67 šalių grupė, sudaranti kiek daugiau nei trečdalį visų PPO narių, tačiau generuojanti 90 proc. pasaulinės prekybos paslaugomis apimties, susitarimą sudarė po ketverius metus trukusių derybų.
PPO vadovė Ngozi Okonjo-Iweala pasveikino, pasak jos, „istorinį“ susitarimą, pažymėdama, kad jis leis su prekyba paslaugomis susijusias išlaidas sumažinti net 150 mlrd. JAV dolerių per metus.
Organizacijai ilgą laiką nepavykus sudaryti visoms 164 narėms priimtino susitarimo, dalis šalių įsitraukė į daugiašales derybas, siekdamos pažangos tokiose srityse kaip vidaus paslaugų reguliavimas.
Vašingtonas teigiamai įvertino ketvirtadienį pasiektą susitarimą, sakydamas, kad jis „leis padidinti procesų, skirtų specialistams ir įmonėms leisti gauti leidimus teikti paslaugas įvairiose srityse, skaidrumą ir sąžiningumą“.
„Ši iniciatyva yra pirmosios sėkmingos PPO derybos dėl prekybos paslaugomis per daugelį metų. Ji parodo, kaip PPO narės gali imtis praktinių, protingų žingsnių, kad išspręstų aiškiai apibrėžtas prekybos problemas“, – sakoma JAV prekybos atstovės Katherine Tai pareiškime.
Europos Komisijos (EK) pirmininkės pavaduotojas Valdis Dombrovskis taip pat pagyrė „novatorišką“ susitarimą, tviteryje pareikšdamas, kad susitarimas „sumažins biurokratiją prekybos paslaugomis srityje“.
Prekyba paslaugomis per pastarąjį dešimtmetį labai išaugo – PPO skaičiavimais, ji sudaro apie pusę pasaulinės prekybos.
Visgi prekybos paslaugomis sąnaudos yra maždaug dvigubai didesnės nei prekybos prekėmis.
Didelė išlaidų dalis yra susijusi su reguliavimo skirtumais, taip pat su sudėtingomis taisyklėmis ir procedūromis.
PPO narės gali laisvai reguliuoti savo paslaugų sektorius, tačiau nuo 2017 metų vis daugiau šalių siekia parengti geras reguliavimo praktikas, kad tarptautinė prekyba nebūtų be reikalo ribojama.