Perskaičiuojamos dirbančių pensininkų pensijos: kas ir kada gaus didesnes

Daugiau nei 120 tūkstančių senatvės pensijos ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų toliau dirba, o dirbdami kaupia stažą ir pensijų apskaitos vienetus. Dėl to daugumai jų pensijos kasmet padidėja, rašoma „Sodra“ pranešime spaudai.
Pensija
Pensija / Shutterstock nuotr.
Temos: 3 Pinigai Sodra Pensija

2023 metais dirbusiems pensijų gavėjams šiemet atnaujintos pensijos pradedamos mokėti nuo kovo. Dalį gavėjų jos pasieks jau šį mėnesį, kitus – vėlesniais mėnesiais. Visos dirbančiųjų pensijų gavėjų pensijos bus perskaičiuotos iki liepos.

Pensijos dydį lemia per visą gyvenimą sukauptas stažas, pensijų apskaitos vienetų suma, bazinės pensijos rodiklis ir apskaitos vieneto vertė tą mėnesį, kai žmogus gauna pensiją.

Kai žmogus, kuriam paskirta senatvės pensija arba netekto darbingumo pensija, toliau dirba ir moka pensijų socialinio draudimo įmokas, jo stažas ir apskaitos vienetų skaičius kiekvienais metais padidėja. Dėl to daugeliu atvejų didėja ir jo gaunama pensija.

Pavyzdžiui, jeigu pernai dirbusio pensininko darbo užmokestis visus metus buvo minimalios mėnesio algos dydžio (2023 m. – 840 eurų), žmogaus pensija padidės beveik 11 eurų.

Ne visų gavėjų pensijos didės

Daliai senjorų ir žmonių su negalia, kurie pernai dirbo, pensijos po atnaujinimo gali nepadidėti arba padidėti mažiau negu vidutiniškai. Taip yra dėl to, kad 2018 metais, kai senatvės pensijos buvo perskaičiuojamos, daliai gavėjų, kurių pensijos po perskaičiavimo būtų mažėjusios, pritaikyta pensijų nemažinimo taisyklė. Tokiu atveju naujinama perskaičiuotoji senatvės pensija – jeigu ir po naujinimo ji yra mažesnė, toliau mokama ankstesnio dydžio pensija.

Netekto darbingumo pensijos dėl naujinimo padidės tik tuo atveju, jei gavėjo 2023 metų pensijų socialinio draudimo įmokų suma viršija apskaičiuojant šią pensiją jau pridėtą netekto darbingumo pensijos apskaitos vienetų už 2023 metus skaičių.

Pensijos perskaičiuojamos individualiai

Naujausiais „Sodros“ duomenimis, šiuo metu dirba beveik 79 tūkstančiai senatvės pensijos gavėjų bei per 40 tūkstančių žmonių su negalia – netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjų.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Senjorai
Lukas Balandis / BNS nuotr./Senjorai

Šiems gavėjams pensijos ne tik kasmet padidėja dėl indeksavimo, bet ir papildomai perskaičiuojamos dėl to, kad padidėja jų stažas ir jie sukaupia daugiau pensijų apskaitos vienetų.

Duomenys atnaujinami automatiškai – Lietuvoje dirbantiems pensininkams nereikia kreiptis į „Sodrą“ dėl pensijų perskaičiavimo. Kiekvienam gavėjui pensija perskaičiuojama individualiai.

Paprastai pensijų perskaičiavimui ir atnaujinimui prireikia kelių mėnesių. Įstatymai numato, kad perskaičiuotas pensijas privaloma išmokėti ne vėliau kaip iki liepos pabaigos. Atnaujintos pensijos išmokamos kartu su nepriemoka, susidariusia nuo sausio. Pavyzdžiui, jei dirbančiam pensininkui po atnaujinimo padidėjusi pensija pradedama mokėti balandį, kartu jis gauna ir nepriemoka už sausį, vasarį ir kovą. Jei atnaujinta pensija pradedama mokėti birželį, kartu išmokama ir nepriemoka už sausio, vasario, kovo, balandžio ir gegužės mėnesius.

Savarankiškai dirbantiems pensijos bus perskaičiuotos po deklaravimo

Pensijų gavėjai, kurie praėjusiais metais dirbo savarankiškai, pensijų atnaujinimo sulauks po to, kai deklaruos pajamas Valstybinei mokesčių inspekcijai ir sumokės įmokas „Sodrai“. Šiemet tai reikia padaryti iki gegužės 2 d. Perskaičiuotos pensijos savarankiškai dirbantiems žmonėms bus mokamos ne vėliau kaip nuo liepos. Svarbu pastebėti, kad savarankiškai dirbantys pensijų gavėjai neprivalo mokėti socialinio draudimo įmokų, tačiau jų nemokėdami, neįgys daugiau stažo ir pensijų apskaitos vienetų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis