Daugiausia pakuočių grąžino Vilniaus gyventojai – daugiau nei 96 milijonus skardinių ir buteliukų. Kauniečiai pridavė 53 milijonus, klaipėdiečiai – 29 milijonus, šiauliečiai – 24 milijonus pakuočių.
Atsižvelgus į miestų ir rajonų gyventojų skaičių, aktyviausiai pakuotės grąžintos Palangos miesto, Neringos, Šiaulių, Alytaus miesto ir Druskininkų savivaldybėse.
„Puikūs užstato sistemos rezultatai rodo, kad šios sistemos įvedimas Lietuvoje buvo reikalingas žingsnis. Remdamiesi kitų šalių patirtimi, planavome, kad per pirmuosius metus surinksime ir sutvarkysime apie 60 proc. į rinką išleidžiamų skardinių ir butelių. Tačiau pasiekti rezultatai pranoko visus lūkesčius – į sistemą grąžinta daugiau nei 75 proc. į rinką išleistų pakuočių. Akivaizdu, kad visuomenė yra pribrendusi rūpintis savo aplinka,“ – sakė Gintaras Varnas, USAD generalinis direktorius.
Vartotojai labai greitai išmoko ir įprato naudotis sistema – jau po pirmų kelių sistemos veikimo mėnesių pakuočių surinkimas nusistovėjo prie 85–90 proc. ribos.
Be to, gyventojai palankiai atsiliepia apie sistemą – liepos mėnesį atlikta reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad net 78,2 proc. respondentų užstato sistemą vertina gerai arba labai gerai.
Mokėsi iš kitų
USAD vadovas teigia, kad prie tokios sistemos sėkmės prisidėjo ir geras pasiruošimas.
„Nebuvome pirmieji, įvedę užstato sistemą, todėl mokėmės iš kitų šalių pavyzdžių, konsultavomės, ieškojome būdų, kaip dar labiau ją tobulinti. Vienas pagrindinių mūsų tikslų – užtikrinti, kad sistema būtų patogi vartotojams, tad įdiegėme patogią taromatų sistemą, mažesnes parduotuves aprūpinome taros surinkimo priemonėmis, didelį dėmesį skyrėme visuomenės švietimui ir informavimui.
Taip pat siekiame efektyvinti savo veiklą ir mažinti sąnaudas. Skaičiavimo centre, kur atkeliauja surinktos pakuotės, įdiegti modernūs technologiniai sprendimai, pasirinktas optimalus logistikos modelis. Tai padeda sutaupyti,“ – pasakojo G.Varnas.
2017 metais keliami dar ambicingesni tikslai. Planuojama, kad šiemet pavyks surinkti ir perdirbti 90 proc. visų į rinką išleidžiamų vienkartinių gėrimų pakuočių.