2021 12 13 /14:02

Prezidentūra siūlė Europoje netaikyti sankcijų baltarusių trąšoms, rodo susirašinėjimas

Prezidentūra birželio viduryje laikėsi pozicijos, jog Europos Sąjunga neturėtų taikyti sankcijų baltarusiškoms trąšoms, rodo naujienų portalo delfi.lt pirmadienį skelbiamas vasarą vykęs vidinis susirašinėjimas tarp Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos.
Prezidentas Gitanas Nausėda Šalčininkuose pasiskiepijo trečiuoju skiepu nuo Covid-19
Gitanas Nausėda / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

„Labai bloga situacija su Astravo sankcijom, nes su procedūrom pavėluota, paramai teikti ceitnotas. Užtat su trąšomis gausim pirmiausia nuostolius savo verslui, o rusai perims baltarusių įmonę. Pamėginkime apginti LT interesus! (…)“, – cituojamame susirašinėjime teigia prezidento Užsienio politikos grupės vadovė Asta Skaisgirytė.

„Nesiekiame visų sankcijų sektorinių užblokuoti, tik norime trąšas out, AAE (Astravo atominę elektrinę – BNS) in“, – delfi.lt cituojamame susirašinėjime teigia asmuo, pasirašantis vardu Skirmantė. Naujienų portalo teigimu, tikėtina, kad tai yra prezidento Užsienio politikos grupės patarėja Skirmantė Straigienė.

Praėjus kelioms dienoms po šio susirašinėjimo, prezidento patarėjas Darius Kuliešius viešai teigė, kad šalies vadovas Gitanas Nausėda palaikys ES susitarimą dėl sektorinių sankcijų Baltarusijai, nepaisant to, ar jis apims trąšų eksportą, ar ne.

Delfi.lt atsiųstame atsakyme Prezidentūra pabrėžė, jog vidinio darbinio susirašinėjimo nuotrupos neatspindi galutinės bendros, suderintos su Vyriausybe pozicijos.

Užsienio reikalų ministerija portalo informacijos nekomentavo.

Šis susirašinėjimas vyko ES sprendžiant dėl draudimų importuoti naftos produktus ir kalio trąšas iš Baltarusijos. ES galiausiai nusprendė taikyti sankcijas daliai produktų, bet ne jau galiojantiems kontraktams.

Tuo metu Jungtinių Valstijų sankcijos „Belaruskalij“ įsigaliojo praėjusį trečiadienį, tačiau trąšų tranzitas per Lietuvą nesustojo, „Belaruskalij“ dar lapkritį atlikus avansinius mokėjimus „Lietuvos geležinkeliams“.

Lietuvos Vyriausybė jau įsigaliojus sankcijoms paskelbė siekianti nutraukti „Lietuvos geležinkelių“ sutartį su „Belaruskalij“, nors teigia, kad JAV sankcijos trąšų tranzitui Lietuvoje tiesiogiai nėra taikomos.

Dėl šios situacijos, motyvuodami žala Lietuvos reputacijai, atsistatydinimo pareiškimus parašė užsienio reikalų ir susisiekimo ministrai Gabrielius Landsbergis ir Marius Skuodis.

Beje, gruodžio 10 d. savo „Facebook“ paskyroje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė stebėjosi prezidentūros nuomonių kaita šiuo klausimu.

„Įdomu girdėti Prezidentūros (ir vėl) pakitusią poziciją dėl sankcijų baltarusiškoms trąšoms. Mano žiniomis, vasarą, ES sankcijų kontekste, Prezidentūra siūlė netaikyti sankcijų trąšoms ir „Belaruskalij“ apskritai.

Tiesa, kaip esu minėjusi, ES sankcijų klausimu, kurios būtų išsprendę situaciją dėl kitų subjektų, dalyvaujančių trąšų transportavimo procese, LRV laikėsi principingai ir buvo už įtraukimą. Tam ES reikia vienbalsiškumo. Deja, pora šalių vetavo šį pasiūlymą.

Taip pat prezidentas kalba apie reputacinę žalą prieš sąjungininkus. Neteko girdėti jokių priekaištų, anaiptol, mano žiniomis, dar vakar gautos palaikymo žinutės iš JAV mūsų pozicijai dėl Baltarusijos demokratijos, teisės viršenybės klausimų bei koordinavimosi su JAV“, – rašė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs