Šių metų vasarą Europos Sąjunga (ES) paprašė Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) surengti konsultacijas dėl ginčo su Rusijos Federacija, susijusias su Rusijos taikomomis priemonėmis, kurios, kaip teigia ES, sudaro dalį importo pakeitimo gamyba šalies viduje programos.
Prašymu dėl konsultacijų oficialiai inicijuojamas ginčo sprendimas PPO. Konsultacijos suteikia šalims galimybę aptarti šį klausimą ir rasti tenkinantį sprendimą be tolesnio teisminio ginčo. Po 60 dienų, jei konsultacijomis ginčo išspręsti nepavyko, skundo pateikėjas gali prašyti, kad kolegija priimtų sprendimą.
Maskva blokavo pirmąjį bloko prašymą, tačiau pagal PPO taisykles antrieji prašymai iš esmės patenkinami automatiškai.
Briuselio teigimu, Rusija parengė priemones, dėl kurių ES įmonės, parduodančios prekes ir paslaugas Rusijos valstybinėms įmonėms ir kitiems subjektams, atsiduria gerokai nepalankesnėje padėtyje, kai dalyvauja komerciniuose pirkimuose, o tai pažeidžia tarptautinės prekybos taisykles.
ES teigė, kad kalbama apie didelė skaičių įmonių ir nurodė, jog Rusijos valstybinės įmonės 2019 metais paskelbė pirkimų už maždaug 290 mlrd. eurų – tai sudaro maždaug penktadalį Rusijos bendrojo vidaus produkto (BVP).
Rusija pareiškė apgailestaujanti dėl ES sprendimo kreiptis į komisiją ir tvirtino, kad jos priemonės atitinka jos įsipareigojimus PPO.
Dabar abi pusės turi 20 dienų susitarti, kurie ekspertai turėtų dalyvauti komisijoje. Jei susitarima snebus pasiektas, to imsis PPO vadovė Ngozi Okonjo-Iweala.
Gali užtrukti kelerius metus, kol PPO grupės priims sprendimus.