Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Penki svarbiausi klausimai apie ES ir JAV laisvosios prekybos derybas

28 Europos Sąjungos šalių prekybos ministrai penktadienį susitinka Bratislavoje, kad išgelbėtų derybas dėl milžiniškos laisvosios prekybos sutarties su Jungtinėmis Valstijomis, tokiose įtakingose narėse, kaip Prancūzija ir Vokietija, vis garsėjant raginimams derybas nutraukti.
Protestas prieš TTIP
Protestas prieš TTIP / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Šią savaitę keliuose Europos miestuose demonstracijose prieš Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutartį dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių.

Štai penki pagrindiniai klausimai apie TTIP:

1. Koks yra susitarimo tikslas?

TTIP sutartimi tikimasi paskatinti prekybą, kuri būtų naudinga verslui ir, teoriškai, darbuotojams bei visai ekonomikai. JAV ir ES dvišalės prekybos apimtys jau dabar yra milžiniškos ir sudaro daugiau nei 730 mln. JAV dolerių per dieną.

TTIP yra be galo svarbus susitarimas su milžinišku potencialu, leisiančiu sukurti daugiau darbo vietų, skatinti ūkio augimą ir nustatyti standartus“, – sakė ES prekybos komisarė Cecilia Malmstroem.

Jeigu šalims pavyks susitarti dėl šio ambicingo susitarimo, jis Europos Sąjungai iki 2027 metų gali atnešti 120 mlrd. eurų, o JAV – 95 mlrd. eurų vertės naudos, skaičiuoja ES.

2. Kaip vyksta derybos?

Derybininkai rengia reguliarias penkių dienų derybų sesijas už uždarų durų ir derasi dėl detalių. Kita tokia sesija vyks Niujorke spalio 15 d.

Europos Komisija mėgino nuraminti kritikus dėl skaidrumo stokos, todėl po kiekvienos tokios sesijos rengia spaudos konferencijas ir informuoja apie derybų eigą. Tačiau kritikai sako, kad didelė dalis informacijos vis dar yra konfidenciali. Dėl to derybininkai buvo apkaltinti slapta besiderantys dėl tokių svarbių klausimų, kaip aplinkosauga, sveikata ir vartotojų teisės.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš TTIP
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš TTIP

Po pastarosios sesijos Briuselyje derybininkai pareiškė esą pasiryžę susitarti, nepaisant opozicijos tokiose Europos galingose valstybėse, kaip Prancūzija ir Vokietija.

3. Koks bus pasaulinis poveikis?

Taisyklių, dėl kurių susitars ES ir JAV – nuo prekių ženklinimo ir higienos iki saugos standartų – laikysis ir kitos kompanijos, jeigu jos norės turėti prieigą prie naujos ES – JAV bendros rinkos.

„Jeigu mes tai padarome, mes tampame pasaulinio standarto šeimininkais, – sakė buvęs Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) generalinis direktorius Pascalis Lamy. – Korėjiečiai, japonai ir kinai turės taikytis prie europietiškų -amerikietiškų normų.“

JAV prezidentas Barackas Obama nori susitarti ir dėl panašios Ramiojo vandenyno partnerystės sutarties, kuri, beje, neįtrauktų Kinijos – antros didžiausios pasaulyje ekonomikos.

4. Kokios yra pagrindinės pakto dalys?

ES ir JAV susitarimas apimtų daugybę prekybos sričių, tačiau gali būti padalintas į tris pagrindines sritis, kurios turės didžiulės įtakos verslui ir vartotojams:

a) Rinkos prieiga. Tai reiškia, kad bus panaikinti ar sumažinti importo muitai ir kitos prekybinės kliūtys. Be to, amerikietiškoms ir europietiškoms kompanijoms bus paprasčiau dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

b) Reguliacinis bendradarbiavimas. Tai reiškia, kad bus susitarta dėl vienodų taisyklių, ir eksportuotojai galės nerimauti tik dėl vieno taisyklių rinkinio, kuris apims viską – nuo produktų ženklinimo ir jų bandymo iki sveikatos ir saugos.

Ši dalis taip pat yra susijusi su tokiais jautriais klausimais, kaip pesticidų naudojimas ar hormonų naudojimas auginant galvijus.

c) Taisyklės. Čia kalbama apie tokių geografinių vardų, kaip šampanas, apsaugą, intelektinės nuosavybės teises ir kaip spręsti nesutarimus tarp kompanijų ir nacionalinių tarnybų.

5. Ar pavyks susitarti?

Derybos juda labai lėtai, nes susitarimas turės toli siekiančių pasekmių, todėl auga nerimas ir opozicija. B.Obama spaudžia, kad susitarimas būtų pasiektas iki šių metų pabaigos. Tačiau atrodo, kad dabar tai bus neįmanoma. Be to, rodos, abiejose Atlanto vandenyno pusėse auga opozicija TTIP sutarčiai.

Jungtinėse Valstijose artėjant prezidento rinkimams, abu kandidatai – Donaldas Trumpas ir Hillary Clinton – kritikuoja TTIP.

O Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as perspėjo, kad derybos gali žlugti, jeigu Jungtinės Valstijos nedarys nuolaidų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?