„Geriau toks (sprendimas – BNS), negu joks. (...) Bet iš esmės gaila, kad blaiviai neįvertinta situacija ir neatidėtas tas klausimo svarstymas vėlesniam laikui“, – BNS sakė LPK generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius.
Vyriausybė trečiadienį nutarė, kad minimali mėnesio alga „ant popieriaus“ kitąmet augtų nuo 607 iki 642 eurų, bet jei Finansų ministerijos ekonominės prognozės gruodį bus prastesnės nei rudenį, tuomet Trišalė taryba iki gruodžio 11 dienos turės pateikti naują rekomendaciją.
Ji būtų svarstoma iš naujo, jei numatomas 2021 metų nedarbo lygis būtų didesnis nei 8,5 proc., o vidutinio darbo užmokesčio augimas – mažesnis nei 2 proc.
„Į tuos nuogąstavimus, kuriuos išsakėme, bet į kelius ar pagrindinius punktus atsižvelgta, nes dabar nedarbas siekia daugiau nei 14 procentų“, – kalbėjo R.Sartatavičius.
„Dėl nedarbo didėjimo, gerai, tas labai svarbu, o prie vidutinio atlygio didėjimo, tai vėlgi, kaip bus skaičiuojama, nes vidurkis tarp privataus sektoriaus ir visuomeninio, o visuomeninis sektorius bet kokiu atveju ir taip atlygis didėjo, kai tuo tarpu privačiam sektoriuje jis mažėjo“, – kalbėjo jis.
Profsąjungas neramina išlygos dėl MMA didinimo
profesinės sąjungos nerimauja, kad Vyriausybė gali manipuliuoti ekonominėmis prognozėmis metų pabaigoje.
„Nežinau, kaip tai vertinti, kai tie rodikliai bus pateikti, neaišku, kaip bus vertinamas sumažėjimas. Dabar viskasi eina tik į viršų, teigiamos prognozės, o po rinkimų ar nebus suinteresuotumas parodyti, kad viskas blogėja“, – BNS sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos priminkė Inga Ruginienė.
„Mūsų tikslas, kad MMA kiltų nuo sausio ir manome, kad išlygų neturėtų būti“, – pridūrė ji.
Profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė sakė, kad Vyriausybė, numatydama išlygas, vilkina MMA klausimą.
„Mūsų toks sprendimas netenkina, nes Vyriausybė vis atideda, laukia prognozių, o jos ir taip aiškios. Jei jie galvoja, kad kas nors sustos ar nedirbs, taigi visi dirbsime, medikai sako, kad turime išmokti gyventi su Covid-19, nes neaišku kaip ir kas bus, kad virusas niekur nesitrauks, tiesiog turime galvoti, kaip apsaugoti darbuotojus ir kaip užtikrinti saugias darbo sąlygas, o čia tiesiog klausimo vilkinimas ir nenoras priimti šitą sprendimą“, – BNS sakė K.Krupavičienė.
Profsąjungos siūlė MMA didinti bent 56 eurais iki 663 eurų (iki mokesčių), o darbdaviai sprendimą siūlė atidėti vėlesniam laikui.
Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, MMA padidinimas palies apie 130 tūkst. darbuotojų. Biudžetinėse įstaigose tokių darbuotojų yra apie 20 tūkstančių.