Praėjusią savaitę dėl Kipro sukeltų rūpesčių finansų rinkose tvyrojo neigiamos nuotaikos

Per savaitę Europos ir Azijos akcijų indeksai smuko apie 2 proc., nors JAV akcijų indeksai beveik nepakito.
Protestuotojai Kipre
Protestuotojai Kipre / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kiprui dar kartą suteikta finansinė parama

Antradienį vakare Kipro parlamentarai nepritarė tarptautinės finansinės paramos skyrimo sąlygoms, pagal kurias turėjo būti apmokestinti Kipro bankų indėliai. Iškart po Kipro parlamento balsavimo Europos centrinis bankas (ECB) paskelbė pranešimą, kuriame teigė, kad yra pasiryžęs teikti Kiprui likvidumą pagal dabartines teisines galimybes iki kovo 25 dienos. Tai laikinai gelbėjo Kipro bankus nuo bankrotų. Kipro bankai skolindamiesi daugiausiai rėmėsi ne tarpbankine rinka, o indėliais, taigi šalies bankų indėlininkų klausimas išliko jautrus.

Taip pat praėjusią savaitę Kipro finansų ministras buvo nuvykęs į Rusiją derėtis dėl senesnės paskolos pratęsimo penkeriems metams ir palūkanų sumažinimo. Be to, bandyta tartis dėl naujos paskolos išdavimo. Tačiau Rusija atsisakė suteikti papildomų lėšų Kiprui ir praėjusios savaitės pabaigoje šalis buvo likusi be jokios svaresnės tarptautinės paramos. Tuo tarpu, artėjo kovo 25 d. galutinė data, kai ECB turėjo Kipro bankams nutraukti likvidumą.

Praėjusį savaitgalį Kipro atstovai nuvyko į Briuselį dar kartą derėtis dėl finansinės paramos su ES, TVF ir Europos komisija. Šiandien naktį paskelbta, kad Kiprui bus suteikta 10 mlrd. eurų finansinės paramos. Nuspręsta neliesti Kipro bankų depozitų, mažesnių už 100 tūkst. eurų. Tuo tarpu, indėlininkai laikantys bankuose didesnes už 100 tūkst. eurų lėšas patirs gerokai didesnius nuostolius nei siūlyta prieš tai. Teigiama, kad šių indėlininkų nuostoliai gali gerokai viršyti 25 proc. jų depozitų. Nutarta, kad į „blogąjį“ ir „gerąjį“ bankus bus restruktūrizuotas antras didžiausias Kipro bankas: „Popular Bank of Cyprus“ (dar vadinamas „Laiki“). Svarstoma, kad toks pat likimas gali ištikti ir „Bank of Cyprus“. Visgi, visos finansinės paramos nutartys paaiškės šios savaitės eigoje.

Paskelbti euro zonos ir JAV PMI rodikliai

Ketvirtadienį euro zonoje ir JAV paskelbti vieni svarbiausiųhttps://www.15min.lt/mod/editor/news/list/item/edit/319405 išankstinių ekonomikos indikatorių –indeksai, paremti pirkimo vadybininkų apklausomis (PMI).

Euro zonos gamybos sektoriaus indeksas kovą sumažėjo iki 46,6 punktų nuo 47,9, buvusių prieš mėnesį, paslaugų sektoriaus sumažėjo iki 46,5 nuo 47,3. Vokietijos gamybos PMI grįžo į sektoriaus susitraukimą signalizuojantį lygį – žemiau 50. Paslaugų PMI krito net 2,5 punkto iki 51,6. Prancūzijos gamybos PMI liko nepasikeitęs – ties 43,9, o paslaugų indeksas sumažėjo 0,8 punkto iki 41,9.

JAV, skirtingai nuo Europos, pažėrė kiek optimistiškiau nuteikiančius rodiklius. Gamybos PMI išaugo iki 54,9, nes vasario rodiklis buvo sumažintas nuo 55,2 iki 54,3.

Apžvalgą parengė „Orion Securities“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai