2020 04 29 /2020 04 30

Po gautos subsidijos dėl prastovų – FNTT pareigūnų vizitas

Praėjus savaitei po gautos kompensacijos už prastovą, buhalterinės apskaitos ir mokesčių konsultantų įmonė „Finansita“ sulaukė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vizito. Tarnyba aiškina, kad patikrinimai atliekami ir karantino metu, o bendrovės vadovė ​​​​​​​Jurgita Jociuvienė 15min tikino, jog darbuotojai patyrė stresą ir pasijuto nusikaltėliais.
Pinigai
Pinigai / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Jei gavote subsidiją iš Užimtumo tarnybos, galite sulaukti FNTT patikrinimo“, – taip savo įrašą socialiniame tinkle „LinkedIn“ pradėjo J.Jociuvienė. Moteris 15min pasakojo, kad trečiadienį, 10.20 val., jos įmonėje apsilankė trys FNTT pareigūnai.

„Jie atvyko netikėtai, nesuderinę laiko ir pateikę savo asmens dokumentus. Manęs net nebuvo biure, buvau išvykusi. Pasakė, kad atliekamas planinis patikrinimas ir liepė susipažinti, kad bus atliekamas patikrinimas dėl nelegalaus darbo, mokesčių, PVM grobstymo. Žodžiu, patys baisiausi nusikaltimai. Pasirašius dokumentą jie pradėjo klausinėti darbuotojų, tikrinti, ar nėra nelegalių ir iš klausimų galima buvo suprasti, kad tikrino dėl prastovos subsidijos“, – tikino ji.

J.Jociuvienės teigimu, bendrovės pajamos krito apie 40 proc., iki karantino didelę dalį klientų sudarė odontologijos klinikos, viešbučiai, restoranai. Dėl to darbuotojams buvo paskelbta dalinė prastova ir darbo laikas sumažintas perpus.

„Už tas 4 valandas prastovos pagal darbo santykius galime gauti valstybės subsidiją. Kreipėmės į Užimtumo tarnybą ir lygiai prieš savaitę, antradienį, gavome subsidiją. Iš viso darbo užmokesčio fondas 10 tūkst. eurų beveik, o gavome 2,5 tūkst. Menka suma, bet vis tiek gerai“, – aiškino ji.

Ko klausė FNTT pareigūnai? Anot įmonės vadovės, bandyta išsiaiškinti, ar tikrai prastova egzistuoja.

„Kažkoks emocijomis grįstas tikrinimas, neišsiaiškinus faktų, spaudimas. Antras dalykas, FNTT neturėtų šito dalyko tikrinti. Tą faktą turėtų tikrinti Valstybinė darbo inspekcija. FNTT preziumuoja, kad tu kaltas ir jau jautiesi kaltas, nes turi įrodyti, kad nesi kaltas“, – aiškino ji.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pinigai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pinigai

Be to, ji pasipiktino, kad į biurą atėjo trys pareigūnai, ir mano, kad tai karantino metu yra nesaugu. Tuo metu biure buvo šeši iš trylikos „Finansitos“ darbuotojų, kuriuos pareigūnai ir apklausė, sakė įmonės vadovė.

„Darbuotojai išbalansuoti, tikrai patyrė stresą, manęs nėra, buvau toli. 40 minučių buvo, surinko darbuotojų raštiškus parodymus ir pasišalino. Dabar laukiame, tyrimas vyksta, kažką tikrins“, – 15min pasakojo ji.

J.Jociuvienė kol kas pati nesikreipė į FNTT ir norėjo atkreipti klientų dėmesį į situaciją.

„Žiniose premjeras šneka, kad VDI mato, jog daug paskelbė prastovą, tačiau labai mažai kas kreipėsi į Užimtumo tarnybą dėl pinigų, dėl subsidijų. Kodėl? Tai kreipkitės. Tai štai jums atsakymas, sakau, palaukit, gal nereikia kreiptis. Gal vis tik viena ranka duoda, kita atima. Jie galvoja, kad mes piktnaudžiaujame, bet iš tikrųjų norime tiesiog išgyventi“, – kalbėjo ji.

FNTT atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas 15min teigė, kad tarnybos pareigūnai karantino metu atlieka patikrinimus, bendradarbiaujant su kitomis institucijomis, siekdami išsiaiškinti, kaip naudojamos valstybės subsidijos verslui, gautos pandemijos metu, kaip verslas laikosi nustatyto karantino režimo ir t.t.

„Šie patikrinimai savaime nereiškia nusižengimo padarymo. Šiandien taip pat negalėčiau pasakyti, ar patikrinimas susijęs su jūsų minimomis aplinkybėmis. Platesnė informacija apie patikrinimų rezultatus bus pateikta vėliau“, – portalui situaciją komentavo jis.

Kartu A.Zubriakovas patikino, kad vykdydami patikrinimus FNTT pareigūnai dažniausiai laikosi visų visuomenės sveikatos specialistų rekomendacijų, yra aprūpinti visomis sveikatos apsaugos priemonėmis.

Papildyta balandžio 30 d.

FNTT ketvirtadienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame nurodoma, kad tarnyba atlieka Užimtumo tarnybai pateiktų prašymų dėl darbo užmokesčio kompensavimo paskelbus įmonės prastovas analizę ir atrenka bei tikrina įmones iš įvairių veiklos sektorių: buhalterinės apskaitos paslaugų, prekybos naftos produktais, autoservisų veiklos, padangų prekybos, didmeninės farmacinės veiklos, siuvimo paslaugų, statybos.

„Pavyzdžiui, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Vilniaus apygardos valdyba trečiadienį atliko patikrinimą pagal Darbo inspekcijos viešai skelbiamą prastovas paskelbusių įmonių sąrašą. Patikrinimo metu iš mažosios bendrijos buvo paimti patikrinimui reikšmingi dokumentai, darbuotojų paaiškinimai. Šiuo metu patikrinimo metu surinkta informacija yra analizuojama, renkami papildomi dokumentai. Jei bus nustatyta pažeidimų, surinkta medžiaga dėl administracinių nusižengimų teisenos pradėjimo bus perduota Darbo inspekcijai, o dėl subsidijos paskelbus prastovą – Užimtumo tarnybai nagrinėti pagal kompetenciją. Pagal direktorės įsakymą mažoji bendrija yra paskelbusi dalinę prastovą iki karantino pabaigos, dirba 4 val. per dieną“, – rašoma pranešime spaudai.

Nurodoma, kad atliekant šį patikrinimą, FNTT pareigūnai laikėsi visų būtinų saugumo reikalavimų, buvo su pirštinėmis, dėvėjo apsaugines kaukes.

Tarnyba nurodo balandį visoje Lietuvoje atlikusi per 100 patikrinimų.

„Karantino režimo metu Tarnyba savo kompetencijos ribose dažnai tikrina, kaip verslas laikosi nustatytų karantino reikalavimų. Šiuo metu viena iš patikrinimų krypčių – valstybės mokamos subsidijos verslui pandemijos metu. Kiek anksčiau Tarnyba tikrino asmenis, internetinėje erdvėje neteisėtai pardavinėjusius apsaugos nuo koronaviruso priemones: kaukes, respiratorius, dezinfekcinį skystį. Taip pat buvo atliekami patikrinimai, siekiant išsiaiškinti, kaip gyventojai ir įmonės laikosi Vyriausybės nustatytų karantino reikalavimų. Šie patikrinimai vykdomi bendradarbiaujant su kitomis institucijomis – Valstybine mokesčių inspekcija, Darbo inspekcija, Užimtumo tarnyba, policija ir t. t.

Patikrinimų metų dažnai išaiškinami atvejai, kurie nėra tiesiogiai susiję su Tarnybos kompetencija, tokie kaip darbas turint nedarbingumo pažymėjimą ar deklaravus prastovą, apsaugos kaukių nedėvėjimas viešoje vietoje. Informacija apie šiuos pažeidimus sprendimui priimti perduodama pagal kompetenciją kitoms institucijoms – policijai, Darbo inspekcijai, „Sodrai“, Užimtumo tarnybai ir t. t.“, – rašoma pranešime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų