Torrent.ai atstovai: tai kova su vėjo malūnais
Nepaisant to, kad pirmadienį Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) įpareigojo interneto tiekėjus blokuoti filmai.in ir torrent.ai svetaines, prisijungti prie minėtų svetainių tą pačią dieną vis dar buvo įmanoma.
„Atkreipiame dėmesį, kad interneto prieigos paslaugų teikėjai turi ne vėliau kaip per 5 dienas nuo LRTK sprendimų gavimo dienos panaikinti galimybę interneto domenų vardų, identifikuojančių interneto svetaines, blokavimo interneto prieigos paslaugų teikėjo srities serveryje (angl. Domain Name System, DNS) būdu pasiekti interneto svetainėse filmai.in ir torrent.ai neteisėtai viešai paskelbtą autorių teisių saugomą turinį“, – aiškino LRTK Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Andrius Katinas.
Portalo torrent.ai atstovai 15min atsiuntė komentarą, kuriame išsakė savo poziciją.
„Mūsų manymu, šie blokavimai yra kova su vėjo malūnais ir mūsų įsitikinimu, piratai vis tiek ras kitų būdų prieiti prie piratinių puslapių, jei ne prie lietuviškų, tai bent jau prie užsienietiškų. Švietėjiška veikla apie legalumą reikėjo užsiimti prieš daugelį metų, tačiau dabar su tuo stipriai pavėluota“, – teigiama jame.
Švietėjiška veikla apie legalumą reikėjo užsiimti prieš daugelį metų, tačiau dabar su tuo stipriai pavėluota, – dėstė torrent.ai atstovai.
Su portalo filmai.in atstovais 15min susisiekti nepavyko.
Piratavimas mažėja
LRTK Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjas A.Katinas teigia, kad piratavimo mastas Lietuvoje, nors nežymiai, tačiau po truputį mažėja.
„Tai lėmė tokių platformų kaip „Netflix“ atsiradimas Lietuvoje, „Spotify“, „Deezer“, „Steam“ padidėjęs naudojimasis ir kt.“, – vardijo A.Katinas.
LRTK atstovo teigimu, populiariausias interneto lankytojų ieškomas turinys yra audiovizualiniai kūriniai (filmai, serialai). Toliau seka muzikos kūriniai, kompiuteriniai žaidimai.
Jis taip pat pateikė duomenis, kurie parodė, kad svetainėje filmai.in lankosi daugiausiai (35 proc.) 25–34 metų amžiaus gyventojai, o 54,21 proc. sudaro moterys.
Tuo metu portale torrent.ai 60,68 proc. lankytojų yra vyrai. Čia taip pat daugiausiai (34,93 proc.) lankosi 25–34 metų amžiaus asmenys.
Nepaisant to, kad Lietuvoje vykdomos švietimo programos, jis pripažįsta, kad informacijos vartotojams apie neteisėtai viešai paskelbto autorių teisių saugomo turinio žalą, panašu, vis dar trūksta.
Lietuvoje veikia ir legalios platformos
Lietuvoje veikia ne viena legali filmų, serialų, muzikos platforma. Pavyzdžiui, filmų žiūrėjimo platforma internete „Žmonės Cinema“.
„Šiuo metu platforma neturi registruotų vartotojų – atskirai mokama už kiekvieną pasirinkto filmo peržiūrą. Tačiau jau netrukus žiūrovams pasiūlysime ir prenumeratos opciją.
Platformą renkasi aukštesnio išsilavinimo bei pajamų didmiesčių gyventojai, 25–45 metų. Du trečdalius auditorijos sudaro moterys“, – 15min teigė „Žmonės Cinema“ projekto vadovė Andrė Balžekienė.
Jos teigimu, susidomėjimas legaliu turiniu šalyje auga.
„Po truputį keičiasi mentalitetas – vis daugiau žmonių vertina tai, kad gali filmus žiūrėti ne tik patogiai, bet ir legaliai“, – tikino A.Balžekienė.
Po truputį keičiasi mentalitetas – vis daugiau žmonių vertina tai, kad gali filmus žiūrėti ne tik patogiai, bet ir legaliai, – teigė A.Balžekienė.
Kita Lietuvoje veikianti legalaus turinio platforma – „Telia“.
„Tai, kad aktualaus ir kokybiško turinio poreikis Lietuvoje pastaraisiais metais stipriai auga, matome iš didėjančio legalaus turinio vartojimo. Pavyzdžiui, per pastaruosius metus „Telia“ išmaniosios TV filmų nuomos vartojimas padidėjo net trečdaliu“, – tvirtino „Telia“ atstovas Audrius Stasiulaitis.
Jo teigimu, „Telia“ HBO paslaugą yra pabandę daugiau kaip 60 tūkst. klientų.