Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

PPO: pasaulinės prekybos nuosmukis 2020 metais gali siekti 32 proc.

Pasaulinė prekyba šiais metais dėl koronaviruso pandemijos gali smukti trečdaliu, trečiadienį pranešė Pasaulio prekybos organizacija (PPO), perspėjusi, kad horizonte gali būti matomas giliausias nuosmukis „mūsų gyvenime“.
Pinigai
Pinigai / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„COVID-19 visiškai apvertė pasaulinę ekonomiką, o kartu su ja ir tarptautinę prekybą“, – žurnalistams atsiųstame virtualiame pranešime iš Ženevos pareiškė PPO vadovas Roberto Azevedo.

PPO prognozuoja, kad „prekyba 2020 metais smarkiai kris visuose pasaulio regionuose ir iš esmės visuose ekonomikos sektoriuose“.

Organizacija pripažįsta, jog egzistuoja didžiulis neapibrėžtumas dėl to, kaip klostysis ekonominė krizė koronaviruso pandemijos metu.

Pabrėždamas, kad nors padėtis pirmiausia susijusi su sveikatos krize, R.Azevedo perspėjo, kad „neišvengiamas prekybos ir produkcijos nuosmukis turės skaudžių padarinių namų ūkiams ir verslui, be to, kad žmonės patiria kančių dėl pačios ligos“.

PPO pateikė du scenarijus, kurie, organizacijos manymu, yra „tikėtini“, atsižvelgiant į tai, kaip greitai pandemija bus įveikta ir kokių priemonių vyriausybės imasi siekdamos sušvelninti smūgį.

„Optimistinio scenarijaus atveju mūsų ekonomistai mano, kad pasaulinės prekybos prekėmis apimtis šiemet sumažės 13 proc., palyginti su 2019 metais“, – teigė R. Azevedo.

Ši perspektyva rodo staigų prekybos nuosmukį, po kurio 2020 metų antroje pusėje prasidės atsigavimas.

32 proc. ar didesnis nuosmukis

„Jei pandemiją pavyks suvaldyti palyginti greitai ir bus parengta tinkama politika, prekyba ir produkcija galėtų beveik grįžti į iki pandemijos buvusią trajektoriją jau 2021 mmetais, nepriklausomai nuo pradinio kritimo staigumo“, – teigė R.Azevedo.

Visgi jis perspėjo, kad „jei pandemija nebus sukontroliuota ir vyriausybės nesugebės įgyvendinti ir koordinuoti veiksmingos politinės reakcijos, nuosmukis gali siekti 32 proc. ar net daugiau“.

Labiausiai nukentės Šiaurės Amerika ir Azija, o jų eksportas smuks atitinkamai 40 ir 36 procentų. Europoje ir Pietų Amerikoje eksportas gali smukti daugiau nei 30 proc., pranešė PPO.

„Šie skaičiai negražūs, – pripažino R.Azevedo. – Tačiau to neišvengsime.“

Jis teigė, kad nuosmukis „gali būti giliausia ekonomikos recesija arba nuosmukis mūsų gyvenime“, ragindamas vyriausybes „išnaudoti visus galimus tvaraus augimo variklius, kad ši situacija pasikeistų“.

Savo pagrindinėje metinėje prognozėje 164 nares turinti PPO atkreipė dėmesį į tai, kad prekyba jau lėtėjo 2019 metais, prieš atsirandant koronavirusui.

Prekybos įtampa, neapibrėžtumas ir lėtėjantis ekonomikos augimas turėjo įtakos pasaulinei prekybai prekėmis, kuri 2019 metais sulėtėjo 0,1 proc., nors 2018 metais buvo fiksuotas 2,9 proc. augimas.

Pasaulio prekių eksporto vertė JAV doleriais sumažėjo 3 proc. iki 18,89 trln. JAV dolerių, teigė PPO.

Pasaulinei prekybai komercinėmis paslaugomi pernai sekėsi geriau – eksportas JAV doleriais padidėjo 2 proc. iki 6,03 trln. JAV dolerių, tačiau plėtra buvo daug lėtesnė nei 2018 metais, kai prekyba paslaugomis augo 9 proc., pažymėjo PPO.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais