Ministerijos parengtas dokumentas šiuo metu yra pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms, vėliau jam dar turės pritarti Vyriausybė ir Seimas.
„Teikiamo įstatymo projekto tikslas – suderinti Lietuvos Respublikos teisės aktus, reglamentuojančius Klaipėdos valstybinio jūrų uosto žemės nuomą, su Europos Sąjungos įsisteigimo laisvės taisyklių reikalavimais ir tokiu būdu sudaryti Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių krovinių perkrovimo paslaugas teikiantiems subjektams vienodas sąlygas įsisteigti Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste“, – rašoma ministerijos parengtame dokumente.
Šiuo metu pagal galiojantį Uosto įstatymą, priimtą dar tuomet, kai Lietuva nebuvo įstojusi į ES, uoste dirbančios įmonės turi pirmumo teisę automatiškai pratęsti su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija sudarytas žemės nuomos sutartis ir tęsti veiklą.
Tačiau EK nuomone, taip yra varžoma konkurencija. Žemės nuomos sąlygas reglamentuojantį įstatymą Europos Komisija rekomenduoja pakeisti šiemet.
„Lietuvos teisės nuostatos, kuriomis išimties tvarka leidžiama nesilaikyti bendro įpareigojimo nuomoti žemę konkurso tvarka, prilygsta įsisteigimo teisės apribojimui tiek, kiek suteikiamas pranašumas esamam nuomininkui. Taip sudaromos kliūtys kitų Europos Sąjungos valstybių narių krovinių perkrovimo paslaugas teikiantiems subjektams, kurie norėtų įsisteigti Lietuvos uoste. Tokios ribojamosios nuostatos gali turėti atgrasomąjį poveikį, tai yra šie subjektai iš tikrųjų gali atsisakyti savo ketinimų“, – rašo ministerija.
Pasak spaudos, numatomi pakeitimai neramina tas krovos kompanijas, kurios investavo į savo terminalus. Savininkai aiškina, kad pakeitus žemės nuomos tvarką bus pažeistas teisėtų lūkesčių principas.