Pensijų fondams patiko Vyriausybės pasiūlymai – asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys teigiamai įvertino siūlomą pensijų reformą, tai yra „Sodros“ tarifo mažinimą ir priverstinį žmonių įtraukimą į papildomą pensijų kaupimą kas trejus metus.
Kas trejus metus tris kartus asmenys, jaunesni nei 40 metų, bus priverstinai įtraukti į papildomą kaupimą, ir tik pateikę prašymą galės atsisakyti dalyvauti kaupime.
Pensijų sistema nuo kitų metų, jeigu tam pritars Seimas, keisis. „Sodros“ tarifas bus mažinamas 2 proc., tačiau tiems, kurie kaupia papildomai, tarifas palaipsniui per 5 metus padidės iki 4 proc. Išliks ir 2 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio mokama valstybės parama tiems, kurie taupo papildomai.
Be to, kas trejus metus tris kartus asmenys, jaunesni nei 40 metų, bus priverstinai įtraukti į papildomą kaupimą, ir tik pateikę prašymą galės atsisakyti dalyvauti kaupime.
Lietuvos pensijų fondų asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys numatomus pensijų sistemos pokyčius įvertino teigiamai.
„Sveikiname, kad tai yra daroma kartu su mokesčių reforma. Tai yra daroma kompleksiškiau, nei buvo galima įtarti. Suprantame ir vertiname, kad pasirinktas masiškumas ir pasirinktas automatinio įtraukimo mechanizmas“, – dėstė fondų valdytojas.
Tiesa, jis norėtų, kad automatiškai į papildomą kaupimą būtų įtraukiami ir vyresni nei 40 metų asmenys, nes dabar „40 metų ir vyresniam žmogui tarsi paliekama per daug laisvės“.
„Amžiaus ribą turėtų peržiūrėti, arba paskatinti labiau papildomai prisidėti. (…) Kadangi automatiškai žmogus bus įtraukiamas į sistemą, tikimės, kad puolančių atsisakinėti kaupimo nebus daug. Jeigu jaunesnis žmogus, jis kas trejus metus bus įtraukiamas į sistemą. Tai, netgi jeigu jis vieną kartą ir sugebės atsisakyti, tai didelė viltis, kad kitą kartą jis jau liks sistemoje, supratęs, kad tai yra svarbu ir reikalinga. Mūsų pasiūlymas yra žmogų įtraukti į privalomą sistemą kas trejus metus tol, kol žmogui sukaks tas amžius, kai jau jis pats galės daugiau atsakomybės prisiimti“, – aiškino Š.Ruzgys.
Pasak jo, asmenims, kurie iki šiol kaupė papildomai 2 proc. savo lėšų pagal formulę 2+2+2, papildomai tai nekainuos. Nes, nors jo paties mokamas tarifas išaugs iki 4 proc., „Sodros“ mokestis sumažės 2 proc., taigi galutinis rezultatas bus panašus.
R.Lazutka: fondams nereikės nė reklamos
Ekonomistas Romas Lazutka, buvęs ministro Lino Kukuraičio patarėjas, vertina, kad labiausiai iš pokyčių išloš būtent pensijų fondai.
„Pensijų fondų valdytojams tai yra gerai. Žmonės automatiškai įrašomi. Jiems nereikės išleisti tiek pinigų reklamai ir rinkodarai, kiek dabar, nes dabar kiekvieną potencialų dalyvį reikia prikalbinti. O tuomet bus įrašomi automatiškai, ir žmogus tik galės parašyti prašymą, kad jis nesutinka. Tokių žmonių, kurie apsispręs rašyti tokį prašymą, matyt, bus mažiau. Pensijų fondai iš to laimi“, – sakė R.Lazutka.
Jo manymu, pokyčius smarkiai pajus tie, kurie iki šiol dalyvavo papildomame pensijų kaupime neprisidėdami savo lėšomis, o tik pervesdami į juos savo 2 proc. iš „Sodros“. Jeigu jie norės kaupti, reikės į pensijų fondą pervesti 4 proc., taigi 2 proc. daugiau, nei kad į jų fondą keliaudavo iki šiol.
Pasikeičia tiems, kurie nedalyvavo, arba mokėjo tik 2 proc. Jie bus pritraukiami, kad mokėtų 4 proc., – paaiškino R.Lazutka.
„Pasikeičia tiems, kurie nedalyvavo, arba mokėjo tik 2 proc. Jie bus pritraukiami, kad mokėtų 4 proc.“, – aiškino R.Lazutka.
Tiems, kurie iki šiol jau prisidėdavo savo lėšomis, tai papildomai nekainuos. R.Lazutka pokyčius sulygino su vaiko pinigais, kuriuos dabar žmonės gauna vietoje papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio už vaikus taikymo.