Kaip skelbia Ispanijos ekonominis leidinys „Expansion“, per paskutinius kelis mėnesius Andoroje, kurioje gyvena vos 76 tūkstančiai žmonių, buvo atidaryta šimtai sąskaitų rusams, norintiems būtent čia laikyti savo pinigus. Ekspertai teigia, kad ateityje ši šalis gali tapti nauju mokesčių rojumi rusams, kurie perkels čia savo pinigus iš Kipro.
Naujas mokesčių rojus?
Andoros ekonomika didžiausias įplaukas gauna iš turizmo, kalnų slidinėjimo kurortų ir bankų, kurių šalyje yra penki. Tai „Credit Andorra“, „Banca privada d'Andorra“, „Andbank“, „Morabank“ ir „Banc Sabadell d'Andorra“.
Andora nėra Europos Sąjungos narė, tačiau čia kaip atsiskaitymo valiuta naudojamas euras.
Čia nėra banko indėlių apmokestinimo, išskyrus kelių Europos Sąjungos valstybių piliečius, kuriems taikomas šis mokestis. Tačiau visi užsienio piliečiai Andoroje kas metus moka po 400–500 eurų už banko sąskaitų aptarnavimą.
Andora itin palanki žmonėms, kurie nenori, kad būtų viešinama informacija apie jų finansus – klientai bankų dokumentuose žymimi ne pavardėmis, o tam tikrais numeriais. Sąskaitą atidaryti čia užtrunka apie pusvalandį, bankai nereikalauja ataskaitų, kurios patvirtintų įnešamų pinigų kilmę. Be to, kiekvienas banko klientas, laikantis čia ne mažiau kaip pusę milijono eurų, gauna teisę nuolatos gyventi Andoros kunigaikštystėje.
Nepageidaujami Ispanijoje, bet laukiami Andoroje
Kaip pastebi žurnalistai, pastaraisiais mėnesiais šalies sostinėje daugybė rusų, kurie čia atvyko tikrai ne slidinėti. Mat pagal šios šalies įstatymus, norėdamas atidaryti sąskaitą, klientas turi pats atvykti į banką. Vėliau pinigus čia galima pervesti iš bet kurios šalies.
Ekonomistai teigia, kad šie atvykėliai rusai – norintieji saugiai laikyti pinigus po Kiprą užgriuvusios krizės. Į Andoros bankus keliauja didžiulės pinigų sumos – milijonai eurų.
Kalbant apie rusų verslininkų posūkį į Andorą užsimenama ir apie „ispanišką faktorių“. Ispanijos Centrinio banko duomenimis, per pastaruosius kelis mėnesius į Ispanijos bankus rusai iš savo sąskaitų Kipre pervedė apie 5 mlrd. eurų. Ispanijos Centrinis bankas paskelbė, kad šių pinigų kilmė kelia abejonių, tad bankams rekomendavo nepriimti rusų pinigų iš Kipro.
Andora tėra vos už 200 kilometrų nuo Barselonos, kurioje gyvena nemažai rusų turtuolių. Tad ekonomistai prognozuoja, kad rusams bus labai patogu savo Kipre laikytus pinigus dabar nukreipti į Andorą.
Andoros bankininkai džiaugiasi rusų milijonierių atėjimu. Skelbiama, kad prasidėjus krizei Kipre, Andoros bankai nusiuntė dešimtis savo atstovų į šią šalį, mėgindami privilioti rusų kapitalo atėjimą į savo finansines institucijas.
Nuo 2010 metų užsienio finansų srautai į Andorą smarkiai sumažėjo. Spaudžiama Europos Sąjungos ši šalis prieš trejus metus buvo priversta pasirašyti susitarimą dėl apsikeitimo informacija apie mokesčių mokėtojus. Sutartis buvo pasirašyta ir su Prancūzija bei Ispanija – šalimis, kurių piliečiai daugiausia pervesdavo savo pinigus į Andoros bankus. Su Rusija panašaus susitarimo Andora neturi.
Dar visai neseniai prancūzai ir ispanai Andoros bankus naudojo siekdami išvengti mokesčių, o dabar čia jie priversti mokėti 35 proc. indėlių palūkanų mokestį – daugiau nei savo šalyse. Šių šalių piliečiai grįžo į savo valstybių bankus, o dabar jų vietą užims rusai.