Premjeras Andrius Kubilius: Latvija naujos AE projektą vertina kaip ekonomiškai naudingą

Latvija naujos atominės elektrinės (AE) Visagine projektą vertina kaip ekonomiškai naudingą, teigia Lietuvos premjeras Andrius Kubilius. Taip jis pakomentavo Latvijos vyriausybės sprendimą leisti valstybinei energetikos bendrovei „Latvenergo“ steigti įmonę, kuri dalyvautų naujos AE Lietuvoje statybos projekte.
Andrius Kubilius
Andrius Kubilius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Viskas vyksta pagal žinomą derybų grafiką ir kalendorių. Tai yra žinia, kuri rodo, kad Latvija mato šį projektą ekonomiškai vertingą, kaip svarbų, konkurencingą, kaip sprendžiantį ekonomiškai naudingomis sąlygomis labai svarbias viso regiono elektros energetikos problemas“, – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė A.Kubilius.

Be to, anot A.Kubiliaus, Latvijos vyriausybės sprendimas gali būti atsakymas ir Lietuvos skeptikams, kurie iki šiol galvojo, kad projektas neturi pakankamo ekonominio pagrindimo.

„Tai gali būti atsakymas ir Lietuvos skeptikams, kurie iki šiol galvojo, kad šis projektas neturi pakankamo ekonominio pagrindimo, kad tai yra tik mūsų Vyriausybės ar politikų įgeidis statyti atominę elektrinę. Latvių sprendimas aiškiai rodo, kad šiame projekte ekonominis naudos faktorius yra labai stiprus. Stiprus ne tik Lietuvai, bet ir kaimynams latviams ir, tikiu, estams“, – kalbėjo premjeras.

„Latvenergo“ generalinis direktorius Aris Žiguris neseniai pareiškė, kad Latvija norėtų iki 20 proc. Visagino atominės elektrinės (VAE) valdymo įmonės akcijų.

A.Kubilius teigė, jog penktadienį Vyriausybė turėtų patvirtinti naujos AE dokumentus – koncesijos sutarties projektą, verslo planą, įstatymų pataisas ir kitus būtinus dokumentus, kurie artimiausiu metu bus pateikti Seimui.

Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad uždarius Ignalinos AE, Lietuva iš Rusijos importuoja 75 proc. elektros. Jo teigimu, prognozuojama, kad po dešimties metų galimybės apsirūpinti elektra vien tik iš Rusijos gali labai sumažėti, be to, ji gali tapti brangesnė.

„Nėra Europoje tokios valstybės, kuri tokiu dideliu mastu būtų priklausoma nuo importuojamos elektros. Visos šalys Europoje stengiasi pačios pasigaminti sau reikalingą elektros energijos kiekį. Gaminant sau elektrą, gaminant elektrą visam Baltijos regionui, pati pigiausia alternatyva yra kaip tik atominė elektrinė, kuri statoma buvusios atominės elektrinės aikštelėje“, – sakė A.Kubilius.

Kovo pabaigoje Vyriausybė ir būsimos AE strateginis investuotojas Japonijos koncernas „Hitachi“ parafavo koncesijos sutarties projektą. Jei Seimas pritars naujos AE dokumentams, koncesijos sutartį planuojama pasirašyti iki birželio 28 dienos.

Lietuva turėtų valdyti 34 proc. būsimos naujos elektrinės valdymo įmonės akcijų, kitų akcininkų dalis kol kas yra derybų objektas.

Skaičiuojama, kad nauja atominė elektrinė kainuos iki 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų) – 50-70 proc. šios sumos, arba 9-12 mlrd. litų ketinama skolintis, o likusias lėšas – daugiau nei 5 mlrd. litų – investuotų būsimos bendros įmonės akcininkai – „ Hitachi“, Visagino atominė elektrinė, „Latvenergo“, „Eesti energia“, galbūt ir kiti Europos Sąjungos šalių investuotojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai