Prekybos tinklams prašant dokumentų alkoholio pardavimai sumažėjo 9 proc.

Nuo rugsėjo 2-osios daugelyje prekybos tinklų pradėjus reikalauti asmens dokumento perkant alkoholinius gėrimus, alkoholio pardavimai akcijoje dalyvaujančiose parduotuvėse sumažėjo 9 proc., sako Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas.
Perkantiems vyną ir kiaulieną – naujos kliūtys
Alkoholis parduotuvėje / 123rf.com nuotr.

Tokią informaciją trečiadienį jis pateikė Seimo Sveikatos reikalų komitete (SRK), šiam svarstant prieš prekybininkų akciją paruoštą pataisą – ji įpareigotų asmens dokumento iš alkoholio pirkėjo reikalauti tik kilus abejonių dėl per jauno amžiaus.

Komitetas, šiek tiek pakoregavęs, socialdemokrato Broniaus Bradausko su kolegomis inicijuotai pataisai pritarė, tuo nustebindamas prekybininkus. „Ši akcija veikė pilnu efektyvumu, šiuo metu išėję iš komiteto mes esame lengvai apstulbę net nesitiki, kad Sveikatos komitetas norėtų šią iniciatyvą eliminuoti“, – po komiteto posėdžio žurnalistams sakė L.Vilimas.

Pasak jo, nors nėra skaičių, kiek reikalavimu rodyti asmens dokumentą nepatenkintų pirkėjų alkoholio pirkti perėjo į akcijoje nedalyvaujančias parduotuves, visgi skaičiai yra pakankamai reprezentatyvūs.

„Kadangi lyginame nuo rugsėjo 2 iki rugsėjo 19, kada surinkome duomenis, su 2015 metų tuo pačiu laikotarpiu, šita akcija, mes matome statistiką, bendrus alkoholio pardavimus yra sumažinusi 9 proc., dėl įvairių priežasčių: dėl impulsyvių pirkimų sumažėjimo, nes ne visada žmonės galėjo įsigyti, nes buvo reikalaujami dokumento, ne visada tie žmonės grįždavo, nes ne taip ir reikėjo alkoholio, kažkuri dalis nepilnamečių taip pat neturėjo galimybės įsigyti“, – duomenis pateikė L.Vilimas.

„Prie šios iniciatyvos yra prisijungę didieji prekybos tinklai „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, „Norfa"“, „Prisma“, „Aibė“ ir mažųjų parduotuvių atstovai „Aibė“ ir kooperatyvai, bendrai visi šie prekybos tinklai atstovauja mažiausiai 95 proc. alkoholio pardavimo parduotuvėse, tai reiškia, šie duomenys pakankamai reprezentatyvūs“, – pabrėžė prekybininkų atstovas.

B.Bradauskas, Andrius Palionis ir Gintautas Mikolaitis buvo registravę pataisą, kuri dokumento reikalauti būtų leidusi tik iš jaunų asmenų, komitetas pakeitė redakciją numatydamas prievolę pardavėjams reikalauti dokumento, kai kyla abejonių dėl pirkėjo amžiaus. Pataisą jie registravo, kai daugelyje parduotuvių nuo rugsėjo pradėta reikalauti dokumento iš visų alkoholio pirkėjų.

Iniciatoriai tvirtina, kad didiesiems prekybos tinklams pasirašius memorandumą, pagal kurį asmens dokumento reikalaujama iš visų alkoholį perkančių asmenų, kilo didžiulis visuomenės pasipiktinimas.

Nuo rugsėjo 2-osios prekybos tinklų „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, „Norfa"“, „Prisma“, „Aibė“ ir Lietuvos kooperatyvų sąjungos parduotuvėse galioja nauja alkoholio pardavimo tvarka, kad norint įsigyti alkoholio iš pirkėjų reikalaujama parodyti asmens dokumentą.

Tokią iniciatyvą pasiūlę prekybininkai teigia siekiantys užkirsti kelią alkoholio pardavimui nepilnamečiams ir skatinti visuomenės sąmoningumą. Pasak jų, jokie pirkėjų duomenys nėra renkami, pakanka kasininkams tik parodyti dokumentą su gimimo data.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų