šiais metais laikoma aktualesne problema nei pandemija, o jai priskiriamos penkios iš 10 didžiausių grėsmių pasauliui per ateinančius dešimt metų.
Visgi ataskaitoje taip pat pabrėžiamas besitęsiantis pandemijos nuosmukis ir tai, kad besivystančioms ekonomikoms sunku atsigauti po ribojamųjų priemonių, tuo metu kai didesnių pajamų šalys tampa vis atsparesnėmis.
„Iki 2024 metų besivystančių ekonomikų (išskyrus Kiniją) bendrasis vidaus produktas (BVP) atsiliks nuo prieš pandemiją skelbtų prognozių 5,5 proc., tuo metu kai išsivysčiusios ekonomikos prognozes viršys 0,9 proc. – visa tai padidins pasaulinį pajamų skirtumą“, – prognozuojama ataskaitoje.
PEF taip pat pabrėžė pandemijos paliktus „randus visuomenėje“, įskaitant ir pasiturinčias šalis.
Visoje Europoje kylant protestų prieš privalomus skiepus, viena didžiausių grėsmių, siejamu su 31 šalimi, įskaitant Prancūziją ir Vokietiją, yra „socialinės sanglaudos erozija“.